• سه شنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-12814-5
  • خبرنگار : 49006
  • منبع خبر : ----

مدیر شبکه بهداشت و درمان تنکابن مطرح کرد

فشارخون؛ بیماری پُر دردسر اما خاموش

مدیر شبکه بهداشت و درمان تنکابن گفت: فشارخون جز آن دسه از امراضی است که علائم ندارد و به اصطلاح خاموش است اگر جدی گرفته نشود پیامدهای ناگواری را به دنبال خواهد داشت.

دکتر نیما نژاد مقدم در گفت و گو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه بیماری فشارخون زمینه ساز بسیاری از عوارض حاد است، اظهار کرد: بیماری هایی نظیر سکته های مغزی، قلبی و دیالیز که مربوط به بخش های ویژه بیمارستان ها می شود عموما ریشه در فشار خون دارد و حتی این بیماری می تواند به نابینایی نیز منجر شود.

وی تصریح کرد: سن شروع به ابتلای فشارخون از30 سال است و حدود یک سوم از جمعیت بزرگسالان کشور از فشارخون بالا رنج می برند و قریب به 54 درصد از مردم دنیا نیز دچار بیماری فشارخون هستند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان تنکابن با هشدار به اینکه 94 درصد مردم ایران در معرض خطر این بیماری قرار دارند، گفت: 40 درصد افراد از بیماری خود اطلاعی ندارند، 30 درصد مطلع هستند اما به دنبال درمان آن نیستند و 24 درصد باقیمانده نیز درمان قطعی را تا مراحل انتهایی انجام نمی دهند.

نژاد مقدم بیشترین علل مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی را فشارخون عنوان کرد و افزود: چاقی، کلسترول بالا، عدم تحرک بدنی مناسب، قندخون، مصرف دخانیات و الکل از عواملی است که می تواند باعث تشدید فشارخون شود.

وی تغذیه و رژیم غذایی مناسب همراه با ورزش را راهکارهای سلامت جسمانی دانست و خاطرنشان کرد: این بیماری ریشه در وراثت افراد نیز داشته و افراد مستعد با زمینه خانوادگی بیشتر در معرض ابتلا قرار دارند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان تنکابن بیان کرد: رنج فشارخون نرمال برای میزان ماکزیمم یا سیستولیک 12 و مینیمم یا دیاستولیک 8 است که پایین تر از این ارقام در دسته بندی بیماران فشارخونی قرار نمی گیرد اما بیشتر از این مقدار در معرض خطر بوده و بیماران با فشارخون 14 به روی 9 باید به پزشک مراجعه کرده و مورد معاینه مستمر قرار گیرند.

نژاد مقدم با تاکید بر اینکه بیماران فشارخونی باید درمان را تا پایان عمر بطور منظم انجام دهند، تصریح کرد: بیماران با انجام دستورات پزشکی، ورزش و تغذیه سالم می توانند بیماری خود را کنترل کرده و بهبود بخشند بنابراین مصرف دارو در بیماران فشارخونی می تواند کاهش یابد اما به هیچ وجه درمان دارویی قطع نمی شود.

وی به اجرای طرح بسیج ملی فشار خون از 18 خرداد تا 15 تیرماه اشاره کرد و گفت: بدلیل نداشتن علائم در بیماران فشارخونی لازم است خانواده ها با مراجعه به مراکز بهداشت در مناطق محل سکونت از سلامت خویش اطمینان پیدا کنند که در مدت اجرای طرح همگانی این امکان برای تمامی هموطنان فراهم شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: