• چهارشنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-9814-5
  • خبرنگار : 49022
  • منبع خبر : ----

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران مطرح کرد

سرگردانی محیط زیست میان مسئولان و سمن ها!

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران گفت: حفاظت از محیط زیست نیازمند داشتن تخصص از سوی مسئولان و سمن های محیط زیستی است.

اسماعیل کهرم در گفت وگو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه گام اول برای حفظ محیط زیست وجود اراده، تمایل و تخصص ازسوی مسئولان است که متاسفانه چنین نیست، اظهار کرد: شرایط نامطلوب اقتصادی و سیاسی موجود در حفظ محیط زیست کشور ایران تاثیر گذار است.

وی با اشاره به اینکه سال های سال گفته می شود که تعداد محیط بانان برای 11 درصد از خاک ایران  که تحت حمایت سازمان محیط زیست قرارا دارد کم است، تصریح کرد: متاسفانه به دلیل عدم وجود اراده و همکاری مجلس برای تعیین بودجه هیچ اقدامی صورت نگرفته و می توان گفت یکی دیگر از راهکارهای حفظ محیط زیست به بودجه، تخصص و محیط بان که در واقع همان  تقویت سازمان حفاظت محیط زیست است، می تواند گره گشا باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران با بیان اینکه تنها 8 درصد از خاک ایران پوشیده از جنگل است، گفت: به طور متوسط حدود یک الی ۱.۵ درصد در سال این جنگل های ناچیز درحال از دست رفتن است که به واسطه از دست دادن جنگل و آب کیفیت هوا را از دست خواهیم داد بنابرین باید در گام نخست برنامه های حفظ محیط زیست و حفاظت از جنگل ها مد نظر قرار گرفته شود.

کهرم گام دوم در برنامه های حفظ محیط زیست را حفاظت از مراتع و حفظ آب یعنی بهره برداری صحیح از آب و برداشت کمتر از سفره های آب زیر زمینی دانست و افزود: علاج درد باید از کودکی و در مدارس با جایگزین کردن مطالب آموزشی به جای موضوعاتی که اصلا مهم نیستند، شروع شود فرزندان ما از همان دوران روش های حفاظت از محیط زیست را بیاموزند تا در آینده کاربردی تر و بهتر عمل شود.

وی با اشاره به اینکه وجود سمن ها درایران جدی گرفته نمی شود، خاطر نشان کرد: در دیگر کشورها سمن ها عصای دست سازمان محیط زیست هستند همانند انگلستان که سرشماری نیمه زمستانه پرندگان توسط سمن ها صورت گرفته می شود و این در حالی است که سمن ها درکشور ما در بعضی از مواقع حتی از اطلاع کافی وآگاهی برخوردار نیستند و به دلیل عدم تخصص و مهارت لازم از طرف سازمان حفاظت محیط زیست  جدی گرفته نمی شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران در ادامه بیان کرد: حرکات نمادین و نمایشی که این روزها در قالب همایشات برگزار می شود تاثیر چندانی در تشویق جوان ها درجمع آوری زباله و حفظ محیط زیست ندارد و این کار باید به صورت ریشه ای فرهنگ سازی شود.

کهرم با اشاره به موضوع مدیریت پسماندها در شهرها و تفکیک زباله از مبدا به صورت کاملا صحیح و اصولی، یادآور شد: بر اساس زمان بندی، شهرداری ها هر روز را به یک مواد بازیافتی مانند شیشه و کارتن و مقوا اختصاص دهند تا با نظم و ترتیب زباله های بازیافتی جمع آوری شود که مدیریت بسیار قوی را از سوی شهرداران می طلبد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: