• شنبه ۱۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-7814-5
  • خبرنگار : 49022
  • منبع خبر : ----

بازی با عروسک یا آغاز یک زندگی مشترک؛

عروس های کوچک و سرنوشت‌های مبهم!

«هنوز بازی با عروسک‌هایش به پایان نرسیده بود که جهت بردن چای برای مهمان‌هایشان "زهرا" را صدا زدند، زهرا هنوز گیج و پریشان بود و نمی دانست دقیقا چه کاری باید انجام دهد و مهمان‌ها چه کسانی هستند چرا که برای اولین بار بود که به خانه آنها آمده بودند.

به گزارش ایسنا مازندران، «هنوز بازی با عروسک‌هایش به پایان نرسیده بود که جهت بردن چای برای مهمان‌هایشان "زهرا" را صدا زدند. زهرا هنوز گیج و پریشان بود و نمی دانست دقیقا چه کاری باید انجام دهد و مهمان‌ها چه کسانی هستند چرا که برای اولین بار بود که به خانه آنها آمده بودند. زهرای گزارش ما، هنوز سینی چای به این بزرگی را در دستانش نگرفته بود و به سختی 7 استکان چای را تا مهمانسرا حمل کرد. وقتی با آمدنش به میان مهمانان توجه همه به او جلب شده بود و زن غریبه‌ای که بعدا فهمید مادر شوهرش است، او را به آغوش کشید، نتوانست دلیل این موضوع را درک کند و بلافاصله آن جمع را ترک کرد و به بازی با اسباب بازی‌هایش مشغول شد.»

این جملات بخش کوچکی از خاطرات بی‌شمار زهرا است که در سن 13 سالگی ازدواج کرد و حالا امروز به 48 سالگی رسیده است.

وی که امروز دو فرزند 31 و 28 ساله، دو عروس و دو نوه دارد، از وضعیت زندگی خود ناراضی نیست اما رضایت نیز ندارد و می‌گوید ای کاش تحت فشار خانواده و کنجکاوی‌های کودکی‌ام ازدواج نمی کردم و کمی بزرگتر می‌شدم.

زهرا که نخواست نام فامیلی‌اش فاش شود، با بیان اینکه وقتی دوران نونهالی خود را پشت سر می‌گذاشتم به واسطه یک همسایه، خانواده همسرم به خواستگاری‌ام آمدند و با وجود آنکه می‌دانستند من تازه به سن 13 سالگی رسیده‌ام بر ازدواج من و پسرشان پافشاری کردند، گفت: پس از نخستین خواستگاری به مدت سه ماه به حالت ناراحتی به خانه خواهر بزرگترم که حدود 20 سال تفاوت سنی داریم رفتم و کمتر به خانه بر می‌گشتم.

وی با اشاره به اینکه پافشاری خانواده همسرم و کنجکاوی‌های کودکانه‌ من باعث شد تا خودم از پدرم بخواهم که به درخواست آنها پاسخ مثبت بدهد، اظهار کرد: همسرم انسان خوبی است اما از اینکه می‌توانستم با یک تصمیم درست و تفکری بالغ، زندگی بهتری برای خود بسازم به شدت پشیمان هستم.

این خانم مازندرانی با بیان اینکه در حال حاضر از همسر، فرزندان، عروس و نوه‌های خود راضی هستم اما می توانستم زندگی بهتری برای خود بسازم، گفت: شاید اگر در ابتدای زندگی تصمیم درستی می گرفتم و احساساتی عمل نمی کردم بسیاری از مشکلاتی که امروز با آن رو به رو می شوم را به آسانی برطرف می کردم اما متاسفانه برخی از این مشکلات امروز به شدت دست و پاگیر شده است.

وی ادامه می‌دهد: در 14 سالگی به همراه پدر و مادرشوهر، برادر و جاری ام در یک خانه زندگی می کردیم، همسرم در 16 سالگی به سربازی رفت و با یک فرزند، تک و تنها در یک اتاق کوچک زندگی می کردم، وقتی همسرم برای مرخضی از سربازی برمی گشت تنها دو روز از زندگی مشترک، طعم خوشی را می چشیدم و از روز سوم به واسطه دخالت‌های اطرافیان و روزگار کودکی ام، سختی های زیادی را متحمل می شدم.

زهرا می گوید: مجبور بودم با سن کم در 16 سالگی در یک روز غذای سه خانواده را آماده کنم، مادرشوهر و مادربزرگ همسرم را استحمام کنم، خانه را جارو و تمیز کنم، این در حالی است که هم سن و سال های من در اتاق رویایی خانه‌هایشان در حال بازی با اساب بازی خود بودند و یا در کوچه های اطراف، با گردوها بازی می کردند.

این خانم مازندرانی ادامه داد: به پدران و مادرانی که قصد دارند فرزندانشان را در سنین کودکی به خانه بخت بفرستند توصیه می کنم آخرت را در نظر بگیرند و زندگی کودکانشان را از بین نبرند.

امیدواریم برخی قوانین حوزه کودک اصلاح شود

سعید آرام مدیرکل بهزیستی مازندران در این زمینه و با اشاره به ازدواج کودکان زیر 13 سال، در گفت‌وگو با ایسنا مازندران گفت: دو موضوع طرح قانون حمایت از کودکان کار و حمایت از زنان توسط نمایندگان مجلس در حال پیگیری است. با وجود اینکه قوانین در مجلس مصوب و اجرای آن در اختیار قوه قضائیه است امیدواریم با اصلاح برخی قوانین مشکلات در این حوزه مرتفع شود.

وی با بیان اینکه حقوق هر کودک بر اساس قوانین آن کشور تعریف می شود، تصریح کرد: بر اساس شرایط موجود در هر کشوری قوانین تنظیم می شود و نمی توان گفت که برخی مصوبات نقض حقوق کودک است و اگر مطالعات اجتماعی و حوزه سلامت به نتیجه تغییر برخی قوانین برسند قطعا در سطح قانونگذاری تغییر پیدا خواهد کرد.

مدیرکل بهزیستی مازندران در ادامه با اشاره به اینکه با ازدواج یک فرد مسئولیت هایی به او سپرده می شود، افزود: بسیاری از دختران در سنین متناسب ازدواج می کنند و در محیط دانشگاهی هم به تحصیل می پردازند اما افرادی که در سنین پایین ازدواج می کنند و خانواده همسر اجازه تحصیل را نمی دهد می توانند با کمک گرفتن از مشاوران حقوقی و بهره گیری از آنان برای رفع مشکل خود اقدام کنند.

قانون منع ازدواج کودکان زیر 13 سال در صحن مجلس

علی اسماعیلی رئیس مجمع نمایندگان مازندران نیز در گفت‌وگو با ایسنا مازندران با اشاره به اینکه قانون منع ازدواج کودکان زیر 13 در کمیسیون مربوطه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، اظهار کرد: ممانعتی برای اجرای این قانون وجود ندارد و اکنون این قانون در صحن مجلس قرار دارد و پس از طرح اجرا می شود.

وی با بیان اینکه این قانون دارای مزایا و معایبی است، تصریح کرد: معمولا کودکان بالای 13 سال به بلوغ می رسند و با توجه به اینکه فرزندتن زیر 13 سال تجربه کافی را در مورد مسائل زندگی ندارند بنابراین اگر افرادی که زیر 13 سال به بلوغ می رسند و دستگاه حاکم شرع تشخیص به بلوغ فرد دهد، قانون این اجازه را برای ازدواج به او داده است.

گزارش از زینب تذکاری خبرنگار ایسنا مازندران


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: