• شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-2086-5
  • خبرنگار : 49007
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران:

ریزگرد شمال کشور را تهدید می کند

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران گفت: با سو مدیریت در کنترل منابع آب،پدیده ریزگرد در شمال کشور دور از انتظار نیست.

محسن مسعودیان در گفت و گو با ایسنا مازندران با بیان این که  فعالیت در زمینه استفاده از آب در بخش‌های مختلف صنعت کشاورزی و سایر پروژه های آبی همه اثراتی بر روی محیط زیست دارند، یادآور شد : هرگاه با طبیعت مجادله و برخورد کنیم، طبیعت جور دیگری با ما رفتار خواهد کرد،اما از طرفی نیازهای ما نیز باید تامین شود .

وی افزود: با توجه به این که جمعیت رو به افزایش بوده؛ تولید موادغذایی،مصرف آب بهداشتی و شرب نیز رو به افزایش است.

مدیر گروه مهندسی آب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران خاطر نشان کرد: هر چند تولید از نیازهای ضروری بشر است اما نباید مغایر با اکوسیستم طبیعی و ضربه زننده به آن باشد.

مسعودیان خاطر نشان کرد: متاسفانه در راستای تامین نیازها،بسیاری از پروژه ها صورت گرفت که مسائل زیست محیطی در آن دیده نشده است.

وی با اشاره به این که بحران آب یکی از پیامدهایی بوده که بر اثر نادیده گرفته شدن مسائل زیست محیطی در روند دستیابی به نیازها ایجاد شده است تاکیدکرد: خشک شدن دریاچه ارومیه  از شاخص ترین  بحران های فعلی آب در ایران است؛ این مسئله تنها در قسمت‌های مرکز، جنوب و مناطق  خشک  کشور وجود ندارد؛ بلکه دامنه بحران آب و خشکسالی مناطق شمال را هم در بر گرفته است.

مدیرگروه مهندسی آب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران  یادآور شد: تمامی دریاچه ها و باتلاق ها در شمال کشور به نوعی تحت تاثیر  خشکسالی و بحران آب قرار گرفته است.

وی افزود: به دلیل تغییر سبک زندگی مردم، استفاده بی رویه از منابع آبی کشور، سو مدیریت در کنترل منابع آب،کشور توان و تخصص حل مسائله ریزگردها در خوزستان را ندارد و اگر وضع به همین منوال ادامه یابد چه بسا پدیده ریزگرد در شمال کشور نیز رخ دهد.

مسعودیان گفت: هرچند دانشگاه قدرت اجرایی ندارد اما مطرح کردن این مسائل از سوی اساتید در قالب مقاله ها می تواند زنگ هشدار را برای مسئولان به صدا درآورد.

وی یادآورشد: نتایج مقالات می تواند در اتاق فکر مازندران مطرح شده و سیاست‌ها بر این اساس تدوین شود.

 مدیرگروه مهندسی آب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران  تصریح کرد: با تدوین سیاست های درست و علمی  در خصوص بهره برداری  صحیح از منابع آب در هنگام خشکسالی می توان بحران را کنترل کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: