• شنبه ۱۵ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-2484-5
  • خبرنگار : 49012
  • منبع خبر : ----

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری مطرح کرد

افزایش نژاد غیربومی دام‌ در مازندران/ دامداری در مازندران صنعتی شود

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری با بیان اینکه نژاد غیربومی دام در مازندران افزایش یافته است، گفت: در دامداری صنعتی به دلیل کاهش هزینه های نگهداری، مدیریت بهتر و علمی تر نسبت به شیوه سنتی، سوددهی بیشتر است.

* بیماری های شایع دام و طیور در فصل زمستان

عیسی دیرنده در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران، در مورد بیماری های شایع دام و طیور در فصل زمستان اظهار کرد: بیماری لپتوسپیروز و لستریوزدر دام و نیوکاسل در طیور شایع ترین بیماری های دام و طیور در فصل سرما است.

یکی از بیماری هایی که در سال­های اخیر خسارات زیادی به دام ها وارد کرده است یماری تب برفکی است به شدت واگیردار بوده و از طریق بزاق دهان حیوان آلوده، تماس با تجهیزات دامداری، غذا و وسایل نقلیه به سایر حیوانات انتقال می‌یابد که از جمله بیماری های واگیردار بین دام های سبک و سنگین است.

وی افزود: برفکی دربین دام های تمامی استان ها ممکن است شیوع پیدا کند و بیشتر مواقع سرمنشا آن حیوانات قاچاقی است که بدون نظارت دامپزشکی وارد کشور می شوند.

دیرنده در مورد بیماری نیوکاسل نیز یادآورشد:این بیماری در طیور شایع است و در مرغداری ها نیز امکان وقوع آن ممکن خواهد اما چون در ابتدای پرورش گله واکسیناسیون می شوند این بیماری در مرغداری هایی که واکسیناسیون طبق برنامه ریزی انجام میشود کمتر به چشم می خورد.

وی افزود:اما در مازندران به دلیل وجود پرندگان مهاجر در فصل سرما احتمال ابتلا طیور بومی به نیوکاسل و انفلونزا وجود دارد.

* بیماری های مشترک انسان و حیوان

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری در ادامه از آنفولانزای پرندگان به عنوان بیماری مشترک انسان و حیوان نام برد و تصریح کرد:برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری ها در مورد پرندگان مهاجر عدم صید و مصرف آن باید مورد توجه قرار گیرد.

دیرنده خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از بیماری های مشترک دام و انسان راحت ترین راه رعایت موارد بهداشتی است.

وی با بیان اینکه پیش از ابتلا بیماری باید واکسیناسیون صورت گیرد تا گله ها را ایمن کرد و درصد وقوع بیماری را کاهش داد، گفت:اما در زمان شیوع بیماری گله های بیمار باید قرنطینه شوند تا از پراکندگی بیماری به حیوانات مجاور جلوگیری شود.

* کیفیت دام های بیمار پس از بهبودی

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری در ادامه در مورد کیفیت دام های بیمار پس از بهبودی تصریح کرد:با توجه به اینکه بیماری منجر به تغییراتی در فیزیولوژی بدن می شود و بسته به شدت و مدت زمان آن در هر نوع از دام یا طیور می تواند آثار مضری را در کوتاه مدت و بلند مدت به دنبال داشته باشد.

وی افزود:به عنوان مثال در گاو شیری ممکن است تولید شیر کاهش و دام دیرتر آبستن شود، در گوسفند آبستن سقط و در مرغ تخم گذار کاهش تولید داشته باشد.

*ویژگی های یک دام مناسب

دیرنده در ادامه در مورد ویژگی های یک دام مناسب یادآورشد:ویژگی ظاهری می تواند تا حدی در شناسایی دام سالم کمک کند برای مثال ارزیابی تیپ برای خرید بسیار کارآمد است البته استفاده از دامپزشک خبره نیز برای معاینات داخلی و اطمینان از عدم بیماری بسیار ضروری است.

*آیا اصلاح نژاد برای مقاوم سازی در برابر بیماری در دام ها در مازندران صورت می گیرد؟

وی در پاسخ پرسشی با این موضوع که آیا اصلاح نژاد برای مقاوم سازی در برابر بیماری در دام ها در مازندران صورت می گیرد،خاطرنشان کرد:اصلاح ژن یک امر مدت دار است که در کشور این کار صورت گرفته اما در مازندران هنوز به صورت علمی و با برنامه ریزی انجام نمی شود.

دیرنده تصریح کرد: هر چند از نژادهای خارجی برای افزایش دوقلوزایی در مازندران استفاده شده اما نتایج آن زیاد مشخص نبوده و بین گله­ها متغیر است، نتایج بعضا تحت تاثیر موارد سیاسی قرار گرفته و به صورت علمی در شرایط مازندران مورد بررسی قرار گرفته نشد.

*افزایش نژاد غیربومی دام ها در مازندران

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی مازندران ضمن انتقاد از افزایش نژاد غیربومی دام ها در مازندران به نبود مطالعات کاربردی در زمینه انتخاب دام و نژاد مناسب برای شرایط آب و هوایی این استان اشاره کرد و یادآور شد: جهاد کشاورزی استان باید با همکاری دانشگاه به صورت جامع به بررسی تمام ابعاد این موضوع بپردازند و دامداران را از نتایح آن با خبر سازند.

وی با اشاره به عدم کارآمدی پرورش دام و طیور در مقیاس کوچک تصریح کرد: برای افزایش سوددهی،باید پرورش دام در مقیاس بزرگ تر انجام شود البته پرورش در مقیاس کوچک برای شروع کار و تجربه به دست آوردنمفید است.

دیرنده در پایان خواستار حمایت های عملی از علاقمندان به تولید در صنعت دام و طیور و تسهیل فرآیندهای اداری مربوطه در جهت عمل به اقتصاد درون زا شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: