• سه شنبه ۹ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-1584-5
  • خبرنگار : 49007
  • منبع خبر : ----

در جلسه کارگروه اقتصاد کلان اتاق فکر توسعه و تعالی استان مازندران مطرح شد

قانون مالیات بر «خانه‌های خالی» مسکنی برای درد مسکن

یکی از راهکارهایی که برای کاهش التهابات بازار مسکن مطرح می‌شود مالیات بر خانه‌های خالی است؛ البته این راه نباید به عنوان یک منبع درآمد پایدار در نظر گرفته شود.

به گزارش ایسنا مازندران،کرم سینا رئیس کارگروه اقتصاد کلان اتاق فکر استان در جلسه اقتصاد کلان اتاق فکر توسعه و تعالی استان مازندران که در دانشگاه امام محمد باقر برگزار شد؛ با بیان اینکه کارگروه اقتصاد کلان به عنوان مشاوری برای استاندار است، خاطرنشان کرد : در 6 ماه گذشته کارگروه های متعددی شکل گرفته  که در ۱۲ موضوع اعم از صنعت، کشاورزی، پسماند، محیط زیست و جنگل مشغول فعالیت است.

وی افزود: کارگروه کشاورزی در دانشکده کشاورزی، کارگروه صنعت در نوشیروانی بابل، کارگروه محیط زیست در دانشگاه مازندران و کارگروه اقتصاد کلان که از همه مهم تر است در مرکز استان و در دانشکده فنی حرفه ای مازندران فعالیت می کند.

سینا با اشاره به این که اقتصاد کلان در راستای رونق تولید و برای رفع بیکاری است، خاطرنشان کرد: در راستای اقتصاد کلان، باید کاهش قیمت ها در بخش تولید اتفاق بیافتد.

وی با اشاره به اینکه امروز بحث مسکن و بازار آن در استان مازندران مطرح است که باید در این کارگروه بررسی شود، تصریح کرد: می‌خواهیم از وضع موجود به وضع مطلوب برسیم در این راستا نیازمند آمارهایی هستیم.

رئیس کارگروه اقتصاد کلان اتاق فکر توسعه و تعالی استان مازندران با بیان  این که چرا موضوع مسکن را برای بررسی در کارگروه انتخاب کردیم،  گفت: اگر مسکن از کار بیافتد، رشد اقتصاد و توسعه کشور هم از کار خواهد افتاد و در این راستا مسکن نقش به سزایی در توسعه اشتغال نیز دارد.

*باید نگاه فرآیندی به مسکن داشته باشیم 

ناصر اسپهبدی عضو کارگروه اقتصاد کلان اتاق فکر توسعه و تعالی استان مازندران نیز با بیان این که میانگین تورم در این چهل سال ۵۰ درصد شده است، اظهار کرد: همیشه آخرین کاری که انجام  می شود کار تولیدی است.

وی با بیان اینکه آیتم دوم مشکلات، چالش طبقه پایین مردم نیست و مشکل در طبقه بالا و قشر مرفه جامعه وجود دارد، گفت: باید نگاه فرآیندی به مسکن داشته باشیم تا سرمایه گذاری سود را به دنبال داشته باشد.

* شهرداری ها مشکل اصلی بخش مسکن

رحمان غفاری عضو هیئت علمی دانشگاه و یکی از اعضای کارگروه اقتصاد کلان اتاق فکر توسعه و تعالی استان مازندران گفت: 10 درصد اشتغال و ۲۵درصد سرمایه گذاری کشور در حوزه مسکن است؛ این حوزه یک نگاه سیستمی می خواهد، یکی از مشکلات اصلی ما در بخش مسکن شهرداری ها هستند؛ در حال حاضر شهر فروشی های بسیاری در حال اتفاق افتادن است. 

غفاری با اشاره به این که قوانین شهرداری ها نیازمند اصلاح است، تصریح کرد: درآمد شهرداری ها از طریق ماده 100 است اما شهرداری ها باید به دنبال منبع درآمد پایدار دیگری باشند.

*مالیات بر خانه‌های خالی بخشی از مشکل مسکن را حل خواهد کرد

محمد جعفر یزدانی استاد دانشگاه امام محمد باقر (ع) نیز در ادامه این جلسه گفت: در قانون اساسی برای تامین مسکن مردم تکلیف شده است، بخشی از این مهم تامین مالی بوده که به عنوان چالش فعلی مطرح است.

وی افزود: روش های متعددی برای تامین مالی از جمله تسهیلات، صندوق های مسکن و قراردادهای مشارکتی در نظرگرفته شده است.

استاد دانشگاه محمد باقر (ع) چالش بعدی را عدم  زنجیره ساخت و تامین دانست و یادآور شد:در این راستا نظام مهندسی و شهرداری هرکدام  به طور جدی نقش دارند، ما شناسنامه فنی ملکی و شناسایی کیفیت را نداریم، بهره‌برداری که می‌خواهد ملک را مورد استفاده قرار دهد هیچ اطلاع دقیقی از شرایط کیفی آن ندارد.

یزدانی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در بحث بازیافت مصالح ساختمانی متاسفانه هیچ اقدامی تاکنون در این راستا صورت نگرفته است.

یزدانی با بیان این که در صنعت ساختمان باید از سیستم سنتی به سمت صنعتی شدن پیش برویم، خاطرنشان کرد: اگر مدیریت زمان دیر اتفاق بیافتد، سودآوری را از دست داده ایم، یکی از راهکارهایی که مطرح می‌شود مالیات بر خانه‌های خالی است؛ البته این راه نباید به عنوان یک منبع درآمد پایدار در نظر گرفته شود.

*شهرداری ها  وظیفه نظارت بر ساخت و سازها را بر عهده دارند

محمود قلی‌پور ملکشاه معاون شهردار بابل نیز با اشاره به این که شهرداری ها وظیفه نظارت بر ساخت و سازها را برعهده دارند، اظهار کرد: شهرداری ها سیاست گذار نیستند، بلکه سیاست گذاری بر عهده دولت است.

وی افزود: شهرداری ها به فراخور سیاست های تعیین شده از سوی دولت با دفترچه های عوارضی برای خود درآمدزایی می کنند؛ در حال حاضر حساسیت های خاصی بر روی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد وجود دارد، در این راستا سیاست های بازآفرینی بسیار تاثیر گذار است که در دستور کار قرار دارد.

قلی‌پور تصریح کرد: به تازگی کاهش مبلغ پرداخت پروانه های ساختمان مطرح شده که شهرداری در این موضوع دغدغه دارد، البته این موضوع به عنوان منبع درآمد پایدار برای شهرداری ها مطرح است. 

وی با بیان اینکه سرمایه گذارها باید برای توسعه شهری مشوق‌هایی داشته باشند، تصریح کرد: این مشوق ها نباید به گونه ای باشد که شهرداری ها را ضعیف کند به طوریکه در پرداخت عوارض های مسکن مهر تا ۵۰ درصد تخفیف قائل شده و عدم پرداخت عوارض ها منجر به ضعف شهرداری ها و منابع درآمدی شد.

معاون شهردار بابل با اشاره به اینکه از سال ۶۸ تاکنون شهرداری ها به صورت خودگردان اداره می‌شود، خاطرنشان کرد : باید به شهرداری ها نیز کمک کرد تا در اداره امور دچار کسری بودجه نشود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: