• چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-2486-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

معاون وزير آموزش و پرورش؛

مهم ترين موضوع در سند تحول بنيادين مدرسه محوری است

معاون توسعه و مديريتپشتيبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: مهم ترين موضوع در سند تحول بنيادين مدرسه محوری است.

به گزارش ايسنا مازندران،علي الهيار تركمن در آئين تجليل از معلمان شهرستان نوشهر كه در سالن آمفي تئاتر دانشگاه علوم دريايی امام خميني نوشهر برگزار شد با اشاره به جايگاه رفيع معلمان در جامعه اظهار كرد:آن ماده خامي كه شما معلمان بر روي آن كار مي كنيد و پرورش مي دهيد ذهن انسان است؛ معلمان اين ذهن را متبلور کرده و آماده پذيرش دانش و كسب فضيلت مي کنند.

وي با بيان اين كه معلمان نسبت به ساير افراد مي توانند كارهاي بزرگتري انجام داده و به توسعه كشور كمک كنند افزود: اگر امروز در همه اسناد توسعه به دنبال توسعه كشور هستيم و اگر اقتصاد را به عنوان محوری ترين عامل توسعه كشور قبول داريم بايد پذيرفت كه مانند همه كشورها پيشرفته اقتصاد مبتني بر دانايي شده و تئوري هاي توسعه بر مبناي دانش آفريني و فناوري متمركز شده است.

معاون توسعه و مديريتپشتيباني وزارت آموزش و پرورش تصريح كرد:دانایی یعنی رسیدن به توانایی و این شعار امروز محور مهم اقتصاد است.

  تركمن ادامه داد: اگر باور داشته باشيم كه اين اقتصاد دانايي محور، تمام محور توسعه آينده كشور راتشكيل مي‌دهد؛ معلم جايگاه بسيار ارزنده اي دارد زیرا دانش آموز را آماده پذيرش فناوري هاي بعدي و خلق مهارت مي‌كند.

وي با ابراز تاسف از  این که با تمام اهميت اين حوزه، آموزش و پرورش به جايگاهي كه مستحق آن بوده نرسیده است گفت:اين موضوع علت هاي مختلف دارد اما عدم توجه از بيرون نافي تلاش هاي ما نخواهد بود.

معاون توسعه و مديريتپشتيباني وزارت آموزش و پرورش تاكيد كرد : در مطالعه اسناد توسعه كشور چه در قالب سند چشم انداز توسعه و چه سياست هاي برنامه هاي توسعه و چه در قالب سند بنيادين همه اين ها یک حرف مشخص دارند این که اگر نگاهمان به حل مشكلات آموزش و پرورش مانند نگاه دهه هاي گذشته باشد به طور حتم در دهه هاي آينده شكست خواهيم خورد.

تركمن با تاكيد بر تغيير نگاه به مسائل آموزش و پرورش گفت: اگر امروز در آموزش و پرورش دچار مشكلات و كمبودهايي هستيم ريشه آن مربوط به دهه هاي گذشته است.

اين مسئول ادامه داد: امروز براي توسعه در آموزش و پرورش سياست هاي زيادي در پيش گرفته شده است كه در راس آن سند تحول بنيادين قرار دارد.

تركمن با اشاره به سخنان وزير آموزش و پرورش مبني بر اين كه زمان برنامه ريزي گذشته و  امروز زمان اجرا است تا بتوان مشكلات را برطرف کرد یادآور شد: مهم ترين موضوع در سند تحول بنيادين مدرسه محوري است .

وي با بيان اين كه  آموزش و پرورش به دليل وسعت و گستردگي يک ابر سيستم است افزود: وجود یک ميليون پرسنل، 700 هزار بازنشسته و 105 هزار واحد آموزشي، 13.5 ميليون نفر دانش آموز، 760 منطقه آموزشي نشان دهنده يک ابر سيستم است و اين ابر سيستم ها بدون الگو نمي توانند كار كنند.

معاون توسعه و مديريتپشتيباني وزارت آموزش و پرورش با تاكيد بر اين كه براي هركاري يک الگوي كاربردي بايد داشته باشد تصريح كرد: در موضوع ساماندهي بايد الگويی مشخص و بر اساس شاخص تعريف شود.

 تركمن تاكيد كرد:توجه به مدرسه محوري و تدوين الگوي مشخص در راس برنامه هاي وزارت آموزش و پرورش قرار دارد.

 

 

 

 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: