• چهارشنبه ۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-4914-5
  • خبرنگار : 49008
  • منبع خبر : ----

مدیرکل هواشناسی مازندران:

وقوع پدیده اختلاس آب در چند دهه اخیر

مدیرکل هواشناسی مازندران با اشاره به وقوع پدیده اختلاس آب در چند دهه اخیر گفت: حاکمیت در آب یکی از مشکلات اساسی و تنش زا است.

به گزارش ایسنا مازندران،سیدمحمدرضا رضوی در دومین نشست علمی تخصصی مسائل آب در مازندران که از سوی کارگروه فرهنگی اجتماعی اتاق فکر توسعه و تعالی این استان در سالن کنفرانس ساختمان مرکزی دانشگاه مازندران برگزار شد، با اشاره به تغییر اقلیم و الگوهای رفتاری در مورد آب و هوا اظهار کرد: برداشت غلطی از منابع موجود در مازندران داریم.

وی با بیان این که با تنش آب رو به رو هستیم اما مدیریت دانایی وجود ندارد یادآور شد: مدیریت دانایی  هرچند به صورت انتزاعی وجود دارد اما برای برنامه ریزی آن راهکاری نداریم.

مدیرکل هواشناسی مازندران با اشاره به این که مازندران 57 هزار چاه غیرمجاز دارد گفت: یکی از مشکلاتی که این روزها در مازندران وجود دارد این است که املاک این استان به راحتی به غیربومیان فروخته می شود.

وی افزود: یکی دیگر از مشکلات عدم تغییر در الگوی رفتاری مردم است، ما باید بر روی الگوهای رفتاری مردم‌ کار کنیم.

مدیرکل هواشناسی مازندران با یادآوری این که باید تلاش کنیم که موضوعات را در قالب خرد اجتماعی به مردم ارائه دهیم تصریح کرد: در جلسات تصمیم گیری در خصوص بحران آب هیچ متخصص دانشگاهی برای ارائه راهکار وجود ندارد.

رضوی با اشاره به این که حاکمیت در آب یکی دیگر از مشکلات تنش زا است، گفت: اختلاس تنها مربوط به مسائل مالی و غیره نیست بلکه در زمینه آب نیز اختلاس صورت می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: حکمرانی آینده آب در کشور به واسطه شدت گرفتن استفاده از آب های فرابخشی، خشک شدن بسیاری از حوزه های مرزی و داخلی، کمبود شدید آب و جیره بندی شدن آن، آسیب جدی بخش کشاورزی و صنعت، محلی نگری منابع آبی و غیره تقابلی خواهد بود.

مدیرکل هواشناسی مازندران با اشاره به این که تغییر اقلیم اولویت کشور نیست یادآور شد: برای رسیدن به طرح جامع ای در مورد توسعه مازندران باید وقت زیادی صرف کرد چراکه زیرساخت های مناسب در این استان وجود ندارد.

 

 

 

 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: