• یکشنبه ۱۸ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 976-1284-5
  • خبرنگار : 49012
  • منبع خبر : ----

یک اقتصاددان در گفت‌و‌گو با ایسنا مطرح کرد

حل مسائل اقتصادی کشور با رشد تولید و حجم نقدینگی

یک اقتصاددان با ارائه راهکاری، رشد تولید و حجم نقدینگی را موجب حل مسائل اقتصادی کشور دانست.

محمدعلی احسانی در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران با اشاره به اینکه دولت حقوق حدود 2 میلیون و 300 هزار نفر را تامین می‌کند، اظهار کرد: دولت باید با برنامه ریزی این تعداد کارمند را تعدیل کند.

وی با بیان اینکه این تعداد نیرو برای اقتصاد ایران بسیار زیاد است، تصریح کرد: باید تعدیل و کاهش نیرو صورت بگیرد و برای این امر، در ابتدا باید از به کارگیری مجدد افراد بازنشسته جلوگیری کند.

این اقتصاددان با اشاره به اینکه دولت باید درآمد خود را به صورت شفاف با مردم در میان بگذارد، خاطرنشان کرد: درآمد دولت باید شفاف باشد چرا که وقتی بودجه کشور در مجلس به تصویب می‌رسد به این معنی است که می‌خواهند این بودجه را شفاف اعلام کنند.

احسانی با بیان اینکه در گذشته برخی از دولت‌ها، شفافیت بودجه را به تعدادی جدول کلی منحصر می‌کردند، اظهار کرد: شفاف شدن هزینه و درآمد دولت در مجلس موجب می‌شود بر روی جزئیات نیز بحث صورت بگیرد و این امر به سود کشور است.

وی در ادامه با اشاره به ارزیابی خود از اقتصاد آینده ایران، گفت: در 5 سال گذشته حجم چول بیش از سه برابر شده است، رکود اقتصادی نیز صورت گرفت، تولید و سرعت گردش پول ثابت ماند که بر اساس تئوری مقداری پول، وقتی حجم پول سه برابر بیشتر شد قیمت‌ها نیز باید به همین اندازه افزایش یابد.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران افزود: اگر حجم نقدینگی با افزایش قیمت‌ها برابر شد، تورم تخلیه و اقتصاد کشور از این تب و تاب خارج می شود و به ثبات می رسد و در این میان باید توجه داشت که نقدینگی دوباره افزایش نیابد و افزایش حجم پول باید مطابق زیاد شدن تولید باشد.

احسانی تاکید کرد: این قاعده را رعایت کنیم و حجم پول به اندازه رشد تولید افزایش یابد مشکل اقتصاد ایران حل می شود.

وی در پایان از نمایندگان مجلس خواست تا در خصوص مسائل اقتصادی ورود کرده و از دولت پاسخ دریافت کنند، گفت: نماینده می تواند با هر انگیزه ای سوال داشته باشد اما باید دید آن سوال وارد است یا خیر، اگر سوال درست است دولت باید پاسخ دهد و در این شرایط اقتصادی، مجلس باید سوال‌های اقتصادی را بپرسد و مهم رفع مشکلات اقتصادی کشور است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: