• چهارشنبه ۱۱ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-2284-5
  • خبرنگار : 49021
  • منبع خبر : ----

یک اقتصاددان پیش بینی کرد

احتمال افزایش ناچیز قیمت دلار در آبان ماه

یک اقتصاددان پیش بینی کرد قیمت دلار به طور ناچیزی در آبان ماه افزایش می یابد.

محمدهادی رجایی لیتکوهی در گفت و گو با ایسنا مازندران با اشاره به اینکه یکی از دلایل شکسته شدن حباب قیمت دلار احتمال تصویب لایحه FATF در مجلس است ، اظهار کرد: مسئله ارتباط مالی با اروپا که در حال شکل گیری است نیز یکی دیگر از عوامل کاهش قیمت ارز محسوب می شود.

رجایی به هماهنگی همه جانبه رسانه ها اشاره کرد و گفت: تلاش جمعی رسانه ها مبتنی بر منافع ملی بر پایین آمدن قیمت ارز تاثیر فراوانی داشت به طوری که در هفته های گذشته چنین هماهنگی را در میان رسانه ها شاهد نبودیم.

این کارشناس تصریح کرد: عدم موضع‌گیری کشورهای اروپایی علیه اقتصاد ایران، همراهی جامعه جهانی برای سرکوب اقدامات تروریستی فاجعه خون بار اهواز و حمله موشکی سپاه به مواضع داعش در کنار همدلی مجلس و همگرایی در حاکمیت برای عبور از بحران باعث حدس مردم از کاهش قیمت و هجوم مردم برای فروش دلار و کاهش قیمت آن شد.

رجایی با بیان اینکه دلار در بازار ایران بیشتر جنبه دارایی دارد تا پولی،گفت: مردم برای حفظ ارزش دارایی به سمت خرید دلار و طلا حرکت کردند و افزایش قیمت خودروهای خارجی گواه بر همین موضوع است.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که ثبات اقتصادی، همگرایی ملی و هم جهتی رسانه ها در حفظ منافع ملی و کنار گذاشتن اختلافات داخلی به همراه ایجاد یک تعامل مثبت با جامعه ی جهانی به ویژه اروپا می‌تواند در ثبات قیمت دلار تاثیرگذار باشد.

وی افزود: شواهد نشان می دهد تا دهه اول آبان قیمت دلار تقریبا ثابت می ماند و ممکن است به آرامی، شاهد تغییرات اندکی در قیمت دلار باشیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه در پاسخ به قیمت منطقی دلار در بازار ایران گفت: بر اساس پرسش هایی که انجام شده است قیمت ۷ تا ۸ هزارتومان قیمت منطقی دلار در اقتصاد ایران است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: تدبیر دولت برای ثابت نگهداشتن قیمت دلار در چند سال گذشته درست نبود به طوری که دولت می توانست به آرامی قیمت دلار را به صورت روزانه و هفتگی افزایش دهد.

رجایی ثبات قیمت ها را به شرط از بین رفتن تنش های سیاسی دانست و گفت: تحولات قیمت دلار از حدود ۳ تا ۱۹هزا تومان در ۶ ماه اخیر اساسا مرتبط با وضعیت اقتصادی ایران، کشورهای همسایه یا اقتصاد آمریکا نبود به این معنا که در این ۶ ماه تحول خاصی اتفاق نیفتاد و ساختار اقتصاد تغییری نکرد اما مسائل سیاسی مانند خروج یکجانبه آمریکا از برجام و نقش نامناسب و لجاجت آمیز کشورهای عربی به ویژه عربستان و امارات در موضوع یمن که بخش عمده واردات ما از امارات است و بستن راههای ورود پول به کشور از طریق امارات باعث افزایش قیمت ها شد.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: اگر اروپا به تعهدات مالی خود عمل کند و ارتباط مالی با اروپا برقرار و همه کشورها بتوانند از این ارتباط مالی برخوردار باشند و از آن طرف قانون انسداد اتحادیه اروپا خوب عمل کند می توان به یک ثبات اقتصادی مطلوب رسید.

عضو هیئت علمی دانشگاه شمال آمل، تصریح کرد: بر اساس گزارشات اتحادیه جهانی طلا میزان خرید در ۶ ماه اخیر دو برابر سال های گذشته شده است که مردم باید ثبات و آرامش را در خرید و فروش ارز و طلا حفظ کنند و به فکر منافع ملی کشور باشند.

رجایی در پایان با توصیه به مردم گفت: توصیه این است که مردم سرمایه گزاری های خود را به جای وارد شدن به بازار پرریسک دلار به افتصاد ملی و بورس اختصاص دهند و یا اگر دانش لازم در بورس را ندارند پول هایشان را وارد صنعت ساختمان کنند که موجب حفظ ثروت، سرمایه و اشتغال می شود.

بنیامین طاهری خبرنگار ایسنا مازندران


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: