• چهارشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-13414-5
  • خبرنگار : 49016
  • منبع خبر : ----

رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری:

زهکشی موجب افزایش چشمگیر ماندابی می شود

رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: زهکشی در طول سال در مازندران موجب افزایش چشمگیر ماندابی می شود.

 به گزارش ایسنا مازندران، اسداله تیموری یانسری در اولین نشست زهکشی اراضی کشاورزی شمال کشور با بیان اینکه این گونه نشست ها باعث همدلی و همکاری بین دانشجویان و نهاد ها در استان می شود که به نتایج تحقیق زودتر برسیم، اظهار کرد: دانشگاه کشاورزی ساری به عنوان مجری یکی از طرح های کلان استفاده نامتعارف آب در کشور است و امیدوارم بتوانیم در راستای اجرای طرح گام موثری برداریم.

وی با اشاره به اینکه برای داشتن یک بانک اطلاعاتی مناسب از مقاله های تحقیقاتی اساتید استفاده می کنیم که نشان دهنده عدم استفاده از زهکشی است، تصریح کرد: عدم استفاده باعث بروزآسیب های جدی در کشاورزی شد و این ماندابی در طول سال در مازندران افزایش چشمگیری داشت که باعث افزایش ضریب استقرار آب در خاک ها دارد.

 رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری خاطرنشان کرد: دستکاری های طبیعی یا ناخواسته تنوع گیاهی آنقدر معنی دار بود که تنوع های زیست گیاهی را کاهش داد.

تیموری یانسری در ادامه گفت: ۲۴۸ گونه گیاهی در مازندران وجود دارد اما اخیرا مطالعات نشان دهنده آن است که فقط ۵۵ گونه از نوع خاص آن باقی مانده است و هر چه تنوع بیشتر باشد باعث عملکرد بیشتری داشت و این به خاطر عدم استفاده از زهکشی است.

 وی با بیان اینکه هر چه تنوع زیست گیاهی بیشتر باشد می توان به عنوان یک بستر از آن استفاده کرد و این باعث شد تا به یک تنوع محدود برسیم، افزود: امروزه می توان از زهکشی به عنوان نقطه عطفی استفاده کرد و به عنوان یک الزام باید در دستور کار قرار گیرد.

رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اشاره به اینکه در بخش کابردی و اجرایی  نیاز به حمایت جدی از سیاست گذاری های بالا دست تا در مقام اجرا در کشور وجود داشته باشد، گفت: حمایت نیروهای دولتی باعث می شود بتوانیم در برنامه ریزی ها، سیاست ها گذاری کلان کشاورزی و در جایی که افراط و تفریط آب زیاد داریم زهکشی به عنوان یک مولفه دیده شود.

تیموری یانسری با توجه به اینکه مازندران نیاز به کشت دوم دارد، خاطرنشان کرد: با نگاه سرمایه گذاری و با استفاده از فناوری و دانش در راستای حوزه های بخش زیست محیط و کشاورزی در مازندران فعالیت کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: