• یکشنبه ۲۵ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-11914-5
  • خبرنگار : 49007
  • منبع خبر : ----

عضو کمیته پیشگیری و درمان بیماری ام اس وزارت بهداشت:

70 هزار ایرانی "ام اس" دارند

عضو کمیته پیشگیری و درمان بیماری ام اس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: 70 هزار ایرانی "ام اس" دارند.

محمد باغبانیان در شورای اطلاع رسانی بیمه سلامت مازندران با اشاره به اینکه این بیماری ارتباط زیادی با استرس دارد و برای اینکه روند درمانی بیماری ام اس طی شود نیازمند محیط آرام است، تصریح کرد: وجود دیدگاه های اشتباه در مورد این بیماری در گذشته موجب شده تا بیماران ام اس نتوانند وارد جامعه شود و باید این اشتباهات را حذف کنیم.

وی با بیان اینکه بیمار ام اس دوست ندارد بیماری خود را مطرح کند، خاطرنشان کرد: افسردگی در بیماران ام اس شایع است و اطلاعات غلط موجب بروز طلاق و فروپاشی خانواده این بیماران شده است.

عضو کمیته پیشگیری و درمان بیماری ام اس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، تصریح کرد: سن شایع بیماری ام اس جوان و بین سن ۲۲ تا ۲۴ سال است و این بیماری بیشتر در میان بانوان رایج شده این مسئله موجب می شود تا مشکلاتی ایجاد شود.

باغبانیان با اشاره به اینکه بیماری ام اس مجموعه خانواده را درگیر می کند، از رسانه ها خواست تا اطلاع رسانی درستی ارائه دهند چرا که در برخی موارد شاهد دامن زدن رسانه ها به بیماری ام اس هستیم.

وی با بیان اینکه بیماری ام اس ناتوان کننده است و موجب خستگی زیاد بیمار و عدم تعادل می شود تصریح کرد: ۸۵ درصد مواقع ام اس به صورت رفت و برگشتی به وجود می آید و بیشتر موارد این بیماری بدون نیاز به درمان خوب می شود و هدف از درمان این است که نگذاریم بیماری وارد مرحله ثانویه شود.

متخصص نورولوژی با اشاره به اینکه تشخیص بیماری ام اس دشوار نیست، گفت: ۷۰ هزار بیمار ام اس در کشور زندگی می کنند که ۳۰ هزار بیمار قابل درمان هستند و این درحالی است که ایران بالاترین شیوع بیماری را در خاورمیانه دارد.

رسول ظفرمند مدیرکل بیمه سلامت مازندران نیز در این جلسه با اشاره به اینکه هزار و ۱۰۰ بیمار ام اس را تحت پوشش داریم، اظهار کرد: در سال گذشته 6 هزار و 800 قلم دارو برای این بیماران ثبت شد که ارزش ریالی این داروها 52 میلیارد ریال بوده است.

وی با تاکید بر اینکه باید ارتباط بین سیستم درمانی، سلامت و مردم بیشتر شود تا به درمان بهتر بیماری ها کمک کند، تصریح کرد: سه هزار و ۲۰۰ بیمار ام اس در استان مازندران وجود دارد.

مدیرکل بیمه سلامت مازندران، میزان شیوع بیماری در استان را ۲۰ در ۱۰۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: متاسفانه شیوع این بیماری در استان رو به افزایش است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: