• دوشنبه ۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-184-5
  • خبرنگار : 49016
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران مطرح کرد

سهم ناچیز کشور در اقتصاد دیجیتال/ قوانین تجارت بازنگری شود

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه اینکه سهم ایران از اقتصاد دیجیتال باید حداقل ۳۵ میلیارد یورو باشد اما در حال حاضر بسیار کمتر از آن است، گفت: با توجه به ظهور و بروز شغل های جدید که به فضاهای اینترنتی مربوط می شود باید یک بازنگری در قانون تجارت کشور صورت پذیرد.

مصطفی حسینی در گفت و گو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه سیر تغییر و تحولات درعصر ارتباطات بالا بوده و همه افراد در این سرعت اطلاعات به صورت مثبت و منفی در حال فعالیت هستند، اظهار کرد: امروزه کسب وکارها از قالب فناوری اطلاعات شکل گرفته یا از آن استفاده می کنند، این فناوری ها زمینه ای برای رشد بوده و منجر به انجام سریع فعالیت ها می شود.

  کارشناس مدیریت بازرگانی تصریح کرد: به طور مثال در انقلاب دیجیتال ما از وسایلی همچون کامپیوتر استفاده می کنیم و این تکنولوژی می تواند باعث افزایش سرعت در سازمان ها و راه اندازی کسب و کارهای مختلف شده تا اقتصاد دیجیتال شکل بگیرد.

وی ادامه داد: در اقتصاد دیجیتال امکانات لازم روش جدیدی را برای ارئه خدمات و دستاوردها به دیگران ارائه داده و طی ۱۰ سال اخیر برندهای حوزه فناوری اطلاعات ۱۷۵ درصد افزایش ارزش داشته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران خاطرنشان کرد: سال ها قبل شرکت هایی مانند کوکاکلا که در زمینه تولید کار می کردند، بیشتر به چشم می آمدند اما در عصر حاضر شرکت هایی مانند اپل که در زمینه فناوری در حال فعالیت هستند گوی سبقت را در دست داشته و به شدت افزایش برند دارند.

حسینی با اشاره به اینکه در عصر جدید بسیاری از مشاغل از بین رفته و باید امیدوار باشیم که مشاغل جدید فرصت های تازه ای برای کسب و کار ایجاد کند، گفت: عدم نیاز به سرمایه هنگفت  و درآمد بالا از مهم ترین ویژگی مشاغل جدید است.

کارشناس مدیریت بازرگانی در ادامه بیان کرد: به طور مثال در یک بررسی انجام شده شرکت هواپیمایی ترکیه با ۱۰۰ سال قدمت دارای ارزش ۸ میلیارد دلاری بوده اما شرکتی مانند واتس آپ که یک پیام رسان اجتماعی با سابقه ای کمتر از ۱۰ سال بوده ارزش ۱۹ میلیاردی دارد.

وی بابیان اینکه از سال ۲ هزار تاکنون ما شاهد افزایش اینترنت و استفاده کنندگان از آن بودیم، یادآور شد: حرکت و تولید اطلاعات در شرکت هایی که کسب و کارهای نوین داشته اند افزایش چشمگیری دارد و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۵۵ درصد رشد اطلاعات و ارتباطات مانند استفاده از موبایل فراگیرشود.

حسینی با اشاره به اینکه سهم بخش اقتصاد دیجیتال از اقتصاد جهانی براساس آمارهای موجود در سال ، ۲۰۱۲ دو هزار و ۶۵۰ هزار میلیارد یورو بوده است، افزود: این آمار در سال ۲۰۱۵  به سه هزارو ۵۰۰ میلیارد یورو رسیده و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۰ به ۵ هزار میلیارد یورو برسد و به طور متوسط سهم بخش ارتباطات ۶۰ درصد و سهم فناوری ها ۴۰ درصد از این بازار بزرگ است.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با بیان اینکه سهم ایران از این بازار حداقل باید ۳۵ میلیارد یورو باشد اما در حال حاضر تنها ۴۰ هزار میلیارد تومان است، بیان کرد: عمده فعالیت ما از طریق اپراتورهای ارتباطی صورت می گیرد و در بخش اطلاعات و ارتباطات عملا کاری انجام نشده است.

وی افزود: در اقتصاد ایران بخش خدمات نسبت به بخش صنعت و کشاورزی نقش جدی تری را دنبال می کند و ارزش افزوده بیش از ۵۰ درصد را نسبت به دو قطب دیگر اقتصاد دارا بوده که اشتغال ۴۸ درصدی را به خود اختصاص داده است.

کارشناس مدیریت بازرگانی ادامه داد: اگر بتوانیم با هدف توسعه کسب و کارهای جدید فضای مناسب را در حوزه فناوری ها ایجاد کنیم و دولت اقدامات لازم را انجام دهد، می توان امیدوار بود با توجه به نیروی انسانی متخصص و زیر ساخت های ارتباطی خوبی که در خاورمیانه و دنیا داریم، اقتصاد پیشگامی را در این زمینه داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: فرصت ها در کسب و کارهای اینترنتی و اقتصاد دیجیتال مانند تبلیغات اینترنتی، ایجاد سایت های آموزشی از راه دور و چند رسانه ای ، کسب و کارهای خانگی از طریق اینترنت و غیره به شدت متنوع است.

حسینی گفت: جمع آوری اطلاعات در فضاهای اینترنتی امروزه می تواند به عنوان یک کسب و کار عمل کند؛ همکاری دولت و بخش خصوصی در این زمینه می تواند فرصت های جدید شغلی بیشماری را فراهم کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران تاکید کرد: با توجه به ظهور و بروز شغل های جدید که به فضاهای اینترنتی مربوط می شود باید یک بازنگری در قانون تجارت کشور صورت پذیرد تا امنیت لازم در این حوزه ایجاد شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: