• یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-10614-5
  • خبرنگار : 49012
  • منبع خبر : ----

برگزاری اولین همایش تجلیل از سحر خوانان استان مازندران

نخستین همایش تجلیل از سحر خوانان استان مازندران از سوی اداره فرهنگ و ارشاد نور در این شهرستان برگزار و از 15 سحرخوان مازندرانی تجلیل شد.

به گزارش ایسنا مازندران، احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در حاشیه برگزاری اولین همایش تجلیل از سحرخوانان  این استان در جمع خبرنگاران هدف از برگزاری این همایش را احیای سنت سحر خوانی دانست و اظهار کرد: از زمانی که ماه مبارک رمضان با آموزه های اسلامی در عبادت مسلمانان وارد شد، ما این سنت سحر خوانی را داشتیم ،که عده ای از متدینین با خواندن اشعار و ادعیه و آیات قرآنی مردم را برای سحری بیدار می کردندو این سنت در جوامع مختلف و بین اقوام مختلف به گونه های متفاوتی برگزار می شد.

وی با بیان اینکه در حال تهیه بانک اطلاعات سحر خوانان هستیم تصریح کرد: در تلاشیم باشناسایی سحرخوانان همه ساله از افراد منتخب در جشنواره تجلیل شود و از سحرخوانان بخواهیم که اندوخته های خودرا به نسل جوان منتقل کنند.

جاودانی در ادامه با اشاره به اینکه در این همایش از 15 سحر خوان مازندرانی تجلیل به عمل آمد افزود: سنت ها باعث دوام و قوام جامعه و پیوستگی و همبستگی بیشتر می شود؛ زمانی که سنت ها را به روز رسانی و احیا کنیم طبیعتا تحت تاثیر فرهنگ های بیگانه قرار نمی گیریم.

*آئین سحر خوانی اوج ایثار و کار اجتماعی است

علی شادمان فرماندار شهرستان نور  در حاشیه اولین همایش تجلیل از سحر خوانان استان مازندران با اشاره به این که سحر خوانی مورد توجه همه پژوهشگران به ویژه افرادی که آداب و رسوم را رصد می کنند است  اظهار کرد:  سحر خوانان کسانی هستند  که خود حال و هوای ماه رمضان را درک و اهتمام دارند در یک کار اجتماعی و خداپسندانه شرکت کنند.

وی با بیان این که سحرخوانی اوج ایثار و کار اجتماعی است یادآور شد: در گذشته سحر خوانان با قرار گرفتن در گلدسته های چوبی و گلی و مردم را با خواندن اشعار و ادعیه برای خوردن سحری بیدار می کردند.

شادمان تصریح کرد: زمانی که بلندگو و وسایل جدید به بازار آمد، این سحر خوانی در مساجد صورت می گرفت و برخی از روستاها که فاقد امکانات بودند سحرخوانان در کوچه و پس کوچه ها به خواندن اشعار سحر می پرداختند.

فرماندار نور در ادامه حرکت سحر خوانی را یک عزم بزرگ دانست و افزود : با نهادینه کردن این حرکت بسیار عظیم در دل نسل ها،سرمایه ای عظیم برای نسل های آینده به جا خواهند ماند.

 وی یادآور شد : سحر خوانی ها و در دل شب بیدار ماندن و انس با خدا، همه سرمایه بزرگی برای ملت ما هستند که اگر این اندوخته ها و انباشته های دینی در ذهن و دل و جان ما نبود، قطعا در هشت سال دفاع مقدس  بزرگ ترین حماسه ها و ایثارگری ها خلق نمی شد.

*سحری خوانی در اذهان مردم نهادینه شود

سعدی واثقی یکی از سحر خوانان منتخب از شهرستان نور در گفت و گو با ایسنا مازندران اظهار کرد: حدود 30 سال اجرای برنامه دعای سحر را به طور زنده در مسجد صاحب الزمان خیابان نیما شهرستان نور اجرا می کنم.

سحر خوان منتخب با اشاره به اینکه استارت کار خود را از سال 64 بنا به وصیت پدر مرحومم که تا زنده هستم باید دعای سحر و افتتاح را بخوانم زده شد تصریح کرد: از زمانی که خود را شناختم،علاقه به کارهای مذهبی در وجودم ریشه دواند و با توجه به رسالتی که پدرم بردوش من گذاشته بود این برنامه را 30 سال اجرا و دعای افتتاح همچنان به طور مستمر ادامه دارد.

وی در ادامه بیان کرد: برای حفظ آداب و سنن سحر خوانی مسئولین شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی باید این باور را در قلب و ذهن مردم نهادینه کنند.

واثقی خاطر نشان کرد : برگزاری چنین همایش هایی باعث خواهد شد مردم اجر و قرب سحر خوانان و منزلت والای آنان را درک کنند .

 وی تصریح کرد: اگر این همایش ها در زمان طولانی تر و همراه با اجرای زنده تک تک سحر خوانان باشد باعث کیفیت بخشی بیشتر همایش می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: