• دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 982-12114-5
  • خبرنگار : 49006
  • منبع خبر : ----

رئیس کانون سردفتران مازندران:

اسناد خودرو باید در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان مازندران با تکذیب شایعات اخیر در فضای مجازی بر لزوم تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی به هنگام خرید و فروش خودرو تاکید کرد.

میرنجف موسوی گرمستانی در گفت و گو با ایسنا  مازندران در رابطه با گزارش ویدئویی صدا و سیما مبنی بر عدم نیاز به حضور در دفترخانه برای انتقال سند خودرو  که اخیرا در فضای مجازی باز نشر داده شده است، اظهار کرد: این گزارش مربوط به 3 سال پیش بوده و هم اکنون شیوه نقل و انتقال خودور بر اساس ثبت در دفاتر اسناد رسمی مد نظر مراجع قانونی است.

وی در ادامه به مستندات قانونی اجرای طرح اشاره و خاطرنشان کرد: مطابق ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و بخشنامه رئیس قوه قضائیه و همچنین نظر کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی مدارک نقل و انتقال خودرو کما فی سابق در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شود.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان مازندران انتشار این ویدئو در فضای مجازی را مصداق تشویش اذهان و برهم زدن نظم عمومی دانست و یادآور شد: مهم اجرای درست قانون برای برقراری نظم همگانی و سامان بخشیدن در جامعه است، مضاف بر اینکه تنظیم اسناد در دفترخانه، حضور اشخاص را تضمین می کند.

خودرو در ایران کالایی سرمایه ای است

موسوی گرمستانی در پاسخ به این پرسش که برابر نظر کارشناسان خودرو کالایی مصرفی بوده و تنها برای کالاهای سرمایه ای نیاز به حضور در دفاتر رسمی است، تصریح کرد: این گفته در مورد کشور ایران مصداق ندارد و خودرو در ایران کالای سرمایه ای محسوب می شود.

وی با بررسی ویژگی های خودرو به عنوان یک کالای سرمایه ای خاطرنشان کرد: خودرویی که سال گذشته با یک میلیارد تومان خریداری شده بود اکنون به ارزشی معادل 2 میلیارد تومان رسیده و این در حالی است که در کشور ما قیمت این کالا پیوسته در حال افزایش بوده و علیرغم پائین آمدن مدل خودرو باز قیمت آن نسبت به سال گذشته رو به فزونی است.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان مازندران در ادامه افزود: چنین روند افزایش در مورد یک کالای مصرفی مصداق نداشته و باید با مصرف آن از ارزش کالا کاسته شود اما همانند زمین، املاک و مستغلات که سالانه به قیمت آنها افزوده می شود اکنون نیز خودرو چنین جایگاهی را در کشور پیدا کرده که البته لازم به ذکر است که به واسطه تورم یکسال اخیر کشور حتی زمین و املاک تورمی به اندازه خودرو و یا معادل آن را تجربه نکرده اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: