• چهارشنبه ۱۳ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 986-487-5
  • خبرنگار : 49006
  • منبع خبر : ----

مداحی‌های امروز آیینی نیستند

یک کارشناس و پژوهشگر فرهنگی گفت: آیینی نبودن مداحیهای امروزه باعث کم شدن رغبت مردم خواهد شد.

حجت الاسلام نیما ارزانی، در گفت‌وگو با ایسنا مازندران با بیان اینکه عزاداری محرم، بیشتر حالت نمایشی پیدا کرده است و ادامه این روند در چند سال آینده باعث شده تا وجهه آیینی خود را از دست دهد، اظهار کرد: یک هیئت با یک تبلیغات، مردم را جذب می کند اما هیئتی که در مسجد برپا است و عزاداری سنتی، انجام می دهد، مورد اقبال عموم مردم قرار نمی گیرد.

وی تصریح کرد: هیئت های عزاداری باید طوری مدیریت شود که محوریت آنها مسجد بوده و با جمع شدن مردم گرد هم در مساجد دست آوردی از این ماه و عزاداری های آن داشته باشند.

یک کارشناس و پژوهشگر فرهنگی خاطرنشان کرد: هرساله تکرارحرف‌ها و اتفاقات ۱۴۰۰ سال پیش در سخنرانی ها جالب نیست و باید به مسائل روز پرداخت.

حجت الاسلام ارزانی گفت: در گذشته  افراد پیرغلامی در مسجد بودند و جوانان کنار آنها عزاداری می‌کردند اما امروزه این چنین نیست یعنی مداح ها باید جوان باشند و دیگر پیرها برای روایت‌ها و مداحی استفاده نمی شود.

 *کم رنگ شدن مساجدها

وی افزود: اگر مراسمی دور ایستگاه‌های صلواتی برپا شود، جمعیتی بیشتراز مراسم در مساجد دارد و علت آن عدم رغبت مردم به خاطر درگیری‌های اعضای هیئت با هم برای گرفتن است که باعث شده جوانان در مسجد حضور پیدا نکنند.

این کارشناس و پژوهشگر فرهنگی با اشاره به اینکه متولیانی که در حوزه برپایی مراسمات این ایم کار می کنند، شورایی به نام هیات مذهبی تشکیل می دهند، بیان کرد: این شورا، متولی صدور مجوزی برای هیئت عزاداری، تکایا و ایستگاه های صلواتی است و کار نظارت را انجام می دهد.

حجت الاسلام ارزانی یادآور شد: ستادی در دفتر امام جمعه با نام ستاد شئون فرهنگی شهرستان زیر نظر سازمان تبلیغات و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است که کار نظارت بر این عوامل را بر عهده دارد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: