• شنبه ۱۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-7514-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

ایسنا گزارش می دهد؛

علل گرایش زنان به سزارین چیست؟

برخی متخصصان علت افزایش گرایش زنان به سزارین را فرار از درد زایمان می دانند، اما زایمان به این شیوه با درد فراوان و عواقب منفی متعددی نیز همراه است.

به گزارش ايسنا مازندران، زایمان طبیعی مناسب ترین و بهترین روش زایمان است و همه پزشکان هم این روش را تایید می کنند اما متاسفانه در کشور ما آمار سزارین که از زایمان طبیعی خطرناک تر و عوارض بیشتری  دارد بالا رفته است.

زایمان طبیعی که از گذشته تا به امروز بهترین روش زایمان بوده است روش خاص خود را دارد و باید در زمان خود اتفاق بیافتد، اما این نوع زایمان نسبت به زایمان سزارین عوارض کمتری دارد و احتمال مرگ مادر در این نوع زایمان بسیار کمتر بوده با این حال به دلیل ترس از درد زایمان طبیعی در کشور ما آمار سزارین بسیار بالا رفته است.

*درد هنگام زايمان طبیعی علت گرايش به سزارين

برخی متخصصان علت افزایش گرایش زنان به سزارین را فرار از درد زایمان می دانند، اما زایمان به شیوه سزارین با درد فراوان و عواقب منفی متعددی نیز همراه است.

عده زیادی از مادرانی که برای اولین بار باردار شده اند از ترس درد حین زایمان به سزارین پناه می برند، غافل از این که پس از عمل باید درد زیادی تحمل کنند، ضمن این که هر بار جراحی سزارین به ایجاد چسبندگی های داخل شکم منجر می شود که سرانجام باعث دردهای مزمن طولانی در سال های بعد خواهدشد.

"سيتا عيسي پور"، جراح و متخصص زنان و زایمان به ایسنا اظهار كرد: زايمان طبيعي با توجه به عوارض كمي كه دارد  به طور حتم بهتر از سزارين هست ، امار این باره در گفت و گو با ایسنا مازندران اظهار کرد: آمارها نشان مي دهد به علت ترس مادران باردار از درد زايمان طبيعي، زايمان به صورت سزارين طي چند سال اخير افزايش زيادي داشته است.

وي با بيان اينكه انجام عمل سزارين در دنيا تنها 10درصد اما در كشور ما چند برابر آمار جهاني است، افزود: بالا بودن آمار تعداد سزارين در كشور ايران به دلايل مختلف است كه مهم ترين آن شايد استرسي است كه زائو در هنگام زايمان طبيعي ممكن است به آن دچار شود بنابراين ترجيح مي‌دهد زايمان خود را به صورت سزارين داشته باشد.

اين جراح و متحصص زنان و زايمان با تاكيد بر اينكه زايمان طبيعي بسيار بهتر از سزارين است، تصريح كرد: در سزارين  و عمل دوم، شانس چسبندگي رحم، داخل و خارج رحم و چسبندگي روده ها به رحم، مثانه به رحم و در مجموع چسبندگي ها بيشتر است و عوارض چسبندگي مي تواند عاملي براي انسداد روده باشد.

عيسي پور عوارض بيهوشي، خونريزي هنگام عمل، احتمال عفونت بيشتر، احتمال ابتلا به آمبولي و ترومبوز عروقي را در سزارين بيشتر دانست و گفت:خونريزي در زايمان طبيعي حدود نيم ليتر بوده در حالي كه اين خونريزي در سزارين  به يک تا يک و نيم ليتر نیز ممكن است برسد.

*زودتر سرپا شدن مادر پس از زايمان طبيعي  

وي ادامه داد: در زايمان طبيعي مادربسیار زودتر سرپا مي شود و به كارهاي شخصي خود مي رسد و به نوزاد خود شير مي دهد اما در سزارين به خاطر دردي كه مادر در روزهاي نخست تحمل مي كند اينكار به راحتي  مقدور نيست.

اين متخصص زنان و زايمان گذراندن كلاس هاي آمادگي زايمان طبيعي و زايمان فيزيولوژيک را در جهت كاهش ترس و استرس مادر ضروري دانست و يادآور شد: مادران از 20 تا 28 هفتگي هر چهار هفته يک بار و  پس از آن هر دو هفته يک بار تا زمان زايمان به مراكز مراجعه مي كنند تا اين دوره ها را بگذرانند و زايمان راحتي داشته باشند.

*امکان لخته شدن عروق در سزارين بيشتر است

عيسي پور با بيان اينكه امکان لخته شدن عروق در سزارين بيشتر است، اضافه كرد: به علت بيهوشي كه مادر در سزارين دريافت مي كند پس از به دنيا آمدن نوزاد،امکان اينكه به راحتي نوزاد خود را در آغوش بگيرد و شير دهد كم است.

وي علت رغبت مادران را به سزارين بيهوشي و و بي حسي نخاعي و كاهش احساس درد عنوان كرد و گفت: به دليل اينكه مادر در اين زايمان استرس كمتري دارد بنابراين رغبت آنان براي سزارين افزايش مي يابد، در صورتي مادران به اندازه كافي از عواقب و عوارض سزارين آگاهي داشته باشند به اين اندازه به سمت عمل سزارين كشش پيدا نمي كنند.

عيسي پور تصريح كرد: زايمان طبيعي اگر به دقت انجام نشود و به روش فيزيولوژيک نباشد ممكن است با عوارضي همراه بوده و موجب آسيب به نوزاد شود.

*زايمان طبيعي موجب ارتباط بيشتر مادر و نوزاد مي شود

سميه صادقي كارشناس مامايي در نوشهر نيز در اين باره با بيان اينكه  اين روزها يكي از مباحث مهم مزيت زايمان طبيعي نسبت به سزارين است، اظهار كرد: به همين دليل مراكز مامايي، مادران را براي زايمان فيزيولوژيک و طبيعي تشويق مي كنند. 

وي با تاكيد بر اينكه ترفندهاي خاص زايمان بايد خوشايند مادر باشد، تصريح كرد: تماس پوست به پوست از جمله موضوعات بسيار مهمي است كه در زايمان طبيعي مورد توجه متخصصان زايمان و ماماها قرار دارد و مادر و نوزاد بلافاصله پس از زايمان طبيعي كنار هم قرار مي گيرند و تماس و ارتباط برقرار مي كنند كه از نظر رواني داراي اهميت زيادي است و باعث رشد رواني نوزاد مي شود.

اين كارشناس مامايي استفاده بهتر از شير مادر و مكيدن بهتر نوزادان را از مزاياي ديگر زايمان طبيعي برشمرد و گفت: از ديگر محاسن زايمان طبيعي اين است كه وقتي جنين كامل مي شود خودبه خود دردها شروع خواهد شد و مادر براي زايمان آماده مي شود و مانند سزارين نيست كه  زمان زايمان توسط شخص و يا پزشک  را تعيين شود.

صادقي كاهش مشكلات تنفس، تقويت سيستم قلبي عروقي، تقويت گردش خون و سيستم روده نوزاد را از ديگر مزاياي زايمان طبيعي عنوان و خاطرنشان کرد: از آن جايي كه در زايمان طبيعي مادر در جريان فرايند زايمان قرار دارد ارتباط هورموني و حس خوبي در مادر و نوزاد ايجاد مي شود و نوزاد علاقه بيشتري براي مكيدن شير مادر دارد.  

* زايمان طبيعي را ارزان تر و مقرون به صرفه تر از سزارين

اين كارشناس مامايي  زايمان طبيعي را ارزان تر و مقرون به صرفه تر از سزارين دانست و گفت: طولاني بودن زمان بهبود در سزارين، افزايش خونريزي حين عمل و پس از آن،احتمال عفونت در محل برش سزارين و احتمال آمبولي و افزايش هزينه خانواده از ديگر معايب سزارين است.

صادقي در ادامه افزود: بنا برآمار تعداد سزارين در ايران 55 درصد بوده اما اين رقم در كشورهاي پيشرفته تنها 5 تا 10درصد است.

*زايمان طبيعي نيازمند فرهنگ سازي است

وي با بيان اينكه زايمان طبيعي نياز به فرهنگ سازي دارد، خاطر نشان كرد:به علت وجود رقابت و چشم و هم چشمي در بين اقوام و آشنايان ميل به سزارين افزايش مي يابد در حالي كه بايد در اين زمينه فرهنگ سازي شود.

گزارش از سپیده پورشعبان خبرنگار ایسنا مازندران


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: