• یکشنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-2984-5
  • خبرنگار : 49006
  • منبع خبر : ----

یک کارشناس مسائل اقتصادی:

قیمت دلار با بسته جدید دولت به 8 هزار تومان خواهد رسید

استاد اقتصاد دانشگاه مازندران قیمت نزولی دلار تا مرز 8 هزار تومان در بسته جدید ارزی دولت را محتمل دانست.

قاسم نوروزی در گفت و گو با ایسنا مازندران، اظهار کرد: مشکلات اقتصاد، امروز تمام بخش های کشور را درگیر خود کرده و تمام گفت و گوی مردم در مورد وضعیت اقتصادی کشور است، باید قبول کنیم شالوده این چالش ها با مشکل ارز گره خورده است.

رشد افسار گسیخته نقدینگی

وی به رشد افسار گسیخته نقدینگی در چند سال اخیر اشاره کرد و با تصریح این که این حجم عظيم نقدينگي نتيجه سياست‌گذاري‌هاي غلط خصوصا در حوزه بانكي است، گفت: طی سال های اخیر در شرایطی که اقتصاد فقط 19 درصد رشد داشته، قیمت‌ ها 208 درصد افزایش را تجربه کرده اند.

نورزوی یادآور شد: سیاست ارزی جاری، از طریق تشدید تقاضا و محدود کردن عرضه‌ی ارز از مسیر توسعه‌ نظام‌مند حوزه‌های فساد، آسیب‌های جدی به نظام اقتصادی کشور وارد کرده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: در شرایطی که عدم ‌اطمینان‌ فزاینده ای در رابطه با جریان‌های نقدی ورودی ارز وجود دارد، تداوم سیاست جاری و اصرار برای تثبیت نرخ ارز، آینده‌ نظام ارزی کشور را با مخاطرات جدی مواجه ساخته و بیم آن می‌رود که تلاش دولت برای تثبیت نرخ ارز در قیمت‌های نسبتاً پایین‌تر، توان دولت برای حمایت از بازار ارز در قیمت‌های کاملاً بالاتر را مستهلک نماید.

معیار تعیین نرخ ارز بازار آزاد است

استاد اقتصاد دانشگاه مازندران با بیان این که معیار و سنگ محک نرخ ارز، بازار آزاد است، خاطرنشان کرد: هر ميزان يارانه به ارز داده شود در فرآيند واردات و توزيع جذب شده و به دست مصرف كننده نهايي نمي‌رسد، زیرا مشمول رانت می شود؛ يعني اگر نرخ ارز دولتي چهار هزار و 200 تومان و نرخ ارز بازار 10 هزار تومان باشد ، كل كالاهاي بازار با 10 هزار تومان تعديل شده و کسی که ارز چهار هزار و 200 تومان توماني گرفته باشد (چه واردكننده و چه توزيع كننده) از يک رانت بزرگ سود برده است.

وی در ادامه افزود: بنابراين قيمت‌ها نیز بر اساس ارز 10 هزار توماني افزايش خواهند يافت، اين امر در همه جاي دنيا و حتي در كشور ما بارها آزمون شده است؛ نمونه و مصداق آن عدم وجود کالایی با نرخ مصوب ارزی در بازار کنونی است، اکنون هیچ کالایی با نرخ چهار هزار و 200تومانی به فروش نمی رسد.

فواید آزاد شدن نرخ ارز

نوروزی در مورد تبعات حاصل از آزاد شدن نرخ ارز گفت: آزاد كردن ارز باعث شده تا به دليل گران‌تر شدن واردات، ميل به آن كاهش يابد كه اين امر ميزان تقاضاي ارز را كاهش داده است.

وی ادامه داد: از سوي ديگر روند غلط فعلي در تزريق قطره‌چكاني به بازار ارز برچيده شده که قطعا شاهد كاهش نرخ ارز از حدود 11 هزار تومان فعلي به نرخ‌هاي طبيعي آن يعني حدود 7 تا 9 هزار تومان خواهيم بود، زیرا نرخ طبيعي كه از مدل‌هاي اقتصادي استخراج مي‌شود، هم اكنون حدود 7 هزار تومان ارزیابی شده اما ريسک ‌هاي سياسي اين نرخ را افزايش داده است.

تاثیرات بسته ارزی جدید دولت بر بازار

نوروزی در مورد بسته پیشنهادی ارزی جدید دولت گفت: پیش‌بینی می‌شود در صورت اجرای صحیح این بسته با افزایش قابل توجه عرضه ارز، قیمت دلار در مسیر نزولی قرار گرفته و تا حوالی هشت هزار تومان کاهش یابد.

این کارشناس اقتصاد با بیان اینکه اگر در کنار نرخ ارز مصوب دولت، بازار دوم با یک نرخ توافقی شکل می گرفت قیمت ارز بهتر کنترل می‌شد، گفت: اگر این بازار در کنار دلار چهار هزار و 200 تومانی شکل می گرفت، امکان حرکت دلار به بالای هفت هزار تومان نبود اما بلاتکلیفی بازار غیررسمی و عمق بسیار کم آن در کنار هدر رفت میلیاردها دلار از منابع ارزی با دلار چهار هزار و 200 تومانی باعث فرار نرخ به بالای ۱۰ هزار تومان شد.

پیشنهادات و راهکارها

نوروزی نظم‌دهی، ثبات پولی، سلامت بانکی، ثبات بازار ارز، مقاوم‌سازی در برابر تحریم‌ها، توسعه بازار اعتبار و ربازدایی  را از جمله مواردی دانست که می تواند در اولویت دستور کار بانک مرکزی قرار گیرد.

وی در مورد نسخه مسکن فوری برای کاهش التهاب بازار ارز یادآور شد: راه‌حل عاجل، بازارسازی برای جذب بخشی از این تقاضا به اوراق قرضه دولتی و اتخاذ تدابیر لازم برای از بین بردن ریسک اوراق از طریق الزامات بودجه‌ای و سپس مدیریت نرخ بازده اوراق است.

استاد اقتصاد دانشگاه مازندران در مورد راهکارهای ثبات‌بخشی به نرخ ارز خاطرنشان کرد:کنترل رشد نقدینگی و کاهش سیالیت نقدینگی خلق‌شده، ایجاد بازار ارز شفاف از بانک تا صرافی و مشتریان غیر تجاری، مدیریت انتظارات از طریق تنش‌زدایی در سیاست خارجی و رونق‌بخشی به بازار مسکن از طریق اعطای تسهیلات رهنی راه حل هایی است که  می تواند راهگشا باشد.

نوروزی افزود: باید تصمیماتی اتخاذ شود که نرخ ارز برای تمامی مصارف از قبیل واردات کالاهای اساسی و غیراساسی، دانشجویی، گردشگری، درمان و غیره برای تمامی اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی، دولتی و خصوصی، بر اساس قیمت‌های برآمده از بازار به صورت تک‌نرخی باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: