• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۵:۲۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-6014-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

ایسنا گزارش می دهد،

"ولشت" زیر تیغ معادن شن و ماسه

افزایش معادن شن و ماسه در اطراف یک دریاچه رانشی مانند دریاچه "ولشت"، خسارات جبران ناپذيري را به محيط زيست و اكوسيستم آن وارد می کند.

به گزارش ايسنا مازندران، دریاچه «ولشت» که یکی از مقاصد مهم گردشگری طبیعت برای گردشگران داخلی و خارجی است این روزها حال و روز خوشی ندارد و خطر شکافتن و رانش دیواره کوهی در قسمت جلویی این دریاچه به لحاظ فعالیت دو کارگاه معدن شن و ماسه و برداشت از کوه‌های پایین دست در امتداد تاج این دریاچه را تهدید می‌کند و می‌تواند شبه سونامی فاجعه‌باری را برای چالوس و نوشهر رقم بزند.

*برداشت شركت هاي شن و ماسه "ولشت" را تهديد مي كند

سعدی فاخری   یکی از فعالان زیست محیطی در گفت وگو با ايسنا مازندران، با بيان اين كه يكي از كارخانه هاي شن و ماسه در 150 متري دره چالوس و پل ذغال قرار دارد اظهار كرد: پساب اين كارگاه شن و ماسه علاوه بر آلودگي كه براي رودخانه ايجاد مي كند، دقيقا در هزار متري "ولشت" قرار دارد .

وی با اشاره به اين كه ارتعاشات و انفجارات شبانه روزي و برداشت خاک در اين كارگاه باعث رانش درياچه مي شود خاطرنشان کرد: "ولشت" بر اثر يک رانش بسيار بزرگ به وجود آمده و برداشت از خاک هاي اين منطقه تا دو كيلومتر اطراف درياچه ممنوع است.

این فعال زیست محیطی با بیان  این که  برای جلوگیری مرگ حتمی دریاچه ولشت باید در اطراف آن پوشش گیاهی ایجاد شود تصريح كرد: دو كارگاه شن و ماسه اطراف درياچه كه در پايين دست، حدود 15 سال فعاليت مي كنند و متاسفانه يک كارگاه ديگر در قالب شهرک شن و ماسه قرار است به زودی در همین حوالی احداث شود.

فاخری گفت: متاسفانه 54 هكتار از اراضي  اطراف "ولشت" برای احداث این شهرک در نظر گرفته شده كه اين موضوع خطر رانش را چند برابر مي كند.

وی با بيان اين كه ريزگردهاي توليدشده، خسارات جبران ناپذيري را به همراه داشته و شعار "مرزن آباد شهر اكسيژن" با اين تفاسیر ديگر معنايي  نخواهد داشت یاداور شد: افزایش معادن شن و ماسه در اطراف یک دریاچه رانشی، خسارات جبران ناپذيري را به محيط زيست و اكوسيستم وارد مي كند.

فاخري نامشخص بودن ميزان مجوز منابع طبيعي  براي برداشت اين دو شركت شن و ماسه از مهم ترين دغدغه ها دانست و خاطرنشان کرد: طی چند سال گذشته برای جلوگیری از برداشت بی رویه معادن شن و ماسه در اطراف "ولشت" با مسئولان مکاتبات بسیاری از سوی انجمن های زیست محیطی انجام گرفت اما با وجود وعده های بسیار،هنوز هیچ اقدامی برای نجات "ولشت" از این چالش مرگ بار صورت نگرفته است.

*ریزگردها بلای جان ساکنان اطراف دریاچه ولشت

فرج‌الله طاهرنژاد  عضو انجمن حامیان زیست محیطی  در گفت و گو با ایسنا مازندران با اشاره به این که دو کارگاه شن و ماسه در منطقه پل ذغال چالوس كه از سالیان گذشته  فعال  و همچنان مشغول به  برداشت شن و ماسه  اطراف دریاچه  ولشت هستند  اظهار کرد:  برداشت های بی رویه شن و ماسه، سبب مشکلات زیست‌محیطی و مخاطرات زيادي از جمله ريزگردها شده اند.

وی افزود:وجود گرد و غبار و ریزگرد معادن تمامی محصولات و باغات اطراف را هم تحت تأثیر قرار داده است.

اين حامي فعال زیست محیطی با بيان اين كه زندگي گونه‌های جانوری و آبزیان در اين منطقه در معرض خطر جدي است  خاطرنشان کرد: اکنون فعالیت‌ کارگاه های شن و ماسه و انفجارهای آن علاوه بر آلودگی‌های زیست‌محیطی، گونه‌های جانوری و آبزیان را به نابودی کشانده است.

*رانشی بودن خاک‌های اطراف دریاچه

طاهرنژاد تأکید کرد: مهم‌ترین خطری که " ولشت" را تهدید می‌کند، بروز رانش‌هایی است که در جلوی دریاچه منتهی به پل ذغال ایجاد شده است.

 وی افزود: عمق رانش از نقطه صفر جاده تهران در پایین دست تا تاج این دریاچه 800 متر بوده، در حالی که عمق دریاچه 35 متر است.

 این فعال زیست محیطی با اشاره به این که حفظ و نگهداری "ولشت" در دستان لایه‌های ضعیف و ظریف آهکی خاک اطراف آن است تصریح کرد:  متاسفانه این لایه ها نیز بر اثر ارتعاشات ناشی از انفجارها و برداشت‌های بی‌رویه کارگاه شن و ماسه در پایین دست دریاچه و در کنار آن وقوع سیلاب‌های فصلی، با تهدید جدی رو به رو شده اند.

طاهرنژاد افزود:  اگر وضع به همین روال ادامه یابد این خطر جدی وجود دارد تا شکاف‌های مویی خاک اطراف دریاچه، تبدیل به شکاف‌های بزرگ‌تر شود.

*اولويت اول سلامت محيط زيست و مردم است

محمد ناصرفرماندار چالوس در گفت و گو با ایسنا با تاكيد بر پيگيري جدي وضعيت شركت هاي شن و ماسه پل ذغال اظهار كرد: اين كه منطقه نوشهر و چالوس به توليد مصالح نيازمند است شكي در آن وجود ندارد اما نبايد به محيط زيست و سلامت مردم آسيب وارد كند.

وي با اشاره به اين كه تجربه تلخي از وجود آلودگي شركت هاي شن و ماسه مرزن آباد و دشت كجور به داخل رودخانه چالوس وجود دارد افزود: هر شركت شن و ماسه اي كه به سلامت محيط زيست و مردم آسيب وارد كند يا بايد عملکرد آن اصلاح شود و يا به حالت تعطيل درآيد.

*نگراني ها بابت درياچه ولشت بايد رفع شود

فرماندار چالوس با بیان این که دریاچه ولشت جزء مناطق مهم گرشگری بوده  و باید نگرانی‌ها درباره این دریاچه برطرف شود، تأکید کرد: کارشناسان باید در زمینه رانشی بودن و خطرات احتمالی دریاچه ولشت تحقیقات کاملی انجام داده و برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار راه حل ارائه کنند.

زندی با اشاره به این که  فعالیت معادن شن و ماسه نباید به محیط‌زیست منطقه آسیبی وارد کند، خاطرنشان کرد: شبکه بهداشت و درمان چالوس نیز باید در بحث آلایندگی معادن منطقه ورود پیدا کرده و نظرات کارشناسی خود را اعلام کند، اگر خطری از سوی معادن شن و ماسه سلامتی مردم را تهدید کند؛همه معادن شن و ماسه منطقه را تعطیل می‌کنیم.

*فعالیت معادن  شن و ماسه در پل زغال نیاز به استعلام محیط زیست ندارد

 ابوالقاسم محمد پور رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چالوس نیز در گفت و گو با ایسنا مازندران گفت :‌ پل ذغال جز عرصه های ملی و  مناطق آزاد است و برای فعالیت معدن در این منطقه نیازی به استعلام از این نهاد نیست .

وی افزود : این که گفته می شود فعالیت معادن شن وماسه در پل ذغال ممکن است دریاچه ولشت را مورد تهدید قرار دهد دراین حوزه باید کارشناسان ذیربط نظر دهند.

* دستكاري در اکوسیستم دریاچه،  به آن آسيب وارد مي كند

حامد عبدالهي، مدیرامورمنابع آب شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت نیز که پیش تر،از احتمال تخریب دریاچه ولشت به دلیل فعالیت کارگاه های تولیدی شن و ماسه در قسمت پائین دست بخش مرزن آباد چالوس هشدار داده بود اظهار کرد:"ولشت" بنا به دلایلی از جمله فعالیت کارگاه های تولیدی شن و ماسه درقسمت پایین دست آن مورد تهدید جدی لغزش قرارگرفته است.

وی با اشاره به این که هرگونه دستكاري در اکوسیستم دریاچه، به طور قطع به آن آسيب وارد مي كند تصریح کرد:پيشنهاد مي شود قبل از هر اقدامي جهت  اعطای مجوز شهرک شن و ماسه، خطرات احتمالی ایجاد این شهرک برای دریاچه و اکوسیستم آن مورد بررسی قرار گیرد.

* دادن مجوز معادن شن و ماسه بدون استعلام از منابع طبیعی

مهرداد خزايي رئيس اداره منابع طبيعي چالوس نيز در اين باره گفت: پيرو دغدغه و شكايت بر عليه فعاليت شركت هاي شن و ماسه  و خطري كه براي درياچه ولشت  ایجاد می کند،طي چند سال گذشته پيگيري هاي لازم صورت گرفت و شكايتي نيز تنظيم شد، اما متاسفانه اين شكات به نفع منابع طبيعي راي نياورد.

وي با اشاره به اختلاف نظر بين منابع طبيعي و سازمان صنعت، معدن و تجارت در دادن مجوز افزود: اين شركت تنها مجوز بهر برداري 10.3 هكتار را داشت كه با محدوده 12 هكتار موافقت شد.

خزایی با بیان این که قرار بود بعد از هر 4 هكتار برداشت از زمین های اطراف دریاچه ولشت، با جنگل کاری اکوسیستم ان احیا شود که متاسفانه این امر محقق نشد خاطرنشان کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت بدون استعلام از منابع طبيعي اقدام به دادن مجوز  به معادن  شن و ماسه مي كند و این چالش های زیست محیطی فراوانی را برای عرصه های طبیعی به وجود اورده است.

به گزارش ايسنا، به نظر مي رسد برای نجات "ولشت" از مرگ حتمی بايد تيم كارشناسان زبده از وضعيت زمين درياچه ولشت و اطراف آن بررسي و آزمايشات دقيق به عمل آورند و مسئولان نيز با شرکت های ناقض قانون برداشت،برخورد جدی انجام دهند.

گزارش از سپیده پور شعبان خبرنگار ایسنا مازندران

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: