• چهارشنبه ۱۱ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-2084-5
  • خبرنگار : 49021
  • منبع خبر : ----

ایسنا مازندران گزارش می دهد؛

تاثیر نوسانات ارز بر قیمت کالا در مازندران

یکی از سوالاتی که پس از سقوط شدید دلار در بازار داخلی در اذهان مردم وجود دارد، مباحث مربوط به قیمت کالاهایی است که فروشندگان به بهانه افزایش قیمت دلار، لوازم خود را نیز گران کرده بودند، آیا با این شرایط قیمت های کالای گران شده، دوباره ارزان و یا تعدیل خواهد شد یا خیر.

بر این اساس با تعدادی از روسای اتحادیه های صنفی شهرستان های مازندران به گفت‌و‌گو پرداختیم، علی لواسانی رئیس اتحادیه لوازم خانگی نوشهر در این زمینه و در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز بر روی قیمت کالاهای لوازم خانگی تاثیر مستقیم دارد، اظهار کرد: بیش از 70 درصد کالاهایی چون "کولر، ال ای دی" که در بازار وجود دارد خارجی است، بنابراین نوسانات ارز تاثیر مستقیم دارد.

وی افزود: شرکت های داخلی همانند "اسنوا"  اگر بخواهند تولید داشته باشند که بتوانند جوابگوی بازار باشند بسیار کم است و آنها نیز محتاج قطعات خارجی هستند یعنی هیچ کدام از این شرکت ها خودکفا نیستند که بتوانند تمام قطعات را از داخل تامین کنند.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی نوشهر به ارائه مثالی در این رابطه پرداخت و گفت: کولر جنرالی که در گدشته 2 میلیون و 400  تومان بوده است و شرکت ها با شرایط و به صورت چکی به مغازه دار می دانند، بعد از افزایش قیمت ارز به بالای 7 میلیون تومان رسید و در این چند ماه اخیر نیز به صورت کاملا نقدی به فروش می رساندند چرا که از ترس بالا رفتن مجدد کالا، چک هم قبول نمی کردند.

لواسانی در ادامه تصریح کرد: پس از مطرح شدن قرار داد FATF که موجب سقوط دلار به صورت قابل توجهی شد بسیاری از شرکت ها، نمایندگی ها و بنگاه‌های اقتصادی کلان و جزء تمایلی به فروش جنس ندارند.

وی ادامه داد: این شرکت ها و بنگاه ها که به طور مثال نمایندگی غرب مازندران یا کل استان را دارند با هزاران زحمت با جمع کردن نقدینگی، تعدادی از اجناس را خریداری کردند تا در شهرهای حوزه خود توزیع کنند اما پایین آمدن نرخ ارز آنها را بلاتکلیف و سرگردان کرده است، از یک سو عده ای جنس هایشان را به بازار عرضه کردند که از این ارزان تر نشود و از سوی دیگر عده ای با دلار گران تر که اجناس خود را خریدند و حال که جنس ارزان شده است نمی توانند بفروشند و نگه می دارند که شاید قیمت کالا مجدد افزایش یابد و این امور موجب آزار و اذیت بازار است.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی نوشهر با بیان اینکه نوسانات ارز طی چند روز آینده بر قیمت لوازم خانگی تاثیر گذار است، تاکید کرد: مغازه داران معمولا هفته گذشته که نرخ ارز بالا بود خرید کرده اند و مجبورند با 7 درصد سودی که تعیین شده به فروش برسانند اما کالایی که امروز و فردا خرید می کنند تا در هفته آینده به فروش برسانند خواه ناخواه ارزان تر خواهد بود.

لواسانی گفت: البته نرخ ارز به صورت ساعتی بر قیمت گوشی تلفن همراه و تبلت تاثیر گذار است اما بر لوازم خانگی تا چند روز بعد که معمولا سه تا چهار روز است خود را نشان می دهد.

التهاب بازار و احتکار دلالان، دلایل گرانی کالا

رحمان کاظمی رئیس اتحادیه آلومینیوم کاران محمودآباد در گفت وگو با ایسنا مازندارن، با اشاره به اینکه تغییر نوسانات ارزی بر قیمت آلومینیوم در بازارتاثیر گذار است، اظهار کرد: قیمت دلار بر اجناس اتحادیه ما تاثیر گذار است اما بیشتر این تورم ها در کار توسط دلالان و سرمایه گذاران این اتحادیه بوده است.

وی تصریح کرد: دلالان و افراد سودجو که در این حرفه فعالیت می کنند، با انبار کردن بار خود باعث کم شدن اجناس در بازار شده و منتظر قیمت دلار می مانند و با سود بالا به کاسبان این حرفه می فروشند.

رئیس اتحادیه آلومینیوم کاران محمودآباد، خاطرنشان کرد: دلالان با کنترل بازار دلار و ثابت شدن قیمت آن طی ۳ تا ۴ روز، اقدام به فروش آلومینیوم به کسبه می کنند، بزرگترین مشکل ما در بازار این افراد بوده که با سوء استفاده و فروش با قیمت بالاتر باعث می شوند تا قدرت خرید مردم پایین بیاید.

کاظمی با بیان این که طی ۳۵ سالی که در این حرفه مشغول به کار بودم، امکان تغییر زیاد قیمت ها در چند روز نبود، گفت: شاید دلار طی ۳ تا ۴ روز پایین بیاید اما اجناس مدت زمان زیادی می خواهد تا در بازار قیمت ثابت پیدا کند.

وی افزود: عدم نظارت درست مسئولان و کارشناسان این حوزه در بازار باعث شده تا هر کسبه طبق نرخ و تعرفه خود اقدام به فروش آلومینیوم به خریداران کند، ساماندهی نظارت ها از سوی کارشناسان به طور قطع بازخوردی صحیح و مدیریت شده در بازار خواهد داشت.

رئیس اتحادیه آلومینیوم کاران محمودآباد تصریح کرد: فروشگاه های بزرگ که کسبه جزء از آن ها خرید می کنند، مدتی است که می گویند، جنس در بازار نبوده و به صورت نقدی پول را دریافت و اجناس را طی ۴۰ روز بعد تحویل می دهند.

وی یادآور شد: انبار کردن جنس توسط سرمایه گذاران بزرگ و عدم نظارت صحیح بر بازار از مهم‌ترین علت های تورم در بازار است.

عدم تغییر محسوس در بازار اتومبیل

جمشید یعقوبی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل شهرستان تنکابن نوسانات دو روز گذشته بازار ارز بر قیمت اتومبیل در شهرهای کوچک را بدون تاثیر دانست.

وی در گفتگو با ایسنا مازندران با بیان اینکه رشد صعودی ارز از ابتدای سال جاری با افزایش قیمت در همه بازارها رابطه مستقیم داشته است، اظهار کرد: کاهش شدید دو روز گذشته تاکنون بر بازار ماشین بی تاثیر بوده هرچند که در شهرهای بزرگ تفاوت هایی وجود دارد اما اگر روند نزولی ادامه داشته باشد قطعا بازار این کالا با کاهش قیمت مواجه خواهد شد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران اتومبیل تنکابن با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری و همزمان با افزایش قیمت دلار تمام ماشین ها اعم از داخلی و خارجی تا 50 درصد و حتی بیشتر رشد داشته اند، گفت: این اتفاق در مورد خودروهای خارجی حتی تا سه برابر قیمت نسبت به ابتدای سال جاری مصداق داشته که یکی از دلایل آن قیمت دلار و ارز است.

یعقوبی دیگر دلیل افزایش قیمت خودروها به ویژه تولیدات داخل را بالا رفتن قیمت مواد اولیه و قطعات یدکی برشمرد و خاطرنشان کرد: کارخانجات تولید داخل ناگزیر از افزایش قیمت خودرو به دلیل افزایش قیمت قطعات هستند و این بازارها با وابستگی به یکدیگر بر افزایش قیمت خودرو دامن زده اند.

وی کمبود عرضه توسط کارخانجات تولید داخل را یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر قیمت خودرو اعلام و اضافه کرد: رابطه بین میزان عرضه و تقاضا باعث برهم زدن قیمت ها در بازار شده که این بار کاهش عرضه و افزایش تقاضا یکی دیگر از دلایل گرانی قیمت خودروها است.

یعقوبی که بیش از 40 سال سابقه فعالیت در این حوزه را داشته در رابطه با قدرت خرید مردم و دیدگاه آنان تصریح کرد: با افزایش قیمت خودرو در سال جاری نگاه متقاضیان در این بخش تغییر کرده و از خودرو به عنوان یک کالای سرمایه ای بهره برداری می کنند.

وی در ادامه افزود: این در حالی است که در سال های گذشته و پیش از افزایش نجومی قیمت خودرو خریداران خودرو، نگاهی مصرفی به خودرو داشته و برای کسب سود بیشتر دست به معاملات خودور نمی زدند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران اتومبیل شهرستان تنکابن در پاسخ به این پرسش که چرا بازار خودروهای تولید داخل داغ تر از بازار خودروهای خارجی است، گفت: این موضوع با درآمد مردم رابطه مستقیم داشته و قاطبه مردم با توجه به شرایط مالی متوسط ناگزیر از خرید چنین محصولاتی هستند و توان خرید خودروهای لوکس و خارجی را ندارند.

یعقوبی بازار اخیر با توجه به افزایش چشمگیر قیمت دلار را دلالی توصیف کرد و افزود: خودروهای خرید و فروش شده تنها بین نمایشگاه داران دست به دست می شوند تا اینکه به مصرف برسند.

وی پائین آمدن قیمت ارز را سبب رونق بیشتر بازار خودرو دانست و تاکید کرد: هیچ کس موافق گرانی و تورم نیست و اگر سیر نزولی کاهش ارز ادامه داشته باشد قطعا نه تنها بازار خودرو بلکه تمامی بازارها از رکود خارج شده و این موضوع سبب رونق کسب و کار خواهد شد.

حمیدرضا نژاد مقدم یکی دیگر از فعالان حوزه خودرو در تائید مطالب عنوان شده اضافه کرد: تا پیش از تورم در این حوزه، مردم با 10 تا 12 میلیون تومان می توانستند خودروی صفر در اختیار داشته باشند اما با افزایش قیمت ها با همان اندازه سرمایه، ناچار به استفاده از خودروهای مستهلک شدند که این موضوع هم سبب آسیب به محیط زیست شده و هم جان افراد را تحت شعاع قرار می دهد.

نژاد مقدم در ادامه با اشاره به تیپ بندی متقاضیان خودرو در قبل و بعد از نوسانات ارز گفت: تا قبل از افزایش نجومی قیمت ها عامه مردم مشتریان این بازار بودند اما پس از بالارفتن قیمت ها 90 درصد خریداران افرادی هستند که به دنبال سود بیشتر و کسب سرمایه از این بازار اقدام به خرید می کنند.

تغییر دلار؛ قیمت مسکن را تغییر می دهد

غلامحسین کاظمی رئیس اتحادیه املاک شهرستان نور در گف‌ و‌گو با ایسنا مازندران با اشاره به اینکه کاهش قیمت دلار باعث بهبود اوضاع اقتصادی کشور خصوصا درحوزه تهیه مسکن می شود، اظهار کرد: با روند افزایشی نرخ دلار قدرت خرید مردم در تهیه مسکن کاهش می یابد و در پی آن شاهد رکود در حوزه مسکن خواهیم بود.

وی با بیان اینکه افزایش یا کاهش قیمت دلار به طور مستقیم برروی بازار ثاثیرگذار خواهد بود، تصریح کرد: حدود 780 اعضا تحت پوشش اتحادیه املاک شهرستان نور هستند که با سقوط نرخ دلار به راحتی می توانند به خرید و فروش ادامه دهند.

رئیس اتحادیه املاک شهرستان نور روند کاهش نرخ دلار در حوزه خرید و فروش مسکن را بسیار مهم دانست و افزود: عده ای از افراد خاص و انگشت شماری هستند که در اوج گرانی مسکن به خرید ویلا هایی با قیمت 15 میلیاردی اقدام می کنند اما اکثر عموم مردم از طبقه و قشر ضعیف جامعه هستند و توانایی خرید در اوج گرانی مسکن که به علت افزایش قیمت دلار بوده را ندارند.

کاظمی تصریح کرد: افزایش قیمت دلار در نرخ اجاره بها و فروش زمین تاثیر گذار بوده و افرادی که مسکن را اجاره می دهند قیمت رهن مسکن و اجاره بها روند افزایشی رو به بالا را پیدا کرده است و مسلما با کاهش نرخ دلار ما شاهد رونق بازار مسکن خواهیم بود.

رئیس اتحادیه املاک شهررستان نور در پایان یادآورشد: شش ماهه نخست سال معاملات بسیار ضعیفی در شهرستان انجام شد که حاصل بی ثباتی قیمت دلار بوده است.

قیمت مصالح ساختمانی با نوسانات ارز تغییر نمی کند

محمد نیکپور رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی فریدونکنار نیز به ایسنا، گفت: نوسانات ارز بر روی قیمت مصالح ساختمانی هیچ تاثیری ندارد چرا که همه این مصالح در داخل تولید می شود.

وی تصریح کرد: ایران کشور صادر کننده سیمان و مصالح ساختمانی است و تنها با تغییر نرخ کرایه کامیون‌های جا به جا کننده ماسه و سیمان‌هایی که بر اساس نرخ دولتی افزایش یافته بود، قیمت ها تغییر می کند و نرخ ارز هیچ تاثیری بر آنها ندارد.

گزارش از: ابوالقاسم فرجی؛ سپیده پورشعبان، سیدنوید ساداتی، بهناز مقدس و زینب تذکاری خبرنگاران ایسنا مازندران


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: