• شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-1986-5
  • خبرنگار : 49016
  • منبع خبر : ----

ایسنا گزارش می دهد؛

اختراعی که صنعت آموزش دریانوردی را متحول می کند/جوانان نخبه در دوراهی ماندن یا رفتن؟!

"شبیه ساز پل فرماندهی کشتی" اختراع دو جوان مازندرانی که تنها سه کشور در جهان نمونه آن را تولید می کند؛جای بسی مباهات دارد و تجاری سازی آن صنعت آموزش دریانوردی را متحول می کند اما عدم حمایت دولت برای تجاری سازی این محصول این نخبگان را بر سر دوراهی رفتن یا ماندن قرار داده است.

به گزارش ایسنا مازندران؛سال گذشته یک اختراع جالب و کم نظیر از دو جوان محمودآبادی به صورت پایه ای و مقدماتی به بازدیدکنندگانی از جمله نیروی دریایی ارتش، سپاه و هنرستان های فنی، حرفه ای علوم دریایی و جمعی از کارشناسان علوم دریایی کشور ارائه شد؛ بازدیدکنندگان پیشنهاداتی را برای تکمیل بحث کیفیت آموزشی در این پروژه ارائه دادند؛ بلافاصله  دو جوان مخترع پیشنهادات را مورد بررسی قرارداده و براساس آن توسعه شبیه ساز در راستای نیازهای درخواست شده وارد فاز عملیاتی شد.

* "شبیه ساز پل فرماندهی کشتی" اختراعی داخلی، مقرون به صرفه تر از نمونه خارجی

خلیل پناهی مدیر عامل شرکت دانش بنیان "دریا پردازشگران سورین طبرستان" در گفت و گو با ایسنا مازندران، اظهار کرد: این مجموعه در بهمن ماه سال 96 موفق شدتا به حلقه شرکت های دانش بنیان کشور اضافه و محصول تولیدی  که همان "شبیه ساز پل فرماندهی کشتی" است به عنوان یک محصول High Tech شناخته شود.

وی افزود: این محصول در بالا بردن کیفیت و سطح مهارت آموزشی دریانوردان استفاده شده و آموزش آن جز الزامات سازمان بنادر و دریانوردی است.

پناهی در ادامه یاد آور شد: شبیه ساز پل فرماندهی کشتی که توسط این شرکت تولید شده، می تواند در کلاس های متفاوتی ارائه و از سطح هنرستان های علوم دریایی تا بالاترین سطوح آموزش ناوبری مورد استفاده قرار گیرد.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان "دریا پردازشگران سورین طبرستان" گفت:  این سیمولاتور حتی با دارا بودن قابلیت نصب در فضایی از کشتی ها با ارائه شبیه سازی عملیات برای افسران کشتی توان مهارتی آن ها را در شرایط جوی متفاوت بالا می برد.

وی بیان کرد: هنرستان های علوم دریایی کشور با استفاده از این محصول توان تربیت دریانوردان ماهر از همان پایه را دارند.

پناهی با اشاره به این که انگیزه شروع این پروژه به زمان اوج تحریم ها و مشکلات ارائه پشتیبانی از سوی کشور سازنده بر می گردد، تصریح کرد: با راه اندازی خط تولید این محصول صنعت دریانوردی کشور می تواند با قیمتی بسیار مناسب تر از نمونه خارجی از آن بهره مند گردد.

وی افزود: تمامی سرویس های نصب و راه اندازی، آموزشی، رفع ایراد خرابی و تعمیرات با استفاده از نیروهای متخصص کشور قابل ارائه بوده و نیازی به پشتیبانی شرکت های خارجی نیست.

*  شبیه ساز "پل فرماندهی کشتی" تنها در سه کشور تولید می شود

حبیب توکلی یکی از مخترعان جوان محمودآبادی است که در گفت و گو با ایسنا، با بیان این که در حال حاضر سه کشور روسیه، هلند و نروژ توان تولید این محصول را دارند، اظهار کرد: موفق ترین تولید شبیه ساز ناوبری که به صورت کامل تمامی سر فصل های آموزشی را پوشش می دهد مربوط به کشور روسیه بوده به طوری که شرکت "ترانزاس روسیه" توانست به بیش از 100 کشور دنیا محصول خود را عرضه کند.

وی یادآور شد: کشور های هلند و نروژ توفیق چندانی در این زمینه جهت کسب بازار های جهانی نداشته اند.

توکلی در پاسخ به معرفی پل فرماندهی کشتی خاطرنشان کرد: "پل فرماندهی کشتی" فضایی از کشتی است که فرمانده در آن مستقر بوده و کار هدایت و ناوبری آن را بر عهده دارد؛ بسته به نوع کشتی انواع رادارها، جی پی اس ها، دستگاه الکترونیک مخابرات دریایی، چارت الکترونیک و سنسورهای متفاوتی که باعث می شود تا تیم ناوبری با رعایت اصول، قواعد و استاندارد های بین المللی کشتی را از مبدا به مقصد برساند.

این کارشناس کامپیوتر افزود: برنامه توسعه این شبیه ساز به شرط تجاری شدن این محصول در سال جاری ارائه تخصصی شبیه ساز کشتی های صیادی با تمام امکانات پیشرفته که مورد نیاز شیلات کشور و شبیه ساز Tug Boat که مورد استفاده در تمام پایانه ها و بنادر کشور بوده، است.

توکلی یادآور شد: شبیه ساز تولیدی شرکت دانش بنیان "دریا پردازشگران سورین طبرستان" تمامی قابلیت های نمونه روسی را دارد؛ بومی سازی این محصول خدمت بزرگی به صنعت آموزش دریانوردی و جلوگیری از خروج ارز از کشور می کند.

این مخترع جوان گفت: مهم ترین دستاورد این شرکت دانش بنیان توسعه این محصول در ابعاد نظامی بوده که در شرایط فعلی کشور حتی با صرف هزینه های زیاد امکان دست یابی به آن تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد.

وی در خصوص ضرورت استفاده از شبیه ساز ناوبری تصریح کرد: علاوه بر الزام کسب مدارک مربوطه و مهارت، با استفاده از این شبیه ساز می توان خطرات مرسوم عملیات ناوبری  کاهش داده و در پی آن از خسارت های وارده به ناوگان کشتیرانی و محیط زیست دریایی جلوگیری کرد.

توکلی با تشکر از اسماعیلی نماینده نور و محمودآباد که با حمایت های بی دریغ این جوانان نخبه را در این راه یاری کرد افزود: امیدواریم از حمایت های ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی، صندوق نوآوری و شکوفایی و تمامی نهاد ها و مراکز ذیربط برخوردار شده تا بتوانیم در جهت تجاری سازی این تولید داخلی در سال ۹۷ به موفقیت های لازم دست یابیم.

* تحریم و محدودیت ها مهم ترین انگیزه برای تولید بومی شبیه ساز

جوان نخبه محمودآبادی در ادامه یادآور شد: بحث تحریم ها و محدودیت ها، نیازهای کشور خصوصا در ابعاد نظامی و هزینه تمام شده نمونه خارجی ، انگیزه کافی برای الگو برداری و بومی سازی نمونه موفق روسی را فراهم ساخت تا تیم دو نفره ما در کنار کارشناسان خبره ناوبری و موتورکشتی به تولید، توسعه و نوآوری این محصول بپردازد.

این کارشناس کامپیوتردر ادامه بیان کرد: در حال حاضر آخرین دستاورد ما می تواند زمینه شبیه سازی سناریو های نظامی را با کلاس های متفاوتی از شناور های نظامی تندرو تا ناوهای هواپیمابر را فراهم ساخته و عملیات مشترک شناور ها و هلی کوپترهای نظامی، امداد و نجات را پیاده سازی کند.

توکلی گفت: الحاق Helicopter Deck به عنوان یکی از پل های فرعی جهت مانور در سناریو های نظامی از دیگر محصولات شرکت دانش بنیان"دریا پردازشگران سورین طبرستان" است ، محصولی که مطمئنا بسیاری از کشور های منطقه خاورمیانه و حتی پیشرفته دنیا از داشتن آن محروم هستند.

وی عنوان کرد:  این محصول شامل آرشیو کاملی از بنادر و مناطق پر تردد دنیا بالغ بر 90 ناحیه و شناورهای تجاری، نظامی، تفریحی و صیادی با بیش از ۱۵۰ فروند بوده، که به نظر می رسد حتی بیش از نیاز کشور را تامین نموده ایم.

*عدم حمایت دولتی در تجاری سازی محصول چالشی بزرگ سد راه مخترعان جوان

این مخترع جوان تصریح کرد: طی چهار سال گذشته که از شروع این پروژه می گذرد تقریبا با برنامه های در نظر گرفته شده از جانب تیم تحلیل و بررسی نیاز های بازار بدون استفاده از هیچ گونه تسهیلات دولتی و با هزینه شخصی توانستیم به صورت دوره ای در تولید محصولات صنعت دریایی به موفقیت های چشم گیری دست یابیم.

این جوان مخترع با اشاره به این که پیام امسال مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از تولیدات داخلی بوده، گفت: با توجه به این که این محصول استراتژیک در جهان به عنوان مهم ترین ابزار کمک آموزشی ناوبری است؛ اکنون این شبیه ساز حدودا با یک چهارم ارزش نمونه خارجی تولید شده و معضلات پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری آن را تهدید نمی کند.

وی افزود: اگر امسال که سال حمایت از کالای ایرانی از سوی رهبر تعیین شده، باز هم موفق به تجاری سازی این محصول نشویم؛ علی رغم این که علاقمندیم این محصول در صنعت دریانوردی کشور مورد استفاده قرار گیرد شاید مجبور به ترک کشور و ارائه محصول به کشورهای دیگر شویم.

*استفاده از شبیه ساز" پل فرماندهی کشتی" از حوادثی مانند سانچی و دماوند جلوگیری می کند

علی محمود جانلو مخترع جوان شبیه ساز پل فرماندهی کشتی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد:  تمام بازدیدهایی که تا به امروز از شبیه ساز انجام شده، موفقیت آمیز بوده و افراد بازدید کننده که کاپیتان های مجرب و اساتید متخصص در این زمینه بودند؛ از بعد فنی و عملیاتی دستیابی به این فناوری را تایید کرده اند.

وی افزود: هر چند چندین محصول در دست تولید بوده، اما به خاطر تامین نبودن هزینه ها مجبور به توقف شده ایم.

 این کارشناس مهندسی IT گفت:  تیم ما ازگستردگی، وسعت و سختی کار از همان ابتدا اطلاع داشت اما نیاز کشور به این محصول باعث افزایش انگیزه برای رسیدن به هدف شد.

 محمود جانلو در ادامه تصریح کرد: استفاده از این شبیه ساز در صنعت دریانوردی  می تواند با بالا بردن مهارت از رخدادهای ناگوار و حوادث غم انگیزی همچون حادثه سانچی و دماوند جلوگیری کند.

این مخترع جوان در خصوص معرفی مدل های این شبیه ساز بیان کرد: موفق شدیم با توجه به نیاز های مراکز آموزشی از سطوح مبتدی تا حرفه ای، کلاس های متفاوتی از این شبیه ساز را تولید کنیم؛ مدل TITAN-S1   که در دنیا با نام   FULL MISSION BRIDGE SIMULATOR   شناخته می شود؛ در پل اصلی قابلیت ارائه تصویر ۲۷۰ درجه را داشته و تمامی ماژول های هدایت و ناوبری کشتی را ارائه می دهد؛ این مدل برمبنای نیاز متقاضی قابلیت افزودن پل های فرعی و HELICOPTER DECK‌ را دارا است.

کارشناس مهندسی IT در ادامه افزود: مدل TITAN-S2 مشابه مدل TITAN-S1 بوده با این تفاوت که بازه نمایش تصویر آن نهایتا تا ۱۸۰ درجه و در قالب کنسول قابل حمل بوده؛ این مدل در کشتی های آموزشی نیز قابل پیاده سازی است.

وی مدل آخر را TITAN-S3 نامید که به صورت DESKTOP   پیاده سازی گشته و عنوان کرد: فراگیران در این مدل می توانند از ۱۰ پل در قالب یک شبکه و سناریو واحد بهره مند شده و از ماژول های RADAR/ARPA و ECDIS با ارائه تصویر در یک مانیتور به تمرین بپردازند.

  گزارش از بهناز مقدس خبرنگار ایسنا مازندرانانتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: