• جمعه ۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-1386-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

در هفته سلامت صورت گرفت؛

افتتاح بخش ICU بیمارستان شهید بهشتی نوشهر

به مناسبت هفته سلامت، بخش ICU بیمارستان شهید بهشتی نوشهر افتتاح شد.

به گزارش ایسنا مازندران، آی سی یو اطفال یکی از ضروریات در حوزه درمان است که نبود آن در غرب مازندران احساس می شود. از شهرستان آمل به بعد در هیچ کدام از شهرهای غرب مازندران این بخش وجود ندارد و با پیگیری های انجام شده، از محل بودجه هتلینگ دانشگاه علوم پزشکی مازندران دو تخت آی سی یو اطفال به بیمارستان نوشهر اختصاص یافت و شبکه بهداشت و درمان نوشهر نیز بعد از بازسازی و مرمت این بخش در بیمارستان که 330 میلیون تومان هزینه دربرداشت اقدام به بازگشایی این تخت‌ها کرد که این آیین با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشک مازندران، معاونان وی و نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در آیین گشایش دو تخت آی سی یو اطفال به بیمارستان شهید بهشتی نوشهر با بیان اینکه حوزه سلامتی یکی از مهم ترین حوزه ها است که جغرافیا و دین و مذهب نمی شناسد اظهارکرد: حوزه سلامت در حال پیشرفت است و اگر با اقدامات قدیمی در این حوزه کار شود خیانت در حق مردم است بنابراین نیاز به بروز رسانی دارد.

سید عباس موسوی  با بیان اینکه دسترسی سریع و آسان در نخستین اقدامات اروژانس ها قرار دارد، افزود: تلاش دانشگاه علوم پزشکی مازندران بر این است تا اورژانس پیش بیمارستانی را به وضع عادلانه ای در استان برساند و در این راستا اطلس سلامت شهرستان ها را ترسیم کردند تا نشان داده شود زیرساخت های هر شهرستان چگونه است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید بر اینکه باید از تک قطبی بودن خارج شد، تصریح کرد: دسترسی عادلانه خدمات، تکمیل زنجیره ارائه خدمت، دسترسی به خدمات اولیه از جمله امور مهمی است که مورد تاکید دانشگاه است و در این راه تلاش می شود.

موسوی با اشاره به تغییرات در آمبولانس ها و اقدامات پزشکی بیشتر تا قبل از رسیدن به مراکز درمانی گفت: سعی شده است ضریب دسترسی به پزشک افزایش یابد.

وی بر جدی گرفتن خود مراقبتی تاکید کرد و یادآور شد: متاسفانه مازندران در برخی جهات از جمله چاقی و اضافه وزن وضعیت نامطلوبی دارد و به همین دلیل باید روی خود مراقبتی بیشتر کار شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: در ایام نوروز برای ارائه خدمات بیشتر به مسافران، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس در غرب مازندران مستقر بود و خوشبختانه با توجه به عملکرد کلی که در بخش درمان در کل استان انجام شد کمترین شکایات را در ایام نوروز نسبت به گذشته داشتیم.

قاسم احمدی لاشکی نماینده مردم نوشهر،چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه در کنار تنگناها باید به اقداماتی که در حوزه بهداشت و درمان انجام شده است اشاره و اظهار کرد: با وجود تحریم ها، تهدیدها و مشکلاتی که در حوزه نفت و مالیات وجود دارد کار کردن سخت است.

وی با بیان اینکه طرح تحول سلامت شجاعانه توسط دولت پیگیری شد و به جاهایی رسید، افزود: البته این طرح هنوز دارای مشکلاتی هست که می توان به دیده نشدن پرستاران به اندازه پزشکان اشاره کرد.

نماینده مردم نوشهر،چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ضعف ها باید گفته شود تصریح کرد: در زمان ریاست دکتر جان بابایی در دانشگاه علوم پزشکی مازندران حرکات خوبی در غرب مازندران در حوزه بهد اشت و درمان انجام شد اما کافی نبوده است.

احمدی لاشکی با ابراز تاسف از اینکه در شهری ام آر آی نیست و مردم را با مشکلات زیادی مواجه می کند تاکید کرد: گاهی اوقات در بیمارستان شهید بهشتی نوشهر پزشک متخصص وجود ندارد و این امر موجب نا رضایتی مردم است و این موضوع زیبنده نیست.

وی با ابراز رضایت از پیشرفت مرکز جامع سلامت خدمات کجور گفت: مرکز مرزن آباد نیز با حضور وزیر به بهره برداری رسید و درابتدا هرچند دچار کمبودهایی بود اما در حال حاضر بهتر شده است اما کامل نیست.

این مسئول گفت: پزشکان متخصصی که برای مدت دو سال به عنوان طرح به شهرهای نوشهر و چالوس می آیند باید زمینه ماندگاری آنها را فراهم کرد.

احمدی لاشکی با بیان اینکه سی سی یو بدون پزشک قلب فایده ای ندارد افزود: ساختمان اورژانس بیمارستان نوشهر زیبنده این شهر نیست و توجه دانشگاه علوم پزشکی باید به اتمام پروژه های نیمه تمام از جمله ساختمان اورژانس نوشهر باشد.

وی از اختصاص دو میلیارد تومان اعتبار چهت تکمیل ساختمان اورژانس نوشهر خبر داد و یادآور شد: با توجه به کمبود نیرویی که در نوشهر به لحاظ پرستار وجود دارد باید اولویت دانشگاه در جذب با افراد بومی منطقه باشد.

احمدی در ادامه با بیان اینکه وجود مراکز آموزشی نقش مهمی در حضور و جذب ببیشتر اساتید و هیات های علمی در یک شهر دارد، گفت: ساری و بابل با وجود اینکه فاصله کمی ازهم دارند در حال حاضر هردو دارای دانشگاه علوم پزشکی هستند.

وی اضافه کرد: بر اساس مطالعه ای که در این زمینه در استانهای پهناور از جمله فارس داشتم وجود دانشکده های پرستاری و پیراپزشکی نقش مهمی در جذب بودجه درمانی و ارائه خدمات داشته است

نماینده مردم نوشهر،چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر فعالیت و راه اندازی دانشکده پرستاری و پیراپزشکی در شهرهای نوشهر و چالوس توسط دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: نامه این درخواست توسط دکتر لاریجانی به دانشگاه علوم پزشکی مازندران زده شده است و با توجه به وجود امکانات لازم در نوشهر و چالوس و هدیه زمین در بهترین نقطه نوشهر، منتظر نظر مثبت ریاست دانشگاه است.

سید رحیم سید پور مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان نوشهر نیز با اشاره به موقعیت حساس این شهرستان به عنوان گذرگاه تهران شمال گفت: این شهرستان با توجه به موقعیت خاصی که دارد نیازمند ابزارهایی برای ارائه خدمات هست.

وی با اشاره به حضور سه میلیون خوب شب در ایام نوروز در این شهرستان اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی مازندران با توجه به قدمتی که در کشور دارد حق آنست که خدمات خوب ارائه دهد تا موجب رضایتمندی مردم شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان نوشهر با بیان اینکه از مجموع 89 تخت مصوب 82 تخت در بیمارستان نوشهر فعال است افزود: مشکلاتی به لحاظ ارائه خدمات وجود داشت که طی سالهای گذشته با تلاش رئیس پیشین دانشگاه، دکتر احمدی نماینده و سایر معاونان دانشگاه بخش قابل توجهی از این مشکلات مرتفع شد هرچند مشکلات درمانی پایانی ندارد و ارائه خدمات بهداشتی گامهای بالاتری را می طلبد.

سیدپور تصریح کرد: در حال حاضر 14 مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، 77 خانه بهداشت  فعال است و در حوزه درمان بیمارستان نوشهر نیز بخش آی سی یود که 6 تخته بود جوابگو بیماران و مسافران نبود بنابراین با پیگیری و نظر مساعد و تامین مالی دانشگاه دو تخت آی سی یو اطفال که در غرب استان وجود ندارد با صرف 330 میلیون تومان جهت مرمت و بازسازی بخش اضافه شد.

وی افزود: غرب مازندران از نظر بخش آی سی اطفال در مضیقه است و در صدد هستیم با کمک دانشگاه بخش آی سی اطفال در بیمارستان شهید بهشتی نوشهر ایجاد کنیم.


گزارش: سپیده پورشعبان خبرنگار خبرگزاری ایسنا


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: