• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-7114-5
  • خبرنگار : 49012
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری:

لزوم استفاده از مدیریت مشارکتی در بهره برداری از منابع آبی مازندران

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری با اشاره به لزوم استفاده از مدیریت مشارکتی در بهره برداری از منابع آبی گفت: توسعه کشاورزی در مازندران با تامین آب امکان پذیر است.

طاهر عزیزی در گفت و گو با ایسنا مازندران در زمینه مشارکت کشاورزان در مدیریت آبیاری اظهار کرد: به دلیل افزایش جمعیت،تقاضا و آلودگی منابع آبی، بحران به وجود آمده است.

وی با اشاره به این که بخش کشاورزی متهم اصلی در بحران آب پیش رو است یادآور شد:بیشتر بخش آب در کشورها به ویژه ایران در کشاورزی مصرف می شود .

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری خاطرنشان کرد: در بسیاری از تحقیقات اهمیت مشارکت ذی نفعان برای مدیریت منابع به اثبات رسیده است نکته ای که نمی توان به آن توجه نکرد.

وی با بیان این که اگر مدیریت پایدار برای منابع آب می خواهیم باید به سمت مدیریت مشارکتی برویم تصریح کرد: در دو دهه گذشته تفکر کل نگر و سیستمی  همراه با توجه به ذی نفعان در دستور کار قرار گرفته است.

عزیزی با اشاره به این که دیدگاه مشارکتی در مدیریت منابع آبی تنها به حرف محدود شده است خاطرنشان کرد: در بسیاری از ادارت همچنان مسئولان بدون ارتباط با کشاورزان تصمیم گیری می کنند و انتظار پذیرش از کشاورزان را دارند.

وی  با بیان این که مشارکت آبیاری از سه بعد تشکیل شده است گفت: کمیابی و محدودیت منابع آب برای افزایش راندمان، کاهش هزینه های دولت برای ساخت و نگهداری زیرساخت های مورد نیاز، استفاده از دانش بومی و مشارکت کشاورزان به منظور توسعه پایدار می تواند در مدیریت منابع آبی  تاثیرگذار باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی  افزود: ایجاد انتظارات واقعی تر از توانایی سیستم و افزایش پذیرش سیستم توسعه کاربران، افزایش تعهد و مسئولیت پذیری کشاورزان، شناخت بهتر نیازها و مشکلات، افزایش اثر بخشی، کارآیی، کیفیت و استانداردهای خدمات، کاهش هزینه ها و مدیریت بهتر شرایط مالی و افزایش شفافیت و پاسخگویی بهتر مسئولان  از کارکردها و فواید مشارکت در مدیریت آبیاری است.

وی با اشاره به موانع و مشکلات بر سر راه مشارکت کشاورزان خاطرنشان کرد: عدم اعتماد کشاورزان به طرح های ارائه شده توسط دستگاه های اجرایی، نارضایتی از سازمان آب و سایر دستگاه ها، کمبود نیروهای متخصص، مشکلات بخش مطالعه و طراحی، هزینه مالی مشارکت و توانایی پائین مالی کشاورزان، مشکلات فرهنگی حاکم بر جامعه روستائی و کشاورزی از جمله این موانع و مشکلات است.

 عزیزی عوامل موثر بر موفقیت طرح های مشارکتی را منصف بودن افراد، مقررات و چیدمان سازمانی مناسب، مکانیسم هایی برای حل تضادهای احتمالی، ایجادارتباط مناسب بین بهره برداران و مسئولان و غیره...از تجارب جهانی دانست.

وی  تصریح کرد: نگرش بهره برداران نسبه به طرح و میزان نگرش آن ها، میزان آگاهی افراد نسبت به طرح، ارتباط مناسب مسئولین با بهره برداران، وضعیت اقتصادی و منزلت اجتماعی افراد و تعیین مناسب میزان سهم الشراکه  از جمله عوامل موثر بر مشارکت کشاورزان در طرح های آبرسانی در ایران است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی با یادآوری این نکته که توسعه کشاورزی با تامین آب امکان پذیر است تصریح کرد: کنترل و مدیریت مصرف بهینه آب و اتخاذ راهکارهایی مانند مدیریت مشارکتی می تواند در توسعه کشاورزی استان موثر باشد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: