• سه شنبه ۹ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-2514-5
  • خبرنگار : 49022
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان انتقال خون مازندران مطرح کرد

پایین بودن آمار اهدای خون در بانوان مازندرانی/ ذخائر گروه های خونی منفی کم است

رئیس سازمان انتقال خون مازندران گفت: آمار اهدای خون در بانوان مازندرانی پایین است.

به گزارش ایسنا مازندران،طبق گفته کارشناسان، هر فرد بالغ (بین ۱۷ تا ۶۵ سال) با وزن متوسط پنجاه کیلوگرم، حدود پنج و نیم تا شش لیتر خون دارد و با اهدای ۲۵۰ سی سی تا ۴۵۰ سی سی از خون خود، نه تنها سلامتی خود را به مخاطره نمی اندازد،بلکه ضمن کمک به سلامتی خود،نجات بخش زندگی دیگری نیز خواهد شد .

  اهدای خون همچنین می تواند در کشف بیماری های نهفته در اهدا کنندگان خون کاملاً مؤثر باشد؛ هر فرد سالم می تواند در هر سال تا چهار بار با فاصله هشت هفته (دو ماه) خون اهدا کند؛مهم ترین هدف انتقال خون در ایران تأمین خون و فرآورده های سالم آن با بهترین کیفیت استاندارد مطابق با موازین تعیین شده بین المللی برای بیماران و نیازمندان و همچنین ترویج طب انتقال خون است .

دکتر اسماعیل پوریانی رئیس سازمان انتقال خون مازندران در گفت و گو با ایسنا مازندران،با اشاره به این که 44 سال از تاسیس سازمان انتقال خون می گذرد، اظهار کرد: 7 تا 13 مرداد هفته انتقال خون و 9 مرداد هم روز انتقال خون نامیده شده و در پایگاه های سراسر استان منتظر حضور پرمهر عزیزان نوع دوست هستیم تا با هدای خون در کار خیر و خداپسندانه شریک باشند.

 *4 هزار و 500 بیمار خاص در مازندران

  پوریانی با بیان این که در استان حدود 4 هزار و 500 بیمار خاص وجود دارد، تصریح کرد: بیماران خاص شامل تالاسمی، دیالیزی، هموفیلی و سرطانی ها که حدود 40 درصد خون های مصرفی را به صورت ثابت مصرف می کنند، مراکز جراحی قلب باز و همچنین تصادفات جاده ای، مادران باردار و جراحی ها نیاز به خون در تمامی گروه ها را افزایش می دهد.

وی با اشاره به این که در طول سال 180 هزار واحد خون و فرآورده های خونی به مراکز درمانی توزیع می شود،خاطرنشان کرد: طی چهار ماهه اخیر حدود 60 هزار واحد خون و فرآورده های خونی به مراکز استان توزیع شده است.

رئیس سازمان انتقال خون مازندران در ادامه حداقل سن اهدای خون را 18 سال تمام و حداکثر تا پایان 60 سال دانست و افزود: وجود سلامت روحی و جسمانی از دیگر شرایط اهدای خون است؛ همچنین افرادی که جراحی قلب باز، سکته مغزی و سرطان را در کارنامه سلامت خود داشته باشند، به طور دائم از اهدا خون معاف می شود.

*پایین بودن اهدای خون در بانوان

وی با اشاره به این که آقایان سالیانه 3 تا 4 بار و بانوان 2 تا 3 بار می توانند اهدا خون داشته باشند، تصریح کرد: با توجه به این که مازندران از نظر شاخص اهدای خون جز چند استان نخست است اما اهدای خون بانوان بسیار پایین بوده و امیدواریم که حضور بانوان در اهدای خون پررنگ ترشود.

*صعود شاخص اهدای خون در مازندران نسبت به شاخص کشوری

پوریانی با بیان این که شاخص اهدای خون در کشور 27 در هزار نفر جمعیت بوذه و در مازندران به 42 در هزار نفر جمعیت رسیده است،اظهار کرد: با توجه به این که شاخص اهدای خون در کشور 57 درصد است ما در استان مازندران این شاخص را به 70 درصد رساندیم .

*نجات زندگی 3 نفر با اهداخون

وی در ادامه با بیان این که افراد با اهدا خون به 3 نفر نجات دوباره می بخشند، در صورتی که با حجامت خون به دور ریخته می شود، تصریح کرد: بر اساس استاندارد انتقال خون کشور اشخاصی که حجامت انجام می دهند، برای ما افراد سالم محسوب نمی شوند؛ باید یک سال از آخرین حجامت گذشته باشد و از نظر سلامت و بیماری های ویروسی مورد آزمایش قرار گیرند تا بتوانند اهدا خون داشته باشند.

رئیس سازمان انتقال خون مازندران گفت: استاندارد ذخیره خون در سراسر کشور پنج روز است تا در مواقع بحرانی بتواند با ذخائر موجود موانع را پشت سر بگذارد؛ اگر در طی چند روز اهدا را نداشته باشیم ذخائر بتواند تامین کننده باشد.

*ذخائر 7 روزه خون در مازندران

وی در ادامه افزود : سازمان انتقال خون مازندران ذخائر خونی را تا 7 روز حفظ می کند اما در پلاکت ها به جهت عمر کوتاهسه تا پنج روز، می طلبد هم وطنان به صورت مستمر جهت اهدا خون در مراکز حضور پیدا کنند.

*کمبود گروه های خونی منفی

رئیس سازمان انتقال خون مازندران در پایان یادآورشد: گروه خونی o منفی، A منفی و AB منفی گروه خونی کمی است و تقاضا داریم گروه های خونی منفی با ما بیشتر در ارتباط باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: