• چهارشنبه ۳ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-684-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

رئيس اداره امور مرتع اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان مازندران –نوشهر:

توليد فرآورده های دامی در مازندران کاهش یافته است

رئيس اداره امور مرتع اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان مازندران –نوشهر گفت: : كمبود دبی آب چشمه ها و انهار جاری در طبيعت به دلیل كاهش بارندگی در كاهش ميزان توليد فرآورده های دامی اعم از شير و گوشت تاثیرگذار بوده است.

 

به گزارش ایسنا مازندران،كيوان وريج كاظمي در جمع خبرنگاران با بیان این که طبق برآورد صورت گرفته ارزش اقتصادي توليد علوفه در مراتع ييلاقي غرب مازندران 630 ميليارد ريال تخمين زده مي شود اظهار کرد: اين مقدار بدون لحاظ كردن ارزش افزوده آن است .

وي با اشاره به اين كه بيش از سه هزار خانوار دامدار از شغل دامداري در غرب استان مازندران ارتزاق مي كنند ، ادامه داد: اين دامداران با بيش از 400 هزار واحد دامي سهم به سزايي در توليد مواد پروتئيني و لبني دارند .

وریج کاظمی همچنين ميانگين توليد علوفه قابل مصرف دام در مراتع حوزه اين اداره كل را 450 كيلوگرم در هكتار ذكر كرد .

رئيس اداره مرتع منابع طبيعي نوشهر  با اشاره به سه شاخصه مهم "ظرفيت،وضعيت و گرايش "مراتع غرب مازندران در فصل تعليف تصریح كرد : عرصه هاي مراتع ييلاقي از ارتفاع دو هزار و 300 متر شروع و تا ارتفاع سه هزار و 800 منتهي مي شود كه طول تعليف در مراتع 90 تا 120 روز متغير است.

وی تغيير اقليم ، كاهش ميزان بارندگي و ريزش هاي جوي و نيز تغيير رژيم بارش را از نكات مهم در كاهش منابع آبي در مراتع ييلاقي حوزه اين اداره كل بر شمرد و افزود: كمبود دبي آب چشمه ها و انهار جاري در طبيعت به دلیل كاهش بارندگي در كاهش ميزان توليد فرآورده هاي دامي اعم از شير و گوشت تاثیرگذار بوده است.

رئيس اداره مرتع اداره كل منابع طبيعي نوشهر  اضافه کرد:‌به منظور كمک به دامداران و اعمال مديريت صحيح درمراتع و توزيع منابع آبي اقدام به اجراي پروژه تأمين منابع آبي شرب دام نموديم كه طي سه فرآيند "جمع آوري،انتقال و ذخيره آب" دو نهاده آبشخوار فلزي و لوله پلي اتيلن به صورت رايگان در اختيار دامداران قانوني و ذينفع مراتع گرديد .

وريج كاظمي گفت: در همين راستا طي سال گذشته نسبت به تأمين 180 آبشخوار فلزي و 100 كلاف لوله پلي اتيلن با اعتبارات تخصيصي تحويل دامداران مراتع غرب مازندران شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: