• سه شنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-12914-5
  • خبرنگار : 49016
  • منبع خبر : ----

ایسنا بررسی کرد

آخرین وضعیت پرونده اتلاف یک قلاده توله خرس در مازندران

دو روز گذشته در پی انتشار تصاویر و کلیپی مبنی بر اذیت توله خرسی قهوه ای توسط افرادی در روستای ییلاقی دراسله سواد کوه که در نهایت منجر به مرگ توله خرس شد، همهمه ای در بین افکار عمومی به راه افتاد.

به گزارش ایسنا مازندران، طی دو روز گذشته شنبه ۲۵ خرداد ماه خبری از تلف شدن یک توله خرس قهوه ای در فضای مجازی دست به دست می‌ شد که در آن افرادی مشغول سنگ اندازی به سمت یک توله خرس در منطقه ییلاقی دراسله سوادکوه در مازندران بودند، توله خرسی که به همراه مادرش در حال عبور از یک تپه بود به دامنه سقوط کرد و به جای کمک، این افراد شروع به حیوان آزاری و سنگ اندازی کرده بودند.

انتشار این خبر موجب واکنش مقامات قضایی، فعالان محیط زیست و مردم شد و با ورود اداره حفاظت محیط زیست سوادکوه در اولین اقدام با گزارش مردمی مبنی بر پرت شدن یک قلاده توله خرس در منطقه ییلاقی دراسله انتقال آن به پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری و انجام مداوی اولیه بود اما به دلیل شدت جراحات تلف شد.

در پی تشویش افکار عمومی و اعتراضات مردمی رئیس محیط زیست سوادکوه با بیان اینکه عدم آگاهی مردم از نحوه گرفتن توله خرس باعث تلف شدن این حیوان شود، گفت: یک قلاده خرس در این منطقه از ارتفاع کوه به پایین جاده سقوط کرد که مادر این توله خرس در بالای کوه قرار داشت و دو مرد 50 و 30ساله پس از مشاهده توله خرس متاسفانه با سنگ و چوب به آن حمله ور می شوند.

وی ادامه داد: اهالی روستا نیز با طناب خرس را می بندند البته اهالی روستا قصدشان مهار خرس، کمک و تحویل دادن به نیروهای محیط زیستی بود که متاسفانه به دلیل عدم آگاهی اقدام درستی انجام ندادند و پس از تماس مردم با محیط زیست نیروها به محل مورد نظر اعزام و با انتقال توله خرس به دامپزشکی سمسکنده ساری اقدامات درمانی انجام شد اما به دلیل شدت جراحات وارده در اثر ضربه سنگ و چوب متاسفانه توله خرس پس از انتقال جان باخت.

فلاحی در مورد حکم افراد خاطی خاطرنشان کرد: برای افراد خاطی حکم جلب صادر شد، نفر اول دستگیر و در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برد و نفر دوم نیز  شناسایی و اعلام کرد که خود را تسلیم خواهد کرد که مطابق ماده 2 آیین نامه شکار افرادی که با هر وسیله‌ای منجر به کشته شدن حیوان شوند مجازات خواهند شد و در این راستا مطابق ماده 12 قانون شکار ما درخواست ضرر و زیان به مبلغ ۵۰ میلیون تومان نمودیم.

 

چندی پس از انتشار تصاویر، فشار شبکه‌های مجازی و موج اعتراضات مردمی باعث شد تا دادستان عمومی و انقلاب سوادکوه رسول محمدی نیز اجرا کردن تمهیدات لازم  را در پرونده قضایی برای ضاربان این توله خرس در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سوادکوه تشکیل و با پیگیری عوامل انتظامی یکی از متهمین دستگیر و متهم دوم شناسایی شد.

وی خاطرنشان کرد: پرونده متهم برای انجام تحقیقات تکمیلی در یکی از شعبات دادسرای عمومی و انقلاب سوادکوه در حال رسیدگی است.

بعد از چند ساعت و دستگیری اولین عامل تلف شدن توله خرس قهوه ای، بلافاصله عامل دوم که کارگر دامداری سنتی عامل اول بود، دستگیرشد.

رئیس محیط زیست سوادکوه با بیان اینکه در حال حاضر این فرد خود را معرفی و در بازداشت به سر می‌برد، افزود: شکایت از هر دو فرد خاطی صورت گرفته است و بازجویی مقدماتی و تحقیقات انجام می شود.

وی تصریح کرد: ابتدا پرونده در دادسرا بررسی و پس از آن کیفرخواست ارائه و بعد در دادگاه حکم صادر می شود.

 

به گزارش ایسنا مازندران، اگر افراد با سنگ و چوب به توله خرس حمله نمی کردند و با آگاهی لازم اقدام به اطلاع رسانی به محیط زیست می شد، امکان نجات توله خرس وجود داشت و در این راستا محیط زیست درخواست مجازات افرادی که منجر به مرگ این حیوان شدند، را دارد.

 

گزارش: بهناز مقدس خبرنگار خبرگزاری ایسنا مازندران


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: