• چهارشنبه ۱۷ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-5514-5
  • خبرنگار : 49021
  • منبع خبر : ----

یادداشت/ روز خبرنگار مبارک

خبرنگار "درد" دارد!

17 مرداد سالروز شهادت خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران به روز خبرنگار نامیده می شود، روزی که فرصت مناسبی است تا از زحمات و جانفشان‌های این هنرمندان یاد و تجلیل شود.

به گزارش ایسنا مازندران؛ روزی که به یاد کسانی است نام‌گذاری شده که قدم در راه حقیقت‌یابی و انعکاس آن گذاشته‌اند و همین موضوع است که به آنها جان می‌دهد.

روزی که یادآور رسالتی خطیر برای همه کسانی است که "درد" دارند و برای درمان آن "هزینه‌ها" می‌دهند.

اما تا وقتی سخن از خبر و خبرنگاری می‌آید، سوالی اذهان را درگیر می‌کند و آن، این است که یک خبرنگار باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا به معنی واقعی کلمه، اثرگذار و "خبرنگار" باشد تا "خبربیار"!

آنچه که مسلم است تعهد و دلسوزی افرادی است که در قالب خبرنگاری نقش خود را ایفا می‌کنند، خبرنگار دلسوز کسی است که قلمش مستاجر هیچ مسئولی نیست، کسی است که با هیچ درهم و دیناری تطمیع نمی‌شود و خود را به بهایی اندک نمی‌فروشد.

اینها، همان کسانی هستند که پرچم مقدس اطلاع‌رسانی زینب‌گونه را به نیکی بر دوش می‌کشند.

خبرنگار خوب کسی است که خود را به هیچ نهادی وصل و از کنار آن بهره‌برداری نمی کند بلکه تا می تواند برای مردم می نویسد.

شاید به نظر برسد برای مردم نوشتن تاوان دارد، چرا که باید برای منافع مردم خود را به خطر بیاندازید، انتقاد کنید و با مسئولان مختلف درگیر شوید اما باز هم این خبرنگار است که با همه جسارت ها و رشادت‌هایش می ماند و مهم مردمی هستند که وقتی از همه چیز ناامید می شوید، به شما امید و انگیزه می دهند.

نوشتن برای امیدبخشی، برای زندگی بخشیدن، برای مردم نوشتن کار حرفه ای یک خبرنگار است، وگرنه هر خبربیاری می‌تواند بنویسد و خود را خبرنگار بنامد.

خبرنگاری که برای آحاد جامعه می‌نویسد همان کسی است که با وجود سختی‌های فراوان حاضر نیست خودفروشی کند و حقایق را برای منفعت عده‌ای خاص! نبیند.

باید به جرات گفت تعداد این افراد در مازندران زیاد نیست اما کسانی وجود دارند که نام زلال خبرنگار را روح پلید رانت، طمع و آز می‌آلایند و صد البته باید آنها را از زمره مقدس خبرنگاران جدا دید.

گاهی اوقات نیز خود، آغاز کننده یک مشکل هستیم، زمانی که برخی در این حرفه، فقط خود را می‌بینند و به دنبال معرفی خود هستند، زمانی که یک رسانه در برابر رسانه‌ دیگر برای خوشامد یک گروه صاحب قدرت خاص! می ایستد و یا زمانی که به یک نهاد دولتی و غیره متصل شود، آن وقت است که چهره دیگر زحمت‌کشان این حوزه مکدر می شود.

از تعهد خبرنگار و خبرنگاران در این حرفه گفتیم اما نکته بسیار مهم در این وادی، تعهد مسئولان سرزمین‌مان است، در حالیکه خبرنگاران کشور و مازندران به سختی معیشت می‌گذرانند و حتی از امکانات اولیه محروم مانده‌اند، کدام مسئول متعهدانه پا پیش گذاشته است و برای رفع آن قدم برداشت.

مسئولانی که شان روز خبرنگار را با یک دورهمی که این نیز خود جای بحث دارد و چند عکس یادگاری تنزل داده‌اند و هر ساله به این قشر زحمتکش وعده‌های تو خالی داده اند و ما نیز تحمل کرده‌ایم و به قول "حامی" «دروغ گفتند و دروغ نوشته‌ایم».

در حالیکه باید مسئولان از ظرفیت رسانه‌ها به بهترین شکل ممکن برای پویایی نظام و پیشرفت، تامین منافع جامعه و غیره استفاده کنند می‌بینیم اگر نظرات و انتقادات سازنده با میل آنها متفاوت باشد کاری می‌شود کارستان!

این در حالی است که متاسفانه برخی از مسئولان، خبرنگاران را با فعال فضای مجازی اشتباه گرفته‌اند و برنامه‌ای برای ساماندهی آنان ندارند و این امر شان کار رسانه‌ای را در مازندران به شدت پائین آورده است.

در هر صورت باید به این نکته بسیار مهم توجه کرد که حمایت از خبرنگاران یه موضوع ضروری محسوب می شود و مسئولان باید آن را در برنامه‌ریزی های خود لحاظ کنند.

سیداحمد حسینی


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: