• یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-4514-5
  • خبرنگار : 49006
  • منبع خبر : ----

ایسنا در گفت و گو با کارشناسان:

تصفیه و دفع اصولی فاضلاب، نعمتی که مردم مازندران از آن بی بهره اند

بسیاری از شهرهای استان مازندران به دلیل مجاورت به رودخانه و دریا اقدام درست و اصولی در زمینه مهار و تصفیه فاضلاب انجام نداده اند که همین موضوع سبب بروز آلودگی شدید در دریای خزر شده است.

به گزارش ایسنا مازندران،امروزه جهت جلوگيري از آلودگی منابع طبیعی و آب، ورود و رهاسازی فاضلاب در منابع و عرصه‏ های طبیعی ممنوع اعلام شده است، متاسفانه افزايش شهرنشيني و پيشرفت هاي صنعتي نه تنها باعث بالا رفتن ميزان مصرف آب گرديد كه ميزان آلودگي آن را نيز افزايش داد؛ بر این اساس تصفيه فاضلاب به امري ضروری در زندگی بشر تبدیل شد و همین امر سبب ساخت تصفيه ‏خانه هاي بزرگ و مدرن امروزی گردید.

* ارتقا سطح بهداشت شهری مهم ترین مزیت تصفیه و کنترل فاضلاب

پروین بهمنی کارشناس ارشد مدیریت شهری در گفت و گو با ایسنا مازندران معتقد است: مهم ترين فايده تصفیه و کنترل مناسب فاضلاب‏ ها، ارتقا سطح بهداشت محيط و شهر ‏است.

وی افزود:فاضلاب ‏ها حاوي مواد و موجوداتي هستند که براي سلامت عمومي شهروندان و بهداشت شهر خطرناک بوده و دفع مناسب اين گونه مواد تضمين سلامت شهروندان را به همراه دارد.

کارشناس ارشد مدیریت شهری یادآور شد: تعادل زيست محيطي فايده ديگر تصفیه و دفع فاضلاب بوده، ورود فاضلاب به تالاب ها، رودخانه‏ ها و حتي نفوذ اين مواد به آب‏ هاي زيرزميني، تعادل محيط زيست و اکوسيستم را برهم زده و دفع مناسب آن باعث تضمين حيات گونه ‏هاي جانوري و دريايي و بويژه حيات خود انسان مي‏ گردد.

بهمنی تصریح کرد:نعمتي که مردم شهرهاي شمالي کشور به دليل عدم کنترل و دفع نادرست فاضلاب ها از آن بي بهره ‏اند.

وی گفت: با توجه به کمبود منابع آبي امروز، دفع و تصفيه صحيح فاضلاب می تواند بخشی از آب غيرآشاميدني شهرها را تامین کند.

*دفع فاضلاب در ایران به وضعيت سطح آب زيرزميني منطقه بستگی دارد

بهمنی در ادامه افزود: موضـوع جمـع ‏آوري فاضلاب در جهــان به قرن هجدهم باز می‏ گردد، اما این موضوع در کشور ما گذشته چندانی ندارد؛ دفع فاضلاب در ایران به وضعيت سطح آب زيرزميني منطقه بستگی دارد.

این کارشناس ارشد مدیریت شهری خاطرنشان کرد: شهرهايي كه عمق سطح آب زيرزميني و نفوذ پذيري خاک آن زياد است از روش سنتي يعني چاه هاي جاذب جهت دفع فاضلاب استفاده می‏ کنند.

وی گفت: در شهرهايي هم كه سطح آب زيرزميني بالا يا خاک نفوذ پذيري كمی دارد، به ناچار از زهكش‏ هاي طبيعي و يا ساختن فاضلاب هاي موضعي و كوتاه جهت جمـع آوری و انتقـال فاضلاب هاي خانگي و سطحي، بدون تصفيه استفاده می‏ شود.

*فاضلاب ها به چهار دسته تقسیم می شوند

این محقق و پژوهشگر حوزه مدیریت شهری با اشاره به این که امروزه نیز طرح شبكه جمع‏ آوري فاضلاب در بسياري از شهرهاي ايران در دست تهيه و يا اجرا است یادآور شد: فاضلاب ها به چهار دسته عمده تقسیم می شوند که عبارتند از فاضلاب هاي خانگي که شامل پساب هاي سرويس هاي بهداشتي و تنظیف منازل مسکوني و پساب هاي مغازه ها، فروشگاه ها، مؤسسات و تعميرگاه ها هستند.

وی افزود: فاضلاب ‏هاي صنعتي که اين دسته از فاضلاب ها در نتيجه فعاليت کارگاه ها، کارخانه ها و ساير مراکز صنعتي توليد شده و فاضلاب هاي سطحي شامل آب هاي ناشي از بارندگي، شبکه های آبیاری و آبرسانی فضای شهری و پارک ها، آب ناشی از ذوب برف و يخ در معابر شهري و آب‌هاي جاري در کانال ها و جوي‌ها که در این دسته قرار می‌گیرند.

بهمنی خاطرنشان کرد:در آخر هم فاضلاب های کشاورزی که این دسته از فاضلاب مختص مناطق کشاورزی است که به دلیل استفاده از سموم و کودهای شیمیایی کشاورزی برای تصفیه نیاز به توجه بیشتر را طلب می کند.

* شیوه های دفع اصولی و تصفیه فاضلاب در استان مازندران وجود ندارد

این مؤلف و مدرس دانشگاه شیوه های دفع اصولی و تصفیه فاضلاب در استان مازندران را مورد انتقاد قرار داد و تصریح کرد: بسیاری از شهرهای استان به دلیل مجاورت به رودخانه و دریا اقدام درست و اصولی در زمینه مهار و تصفیه فاضلاب انجام نداده اند که همین موضوع سبب بروز آلودگی شدید در دریای خزر شده است.

بهمنی در ادامه افزود: میانگین بالای بارش‏های جوی، بالا بودن سطح آب‏های زیر زمینی، زیرسطحی منطقه و نزدیک بودن به دریای خزر در شهرهای شمالی کشور، شبکه پیچیده‏ای از ارتباطات آبی و گردش آب را رقم زده است.

وی تصریح کرد:وجود اجتماعات مسکونی متراکم، عدم امکان دفع مناسب و بهداشتی فاضلاب واحدهای مسکونی و زنجیره واحدهای خدماتی و تولیدی وابسته به آن‏ها، با توجه به بالا بون سطح آب های زیرزمینی، کیفیت و سلامت  منابع آب های زیر زمینی را به شدت تحت الشعاع قرار داده و از میزان آن کاسته است.

* پارامترهای مهم در ساخت و سازهای شهری برای دفع اصولی فاضلاب نادیده گرفته شده است

نگار امیر زادی دانشجوی دکترای محیط زیست عدم رعایت برخی پارامترهای مهم در ساخت و سازهای شهری را از عوامل بروز دفع اصولی و تصفیه فاضلاب دانسته و معتقد است: عدم توجه ارگان های مسئول و ذیربط در زمینه ساخت و ساز شهری و همچنین عدم تمایل سازندگان اماکن مسکونی، اداری و تجاری، نسبت به مدیریت صحیح فاضلاب و نصب سیستم های تصفیه مناسب، بر وخامت اوضاع افزوده است.

وی خاطرنشان کرد:به مرور زمان و با رشد جمعیت و نیز عمودی سازی در شهرها، تراکم جمعیت در هر مترمربع از سطح زمین به شدت افزایش یافت و این انبوهی جمعیت سبب از کار افتادن سیستم های قدیمی دفع فاضلاب گردید.

امیرزادی تصریح کرد:بعلاوه در مقررات ساختمان نیز مبحث مدیریت فاضلاب دیده نمی شود و تنها در بخش مهندسی تاسیسات ساختمان، این امر مورد توجه و مدیریت است که تنها مربوط به ساماندهی فاضلاب در محل ساختمان بوده و هیچ نظارتی در خارج از ساختمان و انتقال آن به سیستم شهری صورت نمی گیرد.

*شهرداری ها مقصر اصلی مشکلات فاضلاب در شهرها

دانشجوی دکترای محیط زیست مقصر اصلی مشکلات فاضلاب در شهرها را نهاد شهرداری دانست گفت: آلودگی فراوان آب دریا، ظهور و بروز بیماری‏ های خطرناک پوستی و واگیر، کاهش قابل توجه تعداد آبزیان و ماهیان در رودخانه‏ های منطقه و دریا، افزایش ابتلا به سرطان و بسیاری موارد دیگر، پیامد یک سلسله متوالی از تخلفات و ناکارآمدی سیستم های مدیریتی است که اگر ادامه یابد، خسارات جبران ناپذیری را در آینده به همراه خواهد داشت که قابل بخشش نیست.

* احداث مراکز تصفیه فاضلاب از نیازهای حیاتی و حتمی در مناطق مازندران

این استاد دانشگاه احداث مراکز تصفیه فاضلاب را از نیازهای حیاتی و حتمی در مناطق مازندران برشمرد و عنوان کرد: با توجه به پیشرفت حوزه شهری، افزایش جمعیت و کمبود بارش های سالانه و همچنین بحران کم آبی در کشور، یک سیستم کارآمد تصفیه فاضلاب می تواند کمک شایانی به بازگشت آب های تصفیه شده حداقل به چرخه کشاورزی کرده و خواهد توانست این حوزه بسیار پر مصرف و تشنه را سیراب کند.

امیرزادی با بیان اینکه تصفیه فاضلاب راهی برای بازگشت آب به چرخه محیط زیست است گفت: تصفیه فاضلاب و هدایت آن به بخش کشاورزی می تواند تهدید آبی پیش رو را بدل به فرصت کرده و راهکاری برای فائق آمدن بر بحران آبی کشور باشد.

گزارش از نوید ساداتی خبرنگار ایسنا مازندران

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: