• سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 972-1785-5
  • خبرنگار : 49016
  • منبع خبر : ----

فرماندار محمودآباد در دفتر ایسنا مطرح کرد

شرایط مطلوب چرخه حمایتی، اقتصادی در محمودآباد

فرماندار محمودآباد گفت: تراکنش مالی شهرک های صنعتی محمودآباد بر اساس فروش آن ها بیش از 350 میلیارد تومان است و این نشان دهنده این بوده که چرخه حمایتی اقتصادی شرایط مطلوبی در محمودآباد دارد.

یحیی یوسف پور در گفت و گو با ایسنا مازندران، با بیان این که زمان روی کار آمدن دولت یازدهم فضای حاکم بر کشور این بود که دنیا ما را با محدودیت های فراوانی درگیر کرد، اظهار کرد: با توجه به مجموعه فعالیت های دولت تدبیر که با امید و انرژی همراه بوده، در سراسر کشور فعالیت های خوبی انجام شده و دراستان متاثر از کشور فعالیت های خوبی در حوزه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی صورت گرفته است.

وی افزود: هرچند محدودیت هایی وجود داشته اما حس امیدواری در مردم به وجود آمده و باید ادامه داشته باشد؛ برای تحقق توسعه استان همه جریان های سیاسی، کنشگران و مردم باید با مسئولین همراهی داشته باشند.

فرماندار محمودآباد با اشاره به این که همراهی و همکاری همه نهادها باعث می شود تا گام های بهتری در استان برداشته شود، گفت: استاندار مازندران بحث های بسیار خوبی را در بدو ورود در مسائلی همچون گردشگری، زیر ساختی و سرمایه گذاری در استان مطرح کرد که با کمک همه جریان ها می توانیم شاهد اتفاقات بسیار خوبی در دوره دوازدهم در مازندران باشیم.

*83 شرکت فعال در شهرک صنعتی محمودآباد وجود دارد

یوسف پور  در ادامه و در بخش دیگری از سخنان خود وجود شهرک صنعتی در محمودآباد را یکی از ویژگی های صنعت مطلوب دانست و عنوان کرد: در حوزه صنعت در سطح شهرستان، یکی از ویژگی های محمودآباد داشتن شهرک صنعتی تشبندان بوده که به نسبت سایر شهرک های صنعتی در استان از وضعیت مطلوبی برخوردار است.

وی تصریح کرد:در مجموع 83 شرکت فعال و ۲۲ شرکت غیرفعال در شهرک صنعتی محمودآباد وجود دارد.

این مقام مسئول با اشاره به این که در سال گذشته حدود 48 میلیارد تومان صادرات محصولات صنعتی در محمودآباد انجام شد، خاطرنشان کرد:  ۱۳ شرکت فعال صادر کننده در شهرستان وجود دارد که با توجه به نشست هایی که با این 13 شرکت داشتیم؛ خواستار توسعه فعالیت آن ها به ویژه در سطح کشورهای " CIS " شدیم.

فرماندار محمودآباد افزود: سال 96 در قالب بسته رونق تولید کمک های خوبی به اهالی صنایع از سوی دولت شده و در سال جدید با وجود تبصره 18 اشتغال فراگیر این روند را ادامه می دهیم.

وی تصریح کرد: در حوزه صنعت با توجه به ارزیابی های انجام شده تراکنش مالی شهرک های صنعتی بر اساس فروش آن ها بیش از 350 میلیارد تومان است و این نشان دهنده این بوده که چرخه حمایتی اقتصادی شرایط خوبی در محمودآباد دارد.

*60هکتار به زمین های شهرک صنعتی محمودآباد اضافه می شود

یوسف پور در ادامه بیان کرد: با توجه به ارتباطی که با حوزه صنعت و جهاد کشاورزی استان برقرار کردیم  مقرر شد حدود 60 هکتار از زمین هایی که در کنار شهرک صنعتی بوده به مجموعه118 هزار هکتاری شهرک های صنعتی محمودآباد اضافه شود تا در آینده توسعه بیشتری داشته باشد.

*اعطای تسهیلات سه میلیارد و 900میلیون تومانی در سال 96 به شرکت های فعال صنعتی

وی گفت: در سال 95 از محل بسته رونق تولید با مبلغی حدود 15 میلیارد و 100 میلیون تومان به 13 شرکت تسهیلات اعطا شد.

فرماندار محمودآباد یادآور شد: ازسال 96 تاکنون مبلغ سه میلیارد و 900 میلیون تومان تسهیلات به شرکت ها داده شده و در مجموع حدود 165 نفر مشغول به کار شدند.

این مسئول خاطرنشان کرد: کماکان شرکت های صنعتی محمودآباد با توجه به رونق بازار و کمک های مالی تقاضا دارند سود تسهیلات داده شده کمتر شود تا بتوانند فضا برای تراکنش مالی بهتری داشته باشند.

وی افزود: تلاش ما بر این است مشکلات صنایع را به مراجع بالاتر اطلاع رسانی کنیم تا چرخ اقتصادی در سال حمایت از کالای ایرانی به خوبی بچرخد و همراه با کیفیت بالاتر باشد.

*محمودآباد دومین شهر مازندران بوده که وضعیت اشتغال آن شیب ملایم دارد

فرماندار محمودآباد تصریح کرد: وضعیت اشتغال در محمودآباد به نسبت شهرستان های دیگر و کشور که12.1دهم درصد است؛ 9.6 دهم درصد بوده و بعد از آمل دومین شهری هستیم که از لحاظ شیب اشتغال وضعیت ملایم تری داریم.

وی گفت: جمعیت فعال شهرستان  محمودآباد بالغ بر 32 هزار نفر بوده؛ با توجه به این آمار حدود سه هزار و 127نفر نیروی آماده به کار در این شهرستان وجود دارد که باید برای آن برنامه ریزی دقیق کاری داشته باشیم.

یوسف پور افزود: در سال گذشته سهم محمودآباد در سامانه رصد هزار و 162 نفر  بود که تاکنون هزار و 73 نفر مشغول به کار شدند.

وی با بیان این که از محل تبصره 16 در سال 96 بیش از دو میلیارد و نیم برای افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد در راستای اشتغال پایدار اعتبار اختصاص یافته، گفت: هر کدام از این ها در راستای اشتغال خود با توجه به سهم در نظر گرفته شده مشغول به کار شده است.

فرماندار محمودآباد یادآورشد:در مشاغل خانگی نیز در سال 96 برای نخستین بار با توجه به اختصاص بودجه کارهایی انجام شده و چندین نفر نیز برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شدند.

این مسئول خاطر نشان کرد: در بحث اشتغال، هزار و 600 نفر در شهرک های صنعتی مشغول به کار بوده و در جمع بندی با ارائه تسهیلات به 53 شرکت در بخش صنعت و کشاورزی میزان 26 میلیارد و263 میلیون تومان در سال95  برای اشتغال زایی تخصیص داده شد و 224 نفرتسهیلات دریافت کردند.

 وی گفت:در سال گذشته، 19 شرکت از بخش صنعت و کشاورزی به میزان هشت میلیارد و 525 میلیون تومان تسهیلات دریافت کرده و 40 نفر مشغول به کار شدند؛ در بخش تعاون در زمان فعالیت دولت تدبیر و امید حدود 112 شرکت تعاونی در شهرستان ثبت شده و فعالیت می کنند.

*تخصیص اعتبار هفت میلیارد تومانی سهم محمودآباد از سفر ریاست جمهوری

یوسف پور با اشاره به این که در سفر ریاست جمهوری به مازندران اعتبار تخصیص یافته به محمودآباد حدود هفت میلیارد تومان بود، افزود:  از این میزان پنج میلیارد تومان برای احداث سد لاستیکی سرخ رود در نظر گرفته شد که عملیات اجرایی آن آغاز شده و یک میلیارد و 800 میلیون تومان هم برای لایروبی نهرها و آبندان ها ،معابر و خیابان های شهر محمودآباد بوده که تخصیص داده شد .

*12هزار بهره بردار در محمودآباد وجود دارد

وی با اشاره به این که ظرفیت قابل توجهی در حوزه کشاورزی و کسب و کار در این زمینه وجود دارد گفت: بیش از ۱۲ هزار بهره بردار کشاورزی در این شهرستان وجود دارد و  20 هکتار از اراضی شهرستان کشاورزی و حدود 17 هزار هکتار زیر کشت برنج است.

فرماندار محمودآباد یادآور شد:در حوزه  شیلات ایستگاه پشتیبانی صیادی برای محمودآباد در نظر گرفته شده که امیدواریم مسئولان ذیربط کمک کرده تا کار اجرایی آن فراهم شود.

*16 درصد از پره های صیادی استان مازندران در محمودآباد وجود دارد

وی افزود: در طراحی این ایستگاه حدود 16 کلونی پرورش ماهی در قفس دیده شده  است؛ 16 درصد از پره های صیادی استان در محمودآباد و حدود هفت درصد از ماهیان صید شده از دریا در 33 کیلومتر از ساحل محمودآباد صورت می گیرد.

این مقام مسئول گفت: محمودآباد حدود 85 آبندان دارد که  می تواند فرصت خوبی برای پرورش ماهیان گرمابی وسردآبی باشد.

*محمود آباد رتبه نخست تولید گیاهان شاخه بریده در مازندران را دارد

یوسف پور یادآور شد: از لحاظ حوزه گل و گیاه، در تولید گیاهان شاخه بریده  رتبه اول و در تولید گل های زینتی  رتبه دوم را در استان داریم، 600 نفر در این زمینه فعالیت کرده و بیش از 90 هکتار از اراضی شهرستان به مرکزیت شهر سرخ رود در روستای وازیک و اورطشت برای پرورش گل و گیاهان درنظرگرفته شده است.

*راه اندازی سد هراز و حل بحران آب در محمودآباد

وی با اشاره به بحران آب در مازندران گفت: می توان با استفاده از  مشاوره کارشناسان و نصب کنتور های هوشمند مدیریت درست در زمینه آب داشته باشیم.

این مسئول تصریح کرد: اگر در توزیع آب به عدالت رفتار کنیم می توان این بحران را پشت سر بگذاریم؛  فعالیت های ما زمانی به نتیجه می رسد که سد هراز راه اندازی شود تا هم آب شرب و هم آب بخش کشاورزی تامین گردد.

*زمین مناسبی برای دپو زباله در محمودآباد وجود ندارد

یوسف پور بحث زباله در شهرستان را از دغدغه های اساسی خود دانسته و یادآور شد: استاندار در بحث تفکیک زباله بسیار تاکید کردند؛ موضوع مهمی که در بحث زباله مطرح است ایجاد فرهنگ سازی برای تفکیک زباله است؛ ما باید ذهنیت مردم را باید به سویی ببریم که در این زمینه به ما کمک کنند.

وی گفت: همراهی مردم قطعا باعث پیشرفت و توسعه خواهد شد؛ دپو موقت یکی در محمودآباد و دیگری در سرخ رود باید به طور جدی پیگیری شود.

فرماندار محمودآباد خاطرنشان کرد: وضعیت محمودآباد وضعیت خاصی بوده؛ حدود 262 کیلومتر وسعت بین دریا و جنگل با روستاهای بسیار متراکم باعث شده نتوان یک زمین مناسب برای دپو پیدا کرد؛ چند نقطه تاکنون مشخص شده که با همکاری اداره محیط زیست در حال بررسی این موقعیت ها هستیم تا ایستگاهی موقت برای دپو زباله فراهم شود.

گفت و گو از بهناز مقدس خبرنگار ایسنا مازندران


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: