• دوشنبه ۱۹ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-9014-5
  • خبرنگار : 49012
  • منبع خبر : ----

دبیر همایش بزرگداشت روز جهانی خاک مطرح کرد

زباله مهم ترین عامل آلودگی خاک های مازندران

دبیر همایش بزرگداشت روز جهانی خاک، زباله را مهم ترین عامل آلودگی خاک های مازندران برشمرد.


به گزارش ایسنا مازندران،فرزین فرهادی با اشاره به ۱۶۵ میلیون هکتار اراضی کشور، اظهار کرد: ۸۹ میلیون هکتار آن فاقد خاک و ۷۶ میلیون هکتار دارای خاک است که از این مقدار، ۵۸ میلیون هکتار خارج از چرخه کشاورزی قرار دارد.

وی با بیان اینکه ۱۸ میلیبون هکتار از اراضی کشور در چرخه کشاورزی قرار دارد، افزود: از این ۱۸ میلیون هکتار، ۱.۲ میلیون هکتار خاک با راندمان بالا و اراضی با کیفیت است.

دبیر همایش بزرگداشت روز جهانی خاک همچنین به معضل فرسایش خاک به عنوان عامل آسیب‌رسان دیگر به اراضی مستعد کشاورزی اشاره و بیان کرد: سالانه ۲ میلیارد تن خاک ارزشمند کشور دچار فرسایش می‌شود که یک میلیارد به شکل ریزگرد و یک میلیارد تن به صورت فرسایش‌های آبی از دسترس کشاورزی خارج می‌شود.

فرهادی به موضوع تغییر کاربری اشاره و بر ضرورت به کارگیری اهتمام و جدیت بیشتر در این زمینه تأکید کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین مسائلی که عامل آلودگی خاک در کشور ما به خصوص در مازندران است، زباله‌ها بوده که در مازندران به دلیل میزبانی آن در فصول مختلف سال و عدم فعالیت کارخانه زباله‌سوز تهدیدی جدی است.

وی برنامه‌ریزی برای حفظ خاک را لازمه بقای بشریت برشمرد و ادامه داد: این همایش اولین و مؤثرترین قدم برای افزایش دانش و آگاهی مخاطبان بخش کشاورزی است.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی مازندران سه عامل فقر مواد عالی، فرسایش، تغییر کاربری را در دراز مدت به عنوان یک معضل نه فقط برای ایران بلکه برای کل کره زمین برشمرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: