• دوشنبه ۱۵ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-2384-5
  • خبرنگار : 49007
  • منبع خبر : ----

رئیس کارگروه تخصصی اقتصاد کلان اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران:

افزایش نرخ مسکن، نقش مثبتی در نرخ رشد اقتصادی ندارد

رئیس کارگروه تخصصی اقتصاد کلان اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران گفت: افزایش نرخ مسکن، نقش مثبتی در نرخ رشد اقتصادی ندارد.

کرم سینا در گفت و گو با ایسنا مازندران اظهار کرد:رکود صنعت مسکن، مانع تحقق رشد اقتصادی است و  رونق  نسبی بازار در این بخش می‌تواند نقش  مهمی در نرخ رشد اقتصادی داشته باشد.

 وی با اشاره به این که طبق  تحقیقات انجام شده  بین رشد اقتصادی و وضعیت بازار مسکن رابطه وجود دارد،خاطرنشان کرد: در صنعت ساختمان همکاری بخش دولتی و خصوصی امری ضروری است.

سینا با بیان این که حدود ۲۵ درصد صنعت مسکن در چرخه حیات اقتصادی نقش دارد، تصریح کرد: رکود صنعت مسکن موجب می شود که این بخش مهم۲۰ تا ۲۵ درصد  نقش خود را ایفا نکند؛ بعلاوه  تاثیر منفی بر سایر بخش های اقتصادی دارد و نظام سرمایه گذاری را در حوزه ارز، طلا  و بورس با مشکل مواجه خواهد کرد.

رئیس کارگروه تخصصی اقتصاد کلان اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران با اشاره به این که بانک های کشور نیز درگیر رکود صنعت ساختمان شدند، یادآور شد: در چند سال اخیر مرکز سرمایه گذاری توسط بانک ها به سمت بازار مسکن  چرخید و با ایجاد رکود،سرمایه گذاری آن ها بازگشتی نداشت.

وی با بیان این که رکود صنعت مسکن سبب شد تا فعالیت بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات و اعطای عقود اسلامی با مشکل همراه شود، گفت:اگر بهبود شرایط بازار مسکن با افزایش قیمت همراه باشد، این رویداد نمی تواند نقش مثبتی در نرخ رشد اقتصادی ایفا کند،بلکه این نرخ رشد پایدار باشد.

سینا با اشاره به این که 33درصد هزینه سبد کالای خانوار ایرانی در بخش مسکن است،افزود: رونق بخش مسکن با نرخ پایدار می تواند سبب اشتغال زایی نیز در استان شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: