• سه شنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-12614-5
  • خبرنگار : 49007
  • منبع خبر : ----

استاد حقوق دانشگاه مازندران:

موسسات غیرانتفاعی و انتفاعی مشکلی از بیکاری جوانان حل نمی کند

استاد حقوق دانشگاه مازندران گفت: موسسات غیرانتفاعی و انتفاعی مشکلی از بیکاری جوانان حل نمی کند.

سعید ابراهیمی در گفت و گو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه رسیدگی به وضعیت اشتغال در مازندران برای ایجاد درآمد پایدار و توسعه استان  بسیار حائز اهمیت است اظهارکرد: در این راستا باید راهکارهایی برای آن اندیشید و آن چه در شرایط فعلی باید توجه شود حفظ نیروی کار فعلی در کارگاه ها و  شرکت های تولیدی در استان مازندران است.

وی افزود: با توجه به این که قانون کار برای کارگران تعیین شده، نظارت قانونی باید به صورت جدی اعمال شود تا کارگرانی که در حال حاضر شاغل هستند بیکار نشده و آمار بیکاری استان بالا نرود.

استاد حقوق دانشگاه مازندران با اشاره به این که عوامل نظارتی در مازندران ضعیف است تصریح کرد: حمایت شعاری از کارگران کمکی به حل مشکل  بیکاری نکرده و باید نظارت کافی به فضای اشتغال صورت گیرد.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: برخی اشخاص با رانت ها مجوز احداث شرکت گرفته و  مجموعه های غیرانتفاعی تاسیس می‌کنند که تنها دو عضو دارند و یا برخی نیروهای بکار گرفته شده در این  مجموعه ها از بازنشستگان هستند که این ها عامل بیکاری را تشدید می کند.

استاد حقوق دانشگاه مازندران با تاکید بر اینکه وجود این گونه از موسسات غیرانتفاعی و انتفاعی مشکلی از بیکاری جوانان حل نمی کند تصریح کرد:  واگذاری و ارائه مجوز شرکت ها به افرادی غیر صلاح و یا در قالب خانوادگی عامل بیکاری را در استان تشدید می کند.

وی با اشاره به این نکته که اهرم نظارتی بر عهده وزارت کار و دیوان محاسبات است که باید بطور جد این موارد را پیگیری کنند یادآور شد: ساعت کار در انطباق شرایط موجود موسسات، کارگاه ها و کارخانه ها با قوانین و مقررات کار منافات دارد.

ابراهیمی گفت: وجود بیمه ها و سازمان تامین اجتماعی یک عامل تضمین کننده برای افرادی که کار خود را از دست می دهند است که برای کارگران  لحاظ می شود اما  در عمل مشاهده می‌شود؛ سازمان بیمه‌ای که اهرم نظارتی بر وضعیت بیمه ای کارگران است با ارسال نماینده‌ای به موسسات و کارگاه ها صرفا بسنده کرده و همچنین سازمان امور مالیاتی به بررسی جدی لیست بیمه ها نمی پردازد.

استاد حقوق دانشگاه مازندران با بیان اینکه مالیات‌ها به هدف خدمات عمومی گرفته می شود و اندوخته صرف نیست افزود: مالیات و دیوان محاسبات نماینده‌ای دارد که باید نظارت بر بیمه‌ای کارگران را انجام دهد؛ آنها نماینده ها را می فرستند اما نظارت به صورت جدی انجام نمی‌شود  به طوری که افراد زیادی هستند که از کارگاه ها اخراج شده و پس از اخراج  متوجه می‌شوند که بیمه آن ها از سوی کارفرمابه طور کامل پرداخت نشده و وزارت کار نیز پس از آن حمایت خاصی از افراد انجام نمی دهد.

ابراهیمی خاطر نشان کرد: وزارت کار، سازمان امور مالیاتی، بیمه ها  و دیوان محاسبات می توانند  هزینه های دریافتی و پرداختی و ترازنامه های مالی شرکت ها را بررسی کنند و هرماه لیست بیمه شدگان را به طور جدی رصد و در صورت خطا از اهرم های بازدارنده استفاده کنند که تمامی این موارد نیازمند دقت  قابل توجه و عظمی جدی از سوی آن ها است.

گفت و گو از راضیه عنایتی خبرنگار ایسنا مازندران


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: