• دوشنبه ۱۵ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-2284-5
  • خبرنگار : 49007
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران خبر داد

وقوع پدیده شاغلین فقیر در کشور/ 70 درصد شاغلان در خط فقر قرار دارند

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران از وقوع پدیده شاغلین فقیر در کشور خبر داد و گفت: 70درصد شاغلان در خط فقر قرار دارند..

زهرا کریمی در نخستین همایش کارگروه جوانان اتاق فکر توسعه مازندران با محوریت چالش های امروز اقتصاد ایران،  تنش زدایی داخلی و بین المللی را راهکار مقابله با تحریم ها دانست و اظهار کرد: یکی از مهم ترین راهکارها در حال حاضر، حفظ شغل های موجود است؛ این که در جامعه امروز پیش فرض مقابله با تحریم ها را فقط برخورد با فساد اقتصادی اعلام می کنند، نمی تواند راهکار کاملی باشد.

*رشد پائین و پرنوسان، عملکرد 40 ساله اقتصاد ایران است

وی با بیان این که ارتباط بین المللی و سیاستمداری کشور چین تجربه ای مهم و قابل استناد برای کشور ما است، تصریح کرد: به جرات می توان گفت که رشد پائین و پرنوسان، عملکرد 40 ساله اقتصاد ایران است.

کریمی با اشاره به این که امروز با خروج آمریکا از برجام نه تنها رشد اقتصاد ایران متوقف شد، بلکه پیش بینی می شود در سال جاری به منفی 2  نیز برسد،خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری منفی نمی تواند اشتغال پایدار ایجاد کند و طرف تقاضای بازار کار ، وضعیت خوبی ندارد.

*وقوع پدیده شاغلین فقیر در کشور

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با بیان این که در این وضعیت در بازار کار با کاهش تقاضا برای نیروی کار، افزایش عرضه نیروی کار، گسترش بیکاری و افزایش سهم مشاغل موقت با مزد پائین مواجه خواهیم بود، افزود: کاهش مزد واقعی سبب عدم ازدواج و تولیدمثل می شود، در واقع ما شاهد پدیده شاغلین فقیر خواهیم بود.

*70درصد شاغلان در خط فقر قرار دارند

کریمی با اعلام این که بر اساس آمارها اکنون 67 درصد سرپرستان خانوارها که در سه دهک اول  قرار داشته و 70 درصد شاغل را تشکیل می دهند؛ در خط فقر قرار دارند ، گفت : کاهش توان اشتغالزایی در اقتصاد ایران،محدودیت در روابط بین الملل، نبود تکنولوژی پیشرفته و فرسودگی ماشین آلات، تشدید تحریم های بین المللی در کسب و کار و محدودیت دسترسی به تکنولوژی مدرن، افزایش ریسک در فضای کسب و کار که افراد را در سرمایه گذاری محتاط می کند، از عواقب اشتغال بدون سرمایه گذاری است.

وی با بیان این که کاهش تقاضا برای کالاها و خدمات از سوی خانوار ها،افزایش هزینه تولید در پی تشدید تحریم ها بالا ، رکود و ورشکستگی بنگاه های کوچک و بزرگ را منجر می شود،خاطرنشان کرد: بر اساس بررسی های صورت گرفته از سال های 84 تا 94 افزایش اشتغال به بهای کاهش بهره وری را شاهد بوده ایم.

* افزایش اشتغال به بهای کاهش بهره وری

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه افزایش اشتغال به بهای کاهش بهره وری مورد تایید نیست، اظهارکرد: آنچه در سال ۹۴ تا ۹۶ با آن مواجه هستیم، افزایش فرصتهای شغلی به قیمت کاهش بنگاه‌های تولیدی و بهره وری بود؛ به طوری که  در سال 95 بیش از 50 درصد از فرصت های شغلی برای زنان و عمدتا در بخش خدمات بوده و  این در حالی است که طی سال های 85 تا 95 جمعیت فعالی که اشتغال یافته اند 2 میلیون نفر مرد و تنها 150 هزار زن بودند.

وی با بیان این که این آمار در حالی است که شمار دانشجویان زن به مراتب بیشتر شده است، افزود: اما در بازار کار، فرصت اشتغال برای زنان به وجود نیامده که به این معناست، شاغلان بدون مزد به شاغلان مزدبگیر اضافه شده است.

کریمی با اشاره به این که از سال های 83 تا 95 بر اساس آمارها 2 میلیون دانشجو به کشور اضافه شده است،خاطرنشان کرد: این یعنی در یک بازه زمانی مشخص بیکاران فارغ التحصیل سر ریز می شوند و به همین دلیل امروز فارغ التحصیلان دانشگاهی کارهایی را که در گذشته دییلمی ها انجام می دادند ، انجام می دهند.

*وضعیت بازار کار در مازندران مطلوب نیست

عضو هئیت علمی دانشگاه مازندران با اشاره به این که طی این سال ها مشاغل غیررسمی ناپایدار افزایش پیدا کرده است، گفت:امروز زنان بدون پوشش بیمه در حوزه خدمات وارد بازار کار شده اند و این یعنی وضعیت اقتصادی در بازار کار خود را نشان می دهد پس بسیار بد عمل کرده ایم.

وی با اشاره به این که وضعیت بازار کار در استان مطلوب نیست، افزود: توان پایین اشتغالزایی در فعالیت‌های کشاورزی، تورم قابل توجه در تقاضا که سفره های مردم کوچکتر می شود و هزینه های تولید بیشتر منجر به ورشکستگی  خواهد شد.

کریمی با اشاره به اینکه کمبود سرمایه‌گذاری مولد،مزد پایین شرایط نامناسب تاثیر تحریم بر بازار است، خاطرنشان کرد: ضرورت تنش زدایی در داخل و در عرصه بین المللی  را شرط لازم برای اشتغال و تولید است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: