• یکشنبه ۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-286-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي چالوس:

رویکرد دانشگاه آزاد علم آموزیست نه بنگاه فروش مدرک!

رئيس دانشگاه آزاد اسلامی چالوس گفت:دانشگاه آزاد مدت چهار دهه است كه به علم ، تحصيلات و آموزش كشور خدمت می کند و بنگاه خرید مدرک نیست.

محمدباقر پاشا زانوسي با حضور در دفتر خبرگزاري ايسنا مازندران در گفت وگويي، با اشاره به تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي  از سال 65 تاكنون اظهار كرد: اين دانشگاه با تلاش جمعي از فرهيختگان غرب مازندران تاسيس و در ابتدا با سه رشته شروع به فعاليت كرد كه مورد استقبال جوانان جوياي علم قرار گرفت و كم كم رشته هاي بيشتري راه اندازي شد.

وي با بيان اين كه در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامي چالوس دارای 580 نيرو كه 240 نفر آن ها هيئت علمي متخصص هستند افزود: رشته هاي بارز اين دانشگاه، پرستاري، مامايي، علوم آزمايشگاهي، حقوق،حسابداري، مديريت، رياضي، فيزيک، شيمي، عمران، مكانيک، معماري و ديگر رشته ها است.


*رشد قارچ گونه موسسات غيرانتفاعي و نقش آن در كاهش تعداد دانشجويان دانشگاه آزاد

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي چالوس از رشد بي رويه و قارچ گونه موسسات غير انتفاعي ابراز گلایه كرد و یادآور شد: متاسفانه به اين گونه موسسات بدون تحقيق مجوز داده شد؛ در چالوس هم اين اتفاق منجر به کاهش تعداد دانشجويان دانشگاه آزاد چالوس از 13 هزار به پنج هزار و 330 دانشجو شد.

پاشا زانوسي با بيان اين كه در حال حاضر 18 رشته مقطع دكتري نيز در اين دانشگاه فعاليت دارد اضافه كرد: رشته هايي چون عمران، معماري، علوم سياسي،حسابداري، مديريت، كارآفريني، جنگلداري، صنايع چوب و حقوق و جزا  در مقطع دكتري در اين دانشگاه تدريس مي شود و در صدد هستيم دو رشته علوم سياسي با گرايش جامعه شناسي و رشته مالي با گرايش بانكداري در مقطع دكتري اضافه كنيم.


*اولويت قرار دادن پژوهش در دانشگاه آزاد چالوس

وي در خصوص وضعيت پژوهش در اين دانشگاه بيان كرد: يكي از كارهايي كه دانشگاه آزاد چالوس آغاز كرده، طرح هاي برون دانشگاهي است كه در اين خصوص  دانشجویان با ارگان ها و سازمان هاي مختلف جهت اجرای طرح ها همکاری می کنند.

اين مسئول با اشاره به اين كه اعضاي هيئت علمي اين دانشگاه در كارهاي پژوهشي فعال هستند ادامه داد: حضور در همايش‌ها و كنفرانس‌هاي بين المللي، ارائه مقالات در مجلات مختلف مطرح دنيا از جمله بخشي از اقدامات پژوهشي اساتيد اين دانشگاه است.

پاشا توجه دانشجويان دكتري و ارشد اين دانشگاه را به مسائل اجتماعي و بحران هاي مختلف كشور از جمله بحران آب را از نكات بارز اين دانشگاه عنوان كرد و يادآور شد: اين دانشگاه داراي پنج  هزار متر مربع فضاي آزمايشگاهي و كارگاهي  بوده كه در غرب مازندران منحصر بفرد است.

وي در ادامه به برخي دستاوردها و طرح هاي برون دانشگاهي اين دانشگاه اشاره كرد و افزود: مديريت و ساماندهي گوزن هاي زرد ايراني در مراكز تكثير در اسارت كشور با تاكيد بر پايش وضعيت سلامتي و جابجايي گونه مذكور در بين سياست هاي منتخب، ارائه مدلي هوشمند مبتني بر داده كاوي جهت شناسايي مشتركين داراي برق غيرمجاز،مقايسه شاخص هاي تنوع زيستي و برخي ويژگي هاي خاک در ارتباط با پايداري توده هاي جوان پرورشي، ارزيابي كفايت باليني پماد پستاني ( mc ) تتراسايكلين (هيدروكلرايد)+ نئومايسين(سولفات) بخشي از اين طرح ها است.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي چالوس با بيان اين كه در نگاه آموزش عالي كشور يک نگاه متحد وجود نداشته و متاسفانه آن چه رسالت دانشگاه ها و دغدغه مقام معظم رهبري بود محقق نشد عنوان كرد: در اين راستا در دانشگاه آزاد كه وابسته به هيچ ارگان دولتي نيست با توجه به چالش هايي كه به خصوص در 10 سال اخير ايجاد شد تنها توانست روي پاي خود بايستد و تقاضا محور نباشد.

وي با اشاره به اينكه چالش هايي كه امروزه در كشور وجود دارد به عنوان بحران مطرح است و هزينه هاي هنگفتي براي درمان آن صرف مي شود تاكيد كرد: بايد برنامه ريزي دقيقي براي پيشگيري آن انجام شود و در اين خصوص بايستي از افراد فرهيخته در دانشگاه آزاد استفاده شود.

اين مسئول در پاسخ به اين پرسش كه برخي به دانشگاه آزاد به چشم يک بنگاه مي نگرند كه پول مي گيرد و مدرک مي دهد اظهار كرد: زماني كه دانشگاه آزاد تاسيس شد، دانشگاه هاي دولتي اين انگ را مي زدند و شايد تا حدي اين نگاه قابل قبول باشد اما پس از آن دانشگاه آزاد خود را بازيافت و مدت چهار دهه است كه به علم ، تحصيلات و آموزش كشور خدمت مي كند.


*رويكرد دانشگاه آزاد آموزشي،پژوهشي و كارآفريني است

پاشا ادامه داد: رويكرد دانشگاه آزاد كاملا آموزشي، پژوهشي و كارآفريني است و در چالوس نيز به سمت كيفيت بخشي حركت مي كند.

وي با تاكيد بر روند نظارت بر ايجاد موسسات غير انتفاعي در كشور و به خصوص استان مازندران بيان كرد: استان مازندران بيشترين تعداد اين موسسات را دارد و هيئت امناي اين موسسات تنها به عنوان يک بنگاه اقتصادي به موسسات مي نگرند، اما رويكرد دانشگاه آزاد اين گونه نيست.

 رئيس دانشگاه آزاد اسلامي چالوس با بيان اينكه مدرک دانشگاه آزاد كاملا معتبر است و خارج از كشور اين دانشگاه را مي شناسند افزود: براي رسيدن به توسعه بايد از مسير دانشگاه عبور كرد و اگر قرار است سرمايه گذاري انجام شود بهتر است از مسير دانشگاه باشد.

 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: