• شنبه ۲۶ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-687-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

موسس انتشارات "ناسنگ":

نویسنده به جای نوشتن درگیر مسائل مالی است!

موسس انتشارات ناسنگ گفت: كسی كه می نویسد فقط باید درگیر نوشتن باشد، اما ماسفانه نویسنده هم درگیر نوشتن و هم درگیر مسائل مالی برای چاپ و توزیع كتاب است.

میترا متاجی در گفت وگو با ایسنا مازندران، اظهار كرد: دوره های ویراستاری را در تربیت مدرس تهران طی كردم و سپس سال ها در بخش پژوهش دانشگاه آزاد چالوس مشغول ویراستاری كتب اساتید شدم.

موسس انتشارات ناسنگ افزود: پس از چند سال كه تجربه كافی در ویراستاری را كسب كردم به فكر تاسیس انتشارات افتادم و با كمک كارشناس وقت نشر ارشاد نوشهر در اسفند 89 مجوز انتشارات را با نام "ناسنگ" كه نام چند محل و نقطه در بخش كجور است را دریافت كردم.

وی افزود: نخستین كتابی كه در این انتشارات به چاپ رسید اثر دكتر رمضان زین‌العابدینی از اساتید دانشگاه آزاد چالوس با موضوع روانشناسی و فلسفه بود كه با استقبال زیادی هم مواجه شد.

*اهداف 10 ساله انتشارات "ناسنگ"

متاجی با بیان اینكه از همان ابتدا یک هدف 10 ساله برای انتشارات در نظر گرفته شد، خاطرنشان کرد:  استفاده از ظرفیت های منطقه به خصوص كجور، كلاردشت و كلارستاق یكی از مهم ترین اهدافم بود تا كسانی كه در زمینه شعر و هنر ناشناخته بودند و تاكنون كسی به سراغشان نرفته بود را احیا كنم و خوشبختانه گام های خوبی در این زمینه برداشته شد.

وی با اشاره به برگزاری نشست ها و تعامل‌های فرهنگی با افراد مختلف و اساتید دانشگاه و شركت در نمایشگاه های مختلف گفت: رساندن ناسنگ به جشنواره كتاب تهران یكی از اهداف 10 ساله انتشارات بود كه خوشبختانه در هفت سالگی "ناسنگ" این امر محقق و روانه نمایشگاه بین المللی كتاب تهران شد.

موسس انتشارات ناسنگ با بیان اینكه حمایت همسر، خانواده و همكاران در زمینه پیشرفت این انتشارات بسیار تاثیرگذار بوده است، تصریح كرد: در حال حاضر 11 نفر از فرهنگ دوستان و افراد با تجربه با این مجموعه كار می كنند.

*ادبیات بومی بیشترین میزان نشر در موسسه ناسنگ را دارد

متاجی در پاسخ به این پرسش كه چه نوع كتاب هایی را بیشتر به چاپ می رسانند، یادآورشد: در اوایل كار كتاب های زیادی برای چاپ می آمد، به همین دلیل شورای پژوهش جهت ارزیابی كتاب ها تشكیل شد كه 6 نفر هیئت علمی دانشگاه چالوس و تنكابن عضو آن هستند؛ هر كتابی كه برای چاپ می آید به خاطر خود نویسنده ابتدا مورد بررسی قرار می گیرد و سپس برای چاپ اقدام می شود.

وی با بیان اینکه بیشتر انتشارات ما در حوزه ادبیات بومی است، تصریح کرد: این موسسه تاکنون مجوز نشر 127 عنوان كتاب را دریافت کرده است.

متاجی در پاسخ به اینكه به عنوان ناشر، بهترین كتابی كه تاكنون چاپ كرده اید، كدام است؟ گفت: سوال سختی است چرا که همیشه درگیر انتخاب كتاب برای مجوز و چاپ هستم و سعی می كنم كتابی كه چاپ می شود بهترین باشد.

موسس ناسنگ با اشاره به اینکه از برنامه های انتشارات ناسنگ برگزاری جشنواره شعر است، خاطرنشان کرد: فراخوان این جشنواره از دی ماه 96 داده شد كه از تمام ایران تعداد 800 اثر شعر برای شركت در جشنواره ارسال شد؛ آثار دریافت شده در دفتر انتشارات با حضور اساتید فن در دو مرحله داوری شده و برای برگزاری جشنواره نیز نیازمند مجوز رسمی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم.

متاجی شركت در نمایشگاه اصفهان، شیراز و قزوین را از دیگر برنامه های امسال انتشارات عنوان كرد و گفت: خوشبختانه ناسنگ در كل ایران شناخته شده است و برای شركت در نمایشگاه های مختلف دعوتنامه دریافت می كنیم.

این بانوی اهل كتاب با بیان اینكه وضعیت اقتصادی تاثیر منفی زیادی در كار انتشارات و نشر آن گذاشته است، افزود: هزینه های چاپ چند برابر شده و این موضوع روی نویسندگان بسیار تاثیر داشته است؛  انتشارات ناسنگ نیز متاسفانه از جایی مورد حمایت قرار نمی گیرد.

متاجی اضافه كرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی باید بیشتر بر روی حل مشکلات ما مانور دهد.

 *نویسنده درگیر مسائل مالی و توزیع است

وی با بیان اینكه ناشر باید بتواند از نویسنده كتاب بخرد نه اینكه منتظر باشد نویسنده  پول دهد تا كتابش  چاپ شود، تصریح كرد: كسی كه می نویسد فقط باید درگیر نوشتن باشد، اما ماسفانه نویسنده هم درگیر نوشتن و هم درگیر مسائل مالی برای چاپ و توزیع كتاب است.

موسس ناسنگ تاكید كرد: توزیع كنندگان بزرگ با ناشران شهرستانی اصلا كار نمی كنند که این خود ضربه ای برای ناشران شهرستانی تلقی می شود.

وی با تاكید بر اینكه خانواده ها باید ماهی یکبار كتاب در سبد خانوارشان جای داشته باشد، افزود: مسئولان هر منطقه در هفته كتاب سری به انتشارت شهرشان بزنند ببینند وضعیت چطور است و در جریان روند چاپ قرار بگیرند.

موسس ناسنگ با اشاره به حمایت همسر و دخترش در این راه افزود:  انتشارت را تنها برای ترویج كتاب و كتابخوانی تاسیس كردم و اگر اینگونه نبود به دنبال این حرفه نمی رفتم چرا که كار بسیار پر مشغله ای است.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: