• شنبه ۲۴ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-10614-5
  • خبرنگار : 49012
  • منبع خبر : ----

دبیر کارگروه پسماند و محیط زیست اتاق فکر توسعه مازندران:

کدام انرژی تجدیدپذیر برای مازندران به صرفه است؟

دبیر کارگروه پسماند و محیط زیست اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران با اشاره به اینکه تا 50 سال آینده قطعا باید به سمت استفاده از انرژی های تجدیدشونده پیش برویم، گفت: استفاده از انرژی امواج دریا مقرون به صرفه نیست.

عزیر عابسی در گفت و گو با ایسنا  مازندران، در مورد ویژگی  انرژی های تجدیدپذیر اظهار کرد: انرژی های تجدیدپذیر در مقیاس عمده عمر انسان قابلیت تجدیدپذیری یا بازگشت پذیری داشته و منبع بسیاری از آن ها خورشید است.

وی با اشاره به اینکه نور خورشید، باد، باران موج، جزر و مد و گرمای حرارتی زمین همه جز انرژی های تجدیدپذیر هستند، تصریح کرد: با توجه به توسعه جهان و روند افزایشی استفاده از سوخت های فسیلی و آلایندگی های ایجاد شده برای محیط زیست در پی استفاده از این نوع انرژی،امروزه دنیا به سمت استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر حرکت می کند.

دبیر کارگروه پسماند و محیط زیست اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران با اشاره به اینکه باید سوخت های تجدیدپذیر به زودی جایگزین سوخت ها فسیلی شود،خاطرنشان کرد:در استان مازندران انرژی خورشیدی از نظر میزان تابش از نیمه جنوبی کشور پایین تر است اما می توان گفت از میانگین جهانی کمی بالاتر بوده و این یعنی از این انرژی می شود در مقیاس محلی استفاده کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل با اشاره به اینکه به دلیل نبود پهنه بادی مناسب نمی توان از انرژی بادی و توربین در استان استفاده کرد، یادآور شد: انرژی موج دریا در مازندران هنوز مورد استفاده چندانی قرار نگرفته و در حال تحقیق و بررسی در این زمینه هستیم.

عابسی خاطرنشان کرد:تاسیسات استفاده از انرژی امواج گران است و هنوز در جهان نیز به این منبع به چشم انرژی قابل اعتماد نگاه نمی کنند.

وی با بیان اینکه استفاده از انرژی امواج به دلیل عدم صرفه اقتصادی و راندمان پایین هنوز در مرحله تحقیقاتی قرار دارد، اظهارکرد:ناگزیر تا50سال آینده باید از انرژی های تجدیدشونده در مازندران بهره بگیریم که قطعا  همچنان انرژی خورشیدی یکی از مهم ترین انرژی ها خواهد بود.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: