• سه شنبه ۱۰ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-1984-5
  • خبرنگار : 49021
  • منبع خبر : ----

گزارش ایسنا از سردرگمی دلار به دستان در مازندران؛

نه می‌خرند؛ نه می‌فروشیم!

در مازندران بازار خرید و فروش دلار به شدت کساد است، نه صرافی‌ها به خود اجازه خرید می دهند و نه دارندگان دلار، تمایلی به داشتن آنها دارند و با حضور در مقابل صرافی‌ها خواستار فروش آن هستند البته این امر مصداق کلی ندارد و در برخی از شهرها، نه فروشنده می فروشد و نه خریداری برای خرید وجود دارد.

در حالیکه دلار در روزهای گذشته با قیمت فوق نور، در حال افزایش بود، به ناگاه در دو روز گذشته با افت شدید قیمتی همراه بود به گونه‌ای که این تب و تاب کاهش قیمت گریبان دلارداران خانگی را گرفت و آنها برای جلوگیری از ضرر خود، به بازار آمده و خواستار فروش دلارهای‌شان هستند.

افت ناگهانی قیمت دلار، همانند افزایش ناگهانی آن، برای بسیاری از افراد شوکه کننده بود و تحلیل های متفاوتی بیان شد، برخی از کارشناسان معتقد بودند که رشد قیمتی دلار، حباب است و این حباب خواهد ترکید و این امر به وقوع پیوست، برخی نیز این امر را موقتی دانسته و معتقدند شاید باری دیگر شاهد افزایش قیمت آن باشیم.

به گزارش ایسنا مازندران، اما در مازندران بازار خرید و فروش دلار به شدت کساد است، نه صرافی‌ها به خود اجازه خرید می دهند و نه دارندگان دلار تمایلی به داشتن آنها دارند و با حضور در مقابل صرافی‌ها خواستار فروش آن هستند البته این امر مصداق کلی ندارد و در برخی از شهرها، نه فروشنده می فروشد و نه خریداری برای خرید وجود دارد.

آرامش در فریدونکنار

خبرنگار ایسنا از فریدونکنار گزارش می دهد نصرت الله خبازی صاحب صرافی فریدونکنار می گوید: تا دیروز مبلغ دلار حدود 15 هزارتومان بود اما به دلیل این کاهش قیمت نه مردم خواستار فروش دلار خود هستند و نه ما خواهان خرید دلار آنها هستیم.

قیمت دقیق مشخص نیست

خبرنگار ایسنا در آمل نیز در گفت‌و‌گو با یکی از افرادی که در مقابل صرافی و دلار به دست حضور داشت، گفت: قیمت دقیق مشخص نیست و هیچ خرید و فروشی انجام نمی شود.

تنکابن به دور از التهابات ارزی

اما بازار ارز در تنکابن به دور از التهاب شهرهای بزرگ است، کورش اسکندری قانع فعال اقتصادی این حوزه درباره این نوسانات در گفت‌گو با ایسنا مازندران، اظهار کرد: از صبح امروز به دلیل ریزش ناگهانی و خارق العاده قیمت دلار رفت و آمد متقاضیان اعم از خریدار و فروشنده به صرافی افزایش یافت.

اسکندری با بیان اینکه علیرغم تردد بیش از اندازه متقاضیان هیچ گونه تبادل ارزی و مالی به ثبت نرسید تاکید کرد: اتفاقی که در شهرهای بزرگ افتاد رفتاری خارج از عادت بود اما در شهرهای کوچک به دلیل تبادلات کم ارزی این واکنش به قیمت ارز مصداق نداشت.

رابطه میان رفتارهای هیجانی و سقوط قیمت دلار

وی پاسخگویی درباره دلایل سقوط قیمت دلار را مربوط به نظر کارشناسان و مسئولین مربوطه دانست و اظهار کرد: رفتارهای هیجانی مردم که در شهرهایی نظیر مشهد، تهران و سایر شهرهای بزرگ کشور رخ داد ناشی از نگرانی مردم برای کاهش سرمایه در دست آنان بود که سعی داشتند مانع از خسارت بیشتر آن شوند.

اسکندری بازار ارز در تنکابن را آرام و به دور از حاشیه توصیف کرد و گفت: مجددا قیمت دلار سیر صعودی خود را بازیافته و هم اکنون قیمت آن از مرز ۱۱ هزار تومان گذشته است.

وضعیت ارزی مازندران مطابق با کشور است

معاون ارزی بانک ملی شعبه بابل نیز در گفت‌و‌گو با ایسنا با اشاره به اینکه وضعیت ارزی در مازندران متفاوت با کشور نبوده و قطعا از آن تبعیت می کند، اظهار کرد: بازار بیرون نیز تابع شرایطی است که از مرکز تهران اعلام شده و سایر استان ها و مازندران نیز تابع همین شرایط هستند.

نفیسی با بیان اینکه نرخ دلار نسبت به روزهای قبل رو به کاهش بوده و از ساعت 12ظهر روز گذشته پایین آمده است، گفت: گفته می شود نرخ دلار که در ساعات پایانی شب گذشته در مشهد بسیار پایین آمده است.

وی افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر سایت ها هم اجازه ندارند مبلغ ارز را اعلام کنند و استناد بر روی نرخ های اعلام شده در سایت است بنابراین اطلاعات کاملی در دست نیست.

نفیسی با اشاره به اینکه از طریق سایت های بیرون به اطلاعات نرخ ارز در بازار دسترسی داریم، گفت: در بازار آزاد نرخ ارز از طریق سایت ها منتشر می شود و در حال حاضر امکان دسترسی وجود ندارد.

سایت اعلام نرخ ارز در مازندران وجود ندارد/ به صرافان مجاز اعتماد کنید

معاون ارزی بانک ملی شعبه بابل ادامه داد: البته در مازندران سایتی که نرخ ارز را اعلام کند وجود ندارد و تنها صرافی های مجاز با توجه به نرخ اعلام شده در سایت صرافان اقدام به فروش می کنند.

نفیسی گفت:  بخشی افراد نیز بطور مثال شغل طلا فروشی دارند و اقدام به فروش دلار و ارز می کنند و منبعی از این افراد و نرخ گذاری های آنان در دست نیست.

به گزارش ایسنا مازندران، در دیگر شهرهای مازندران نیز وضعیت تقریبا به همین صورت است و مورد جدیدی گزارش نشده است.

گزارش از خبرنگاران ایسنا مازندران


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: