• سه شنبه ۶ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 976-584-5
  • خبرنگار : 49016
  • منبع خبر : ----

ایسنا گزارش می دهد؛

جای خالی دهکده گل و گیاه در مازندران

صنعت گل و گیاه در مازندران در حالی روبه رشد است که با وجود ظرفیت های بسیار،جای خالی یک دهکده ویژه عرضه این محصولات به وضوح به چشم می خورد.

به گزارش ایسنا مازندران، سومین نمایشگاه گل و گیاه به همت جهاد کشاورزی محمودآباد در سالن شهید رجایی این شهرستان افتتاح شد؛ ۴۴ غرفه با عنوان گل و گیاهان زینتی، شاخه بریده و آپارتمانی ارائه شده که به نوعی فعالان صنعت اقتصادی کشاورزی را به هم استانی ها معرفی می کند؛ این نمایشگاه از پنجم تا نهم شهریور از ساعت ۹ صبح تا 20 عصر برای بازدید عموم دایر است.

*رشد ۳ درصدی صنعت کشاورزی در دنیا

غلامرضا گلزاری دهنو رئیس هیئت مدیره تولیدکنندگان گل و گیاه مازندران در مراسم افتتاح نمایشگاه گل و گیاه در محمودآباد با بیان این که رشد حداقل سه درصدی در دنیا با تمام مشکلات زیست محیطی و اجتماعی را برای صنعت کشاورزی متصور هستیم، اظهار کرد: در ایران علی رغم همه مشکلات و ناملایماتآ این صنعت حداقل به عقب بازنگشته، ایستا نبوده و قصد حرکت به سمت جلو را دارد. 

وی با اشاره به این که مازندران به لحاظ شرایط اقلیمی خاص از ۷۰ سال پیش در صنعت کشاورزی و گل و گیاه پیشتاز بوده است، تصریح کرد: امروزه به جایی رسیدیم که مازندران رتبه اول گل های شاخه بریده را در ایران و رتبه اول گیاهان فضای باز در کشور را به خود اختصاص داده است.

رئیس هیئت مدیره تولیدکنندگان گل و گیاه مازندران با اشاره به اتفاقاتی که در طبیعت مازندران افتاده از جمله کاهش منبع آبی، مهاجرت اقلیمی که روز به روز مشهود تر می شود، گفت: این مسئله در راستای بخش کشاورزی باعث بروز مشکلات و تزریق نیازهایی به سطح استان خواهد شد.

*برای حفظ جایگاه صنعت گل و گیاه در سطح ملی نیاز به بازنگری است

وی در ادامه بیان کرد: تغییراتی که در بازار و در رکود اتفاق می افتد؛ ضربه اول  رابه صنف گل و گیاه می زند زیرا ما در انتهای سبد خرید قرار داریم؛ ساختارهایی که در آن تولید می کنیم زیر ۵ سال قدمت ندارند؛ اگر بخواهیم جایگاه خودمان را در سطح ملی حفظ کنیم؛ نیاز به بازنگری دارد.

رئیس هیئت مدیره تولیدکنندگان گل و گیاه مازندران با اشاره به این که اولین مسئله ای که باید به آن پرداخت جایگاه تشکل های تولید است، خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان باید در بخش قوانین و مسائل مربوط به صنف خود و در صدور پروانه های تولید نقش داشته باشند.

گلزاری یادآور شد: بسیاری از پتانسیل های مازندران در حال مغفول شدن است و یا اساسا تصمیم کاملا تخصصی گرفته نمی شود؛ ما نیاز به دهکده های گل و گیاه در مازندران داریم؛ صنعت گل و گیاه باید دیده شود تا اشتغال زایی بیشتری را در رشته کشاورزی برای جوانان به وجود آید.

*سهم ناچیز گل و گیاه در بازار اقتصادی کشور

مهدی گلچوب، مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران در ادامه مراسم گفت: تولید کنندگان گل و گیاه می دانند که این محصول در اقتصاد داخلی و خارجی نقش بسزایی دارد و یکی از برترین های ما در بخش توسعه صادرات است، اما متاسفانه هنوز نتوانستیم سهم مناسبی را از بازار این محصول در کشورهای منطقه داشته باشیم.

وی با بیان این که  این بازار عظیم و بکر در مازندران هنوز جای کار دارد، یادآور شد: هدف گذاری ۳ میلیارد دلار را برای توسعه صادرات استان در پایان برنامه ششم تعیین شده و دستور داده شد تا در کار گروه توسعه صادرات، برنامه ریزی لازم را داشته باشیم تا میزان صادرات استان در پایان برنامه ششم به عدد هدف نزدیک شود.

* با واردات گل و گیاه مخالف هستیم

گلچوب  افزود: یکی از محصولاتی که در تحقق توسعه صادرات می تواند نقش داشته باشد صادرات گل و گیاه استان است؛ برگزاری نمایشگاه ها در منطقه ای که ظرفیت بالایی دارند به ویژه غرب مازندران در عرضه محصول و کسب دستاوردها و بازاریابی محصول نقش بسزایی ایفا می کند.

وی با بیان این که برخورد با قاچاق گل و گیاه یکی از سه محور مبارزه با قاچاق استانداری است، افزود: دغدغه هایی در زمینه واردات قاچاق گل و گیاه مطرح شده که افراد سودجو با این کار باعث بروز مشکلاتی جبران ناپذیر به داشته های ما در این حوزه می شوند؛ با واردات گل و گیاه مخالف هستیم، اگر قرار است اتفاق بیافتد؛ باید از استاندارد های لازم برخوردار باشد.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران تصریح کرد: بر اساس هماهنگی با سازمان توسعه تجارت ایران، نمایشگاه هایی که در کشور هدف برگزار شود؛ ۵۰ درصد هزینه نمایشگاه از سوی دولت پرداخت می شود بر این اساس اتحادیه ها می توانند با برنامه ای مدون در راستای توسعه گل و گیاه قدم بردارند؛ این آمادگی را داریم تا از برگزاری نمایشگاه تخصصی  گل و گیاه استان مازندران در هر یک از کشورهای منطقه به ویژه روسیه  حمایت کنیم.

وی با اشاره به این که پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان گل و گیاه برای توسعه تولیدات مکانیزه و مدرن با نمای ارگانیک بوده تا تولید را افزایش دهد، یادآور شد:در این حوزه ها با پرداخت بسته رونق تولید و به ویژه در بحث اشتغال روستایی و اختصاص این تسهیلات به گلخانه ها در صدد حمایت از آن ها هستیم.

*کشاورزی مازندران یک رکن فعال و جدی در عرصه اقتصاد است

عزیزاله شهیدی فر رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران  در ادامه مراسم با بیان این که کشاورزی مازندران به عنوان یک رکن فعال و جدی در عرصه اقتصاد، اشتغال، صادرات، امنیت غذایی، نشاط و شادابی استان و کشور است، اظهار کرد:  مازندران در بخش های مختلف زراعی، باغی، شیلاتی، دام، طیور و گل و گیاه  اشتغال زا  بوده و سند توسعه اقتصادی را شکل می دهد.

وی با اشاره به این که باید جایگاه مازندران را در عرصه تولید گل و گیاه حفظ  و پیشرو در این صنعت باشیم، افزود: ۷۰ تا ۸۰ درصد گل و گیاه استان، ۹۰ درصد تولید مرکبات، ۷۰ درصد کیوی، و بعضا ۱۰۰ درصد تولید برنج  و نیمی از فرآورده های شیلاتی و مرغ به خارج از استان و مابقی به خارج از کشور صادر می شود.

*تنها نیم درصد تولیدات گل و گیاه مازندران به خارج از کشور صادر می شود

شهیدی فر با بیان این که نزدیک به ۵۰۰ میلیون واحد گل و گیاه که ۱۵۰ میلیون واحد  آن گل های آپارتمانی است  در طی سال در مازندران تولید می شود، تصریح کرد: نیم درصد تولیدات گل و گیاه استان به خارج از کشور می رود؛ یعنی ۲ میلیون واحد؛ اگر عدد به 10درصد برسد بی شک با ارزآوری  و رونق اقتصادی همراه خواهد بود.

 

*محمودآباد به عنوان پایتخت گل های زینتی مازندران معرفی شود

یحیی یوسف پور فرماندار محمودآباد در ادامه  مراسم آغاز به کار این جشنواره یکی از مباحث مهم در بخش صنعت را توجه به اقتصاد درون زا و خصوصا کشاورزی که جایگاه ویژه ای دارد؛ دانست و گفت: ۲۳۰ هزار هکتار از اراضی مازندران با ویژگی خوب و مستعد وجود دارد که  ۴۳   درصد از برنج تولیدی کشور در این استان تولید می شود.

وی با اشاره به این که مازندران می تواند در بحث گل و گیاه حائز رتبه های برتردر کشور باشد، تصریح کرد: محمودآباد ویژگی برجسته ای در بحث گل و گیاه را دارد و اگر این صنعت در منطقه موردتوجه ویژه قرارگیرد می تواند اشتغالزایی مطلوبی فراهم آورد.

یوسف پور خاطرنشان کرد: برند و شاخص شهرستان محمودآباد گل و گیاه است؛ زمینه برای رشد این عرصه باید فراهم و دغدغه ها حل شود.

وی از اختصاص اعتبار حدود ۳ میلیارد تومان از سال گذشته تاکنون به بخش گل و گیاه در محمودآباد خبرداد و یادآورشد: در زمینه ارائه تسهیلات باید بروکراسی اداری از بین برود؛ در بحث تسهیلات روستایی در قالب سامانه کارا الویت مطرح نشده، باید گل و گیاه به عنوان الویت قرار گیرد تا اقدامات لازم برای اشتغال زایی بیشتر در این بخش صورت گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: