• جمعه ۱۸ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-8614-5
  • خبرنگار : 49022
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی چالوس مطرح کرد

ربیع الاول بهار ماه ها در تاریخ اسلام

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی چالوس با اشاره به اینکه ربیع الاول به دلیل رویدادهای مهم در تاریخ اسلام بهار ماه ها نامیده شده، تصریح کرد: ربیع الاول به اعتبار ولادت باسعادت پیامبرمهربانی و رحمت، هجرت ایشان و آغاز امامت امیر المومنین (ع) حائز اهمیت است.

حسن خداوردی در گفت وگو با ایسنا مازندران، با اشاره به اینکه ماه ربیع الاول به بهار ماه‌ها معروف شده است، اظهار کرد: این ماه در گذر از تاریخ اسلام با رویدادهایی چون ولایت، هجرت و ازدواج پیامبر اکرم (ص) نیز مقارن شده که از ذخایر بركات خداوند و نورهاى زیبایى او بر ز‌مین است.

وی ربیع الاول را از ماه‌های پر برکت و بافضیلتی که هم باعث سرور اهل بیت (ع) و هم حزن آنان بوده است دانست و افزود: ربیع الاول به اعتبار ولادت باسعادت پیامبرمهربانی و رحمت، هجرت ایشان و آغاز امامت امیر المومنین (ع) حائز اهمیت است.

این کارشناس مذهبی یکی دیگر از اتفاقات مهم این ماه را سالروز ازدواج حضرت محمد (ص) با حضرت خدیجه (س)، ورود حضرت معصومه (س) به شهر قم و دیگری مرگ عمر بن سعد قاتل امام حسین (ع) برشمرد و گفت: واجب شدن نماز بر مسلمانان ازدیگر رویدادهای مهم و زیبای این ماه است .

خداوردی اظهار کرد: یکی از اعمالی که در ماه ربیع الاول بسیار سفارش شده است، زیارت پیامبر اکرم (ص) است.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه شب اوّل ماه ربیع الاول به نام «لیلة المبیت» مزیّن شده است، خاطرنشان کرد: در این شب امیر مۆمنان على(ع) براى اغفال دشمنان، فداکارانه در بستر رسول خدا(ص) خوابید که سال هجرت رسول خدا(ص) مبدأ تاریخ مسلمانان و تحوّلى عظیم در جهان اسلام روى داده است.

این کارشناس مذهبی با اشاره به روز هشتم ربیع الاول که شهادت امام حسن عسکرى(ع) و آغاز  امامت صاحب الزّمان ( عج) آغاز می شود،تصریح کرد: خواندن  زیارت امام حسن عسکری( ع) در این روز شایسته است.

وی با اشاره به دهم ربیع الاول روز ازدواج رسول خدا و حضرت خدیجه خاطرنشان کرد: پیامبر اسلام  ۲۵ ساله و حضرت خدیجه کبرى ۴۰ ساله بودندو به همین مناسبت روزه این روز به عنوان شکرگزارى مستحب شمرده شده است.

خداوردی افزود:ربیع الاول از ماه هاى بسیار پربرکت و پرخاطره است، که سزاوار است، همه علاقه مندان مکتب اهل بیت(ع) آن را ارج نهند و گرامى داشته باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: