• شنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-9814-5
  • خبرنگار : 49012
  • منبع خبر : ----

دانشجوی دکتری آلودگی محیط زیست مطرح کرد

تفکیک پسماند راهی برای کاهش شیرابه های زباله در مازندران

دانشجوی دکتری آلودگی محیط زیست گفت: تفکیک پسماندهای خانگی راهی موثر برای کاهش شیرابه های زباله در مازندران است.

امیدرضا تونی در گفت‌وگو با ایسنا مازندران اظهار کرد: شعار امسال روز جهانی محیط زیست «غلبه بر آلودگی پلاستیک» نامگذاری شد که در حوزه محیط زیست و حفاظت از آن، پسماند یکی از مهم‌ترین مشکلات در استان مازندران است.

وی با بیان این که استان مازندران با حساسیت بالای اکولوژیکی و همچنین دارا بودن زیستگاه های مناسب آبی و تالابی و نزدیک بودن کوه، دریا و همین طور مراتع و جنگل های سرسبز، با تولید پسماند دارای آلودگی فراوان است، تصریح کرد: مازندران به جهت گردشگر پذیر بودن در فصول مختلف سال، شاهد ورود چند میلیونی گردشگران است که به همان میزان تولید زباله و پسماند چندین برابر می شود.

دانشجوی دکتری آلودگی محیط زیست در ادامه یادآور شد: تاکنون راهکارهای مدیریتی برای مدیریت پسماندها به جز در برخی از شهرستان ها که به صورت غیرمستمر اقداماتی انجام گرفته دیده نشده است.

تونی نقش مردم را در کنار حاکمیت و مسئولان حائز اهمیت دانست و افزود: با توجه به ویلایی بودن بخش اعظم منازل در مازندران و این که اکثر پسماندهای تولیدی "تر" و مواد غذایی است، می توان با فرهنگ سازی و مدیریت از پسماندهای خانگی به عنوان کمپوست و کود در مزارع و باغ ها استفاده کرد؛ چرا که با استفاده از این روش بسیار ساده، زباله های خانگی به زمین زباله انتقال نمی یابد و به نوعی در کاهش شیرابه های آن کمک می شود.

وی با بیان این که در زندگی های امروزی، زباله و زباله سازی بخش جدایی ناپذیر از زندگی روزمره است گفت: تنها کار مفیدی که می توان در این رابطه انجام داد، تولید زباله کمتر و تفکیک زباله ها از مبدا برای کاهش پسماند های تولیدی است.

تونی مجموعه شهرداری ها و بخشداری ها بر اساس قانون مدیریت پسماند موظف به مدیریت پسماند دانست و تصریح کرد:  مسئولان شهری باید راه های درست مدیریت از جمله تفکیک در مقصد، بازیافت، کمپوست و زباله سوز و سایر راه های مدیریتی را برای کاهش آلودگی زیست محیطی زباله انجام دهند.

*هجوم خشکسالی به آببندان هاو تالاب های مازندران

دانشجوی دکتری آلودگی محیط زیست، بحران ، کمبود و آلودگی آب را یکی از چالش های اساسی در استان مازندران دانست و اظهار کرد: با توجه به اینکه در مازندران بسیاری از آببندان ها و تالاب ها دچار خشکسالی شده و با کمبود آب در استان مواجه هستیم، اما به جهت طبیعت مازندران میزان بارندگی ها نسبت به سایر مناطق بیشتر است.

وی افزود: هرچند در میانگین دراز مدت بارندگی دچار کاهش هستیم و بعضی از شهرستان ها در بخش کشاورزی دچار تنش آبی شدند.

این دانشجوی دکترای آلودگی محیط زیست، کاهش مصرف آب و مدیریت آن را یکی از راه های برون رفت از بحران دانست و خاطرنشان کرد: حدود 90 درصد از مصرف آب در حوزه کشاورزی  سنتی است که می توان به مکانیزه کردن و محصولاتی که کمتربه آب نیازمند هستند روی آورد.

  تونی در ادامه افزود:در شهرهای ساحلی  ایجاد سیستم های اگو تسویه شهری بسیار مهم است تا با انجام این عمل مردم در مورد عدم تخلیه فاضلاب توجه لازم را داشته باشند.

*عدم اجرای صحیح آمایش سرزمین در مازندران

وی تخریب زیستگاه ها را یکی دیگر از چالش های زیست محیطی دانست و اظهار کرد: با توجه به اینکه در بخشی از کشور بحران خشکسالی و ریزگرد ها و سایر معضلات زیست محیطی را داریم و از آن جایی که استان مازندران طبیعت بسیار چشم نواز دارد، هجوم مسافران و گردشگران چه به عنوان خوش نشینی یا اقامت ،تغییر کاربری ها و تخریب اراضی و به دنبال آن تخریب زیستگاه ها را به دنبال دارد.

تونی با اشاره به این که طی 60 سال گذشته تا کنون شاهد از بین رفتن میلیون ها هکتار جنگل بودیم که با ازبین رفتن جنگل ها تعدادبسیار زیادی از زیست مندان ، گیاهان و جانوران بومی نابود شدند تصریح کرد: همچنین مراتع در مازندران روزبه روز فقیرتر شده که این امر منجر به ایجاد سیلاب و فرسایش خاک در هر بارندگی خواهد شد.

این دکترای آلودگی محیط زیست یادآور شد: برای حفظ کمربند سبز شمالی باید آمایش سرزمین به معنای واقعی اجرا و قابلیت های استان در حوزه های مختلف گردشگری ، صنعت و ویلاسازی به درستی شناسایی شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: