• دوشنبه ۱۲ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-4314-5
  • خبرنگار : 49021
  • منبع خبر : ----

یک متخصص گوش، حلق و بینی مطرح کرد

دود سيگار و قليان یکی از عوامل بزرگی لوزه های کودکان

متخصص گوش، حلق و بینی گفت: دود سيگار و قليان یکی از عوامل بزرگی لوزه های کودکان است.

محمد توسلی در گفت و گو با ایسنا مازندران، اظهار کرد:شايع ترين علت انسداد راه هوایی فوقاني به صورت مزمن و طولاني مدت در کودکان، بزرگي لوزه هاي كامي و لوزه سوم است كه در اثر عفونت و سرما خوردگي هاي مكرر، آلر‍‍ژي و مواد محرک تنفسي خصوصا دود سيگار و قليان مي توانند تشديد شده و بزرگ تر شوند.

وی  با اشاره به اینکه علائم آن مي تواند به صورت تنفس دهاني هنگام خواب و بيداري، خروپف و حتي در بعضي از بيماران به صورت وقفه هاي تنفسي در هنگام خواب باشد كه براي سلامتي قلب و ريه بيمار بسيار مضر است، یادآور شد:گلو دردهاي مكرر و رينو سينوزيت هاي مكرر و كاهش شنوائي در اثر تجمع مايع در گوش مياني  به علت بزرگي بيش از حد لوزه ها مي تواند ايجاد شود.

توسلی افزود: اين كودكان معمولا 6 تا 8  بار در سال دچار سرماخوردگي هاي ويروسي و باکتریایی مي شوند .

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل  خاطرنشان کرد: بهترين و دقيق ترين روش تشخيصي براي لوزه سوم آندوسكوپي ناحيه بيني و نازوفارنکس است؛ همچنين گرافي لترال گردن و قسمت انتهائي بيني نيز در تشخيص بزرگي لوزه ها كمک  کننده خواهد بود.

توسلی با اشاره به اینکه در بسياري از اين بيماران، صورت كشيده و دراز، كوچكي فک تحتاني و دهان  باز دیده می شود، گفت: اكثر تحقيقات و مطالعات در اين مورد، نشان داده اند كه  برداشتن لوزه ها به صورت مشخصي، باعث بهبود و تقويت وضعيت تنفسي و كاهش عفونت هاي لوزه شده است .

وی تصریح کرد: احتمال افزایش اندازه لوزه سوم خصوصا در بيماراني كه در مکان هایی با مواد محرک همچون دود سيگار و قليان هستند وجود دارد،  زيرا لوزه سوم فقط شامل بافت لنفوئيدي بوده و يک ارگان مشخص و جداگانه نیست.

این متخصص گوش و حلق و بینی افزود: پس از جراحي، توصيه به مصرف غذاهاي نرم و خنک به مدت 10 تا 14  روز شده و بازگشت به فعاليت هاي طبيعي، به تدريج بايد صورت گيرد .

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل اشاره کرد و گفت: وقفه هاي تنفسي در خواب مي تواند باعث كاهش رشد، شب ادراي، كاهش يادگيري در مدرسه، اختلالات رفتاري و هيجاني، بيش فعالي و رفتارهاي تهاجمي در كودک شود .

وی یادآور شد: خونريزي پس از عمل در 1تا 3درصد بيماران مي تواند ديده شود كه شايع ترين عارضه مهم جراحي لوزه ها است؛ اكثر اوقات طي 24 ساعت اول رخ مي دهد و سپس تا 2 هفته پس از جراحي نيز ممكن است با احتمال كمتري رخ دهد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: