• پنجشنبه ۲۳ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۹
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 971-3385-5
  • خبرنگار : 49013
  • منبع خبر : ----

عضو مجمع نمایندگان مجلس مازندران مطرح کرد

سو مدیریت بانک مرکزی؛ عامل اصلی افسار گسیختگی قیمت ارز در بازار ایران

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی گفت: سو مدیریت بانک مرکزی؛ عامل اصلی افسار گسیختگی قیمت ارز در بازار ایران است.

علی محمد شاعری در گفت و گو با ایسنا مازندران، اظهار کرد: وظیفه اصلی بانک مرکزی تنظیم عرضه و تقاضای ارز، سکه، منابع مالی و پولی کشور است اما متاسفانه بانک مرکزی ایران در سال های اخیر ضعف های بسیار زیادی داشته که موجب نارضایتی و بی اعتمادی مردم به سیستم بانکی کشور شده و همچنین به دلیل سو مدیریت در بانک مرکزی، اعتبار بانک های ایران خدشه دار شده است.

وی افزود: در طی سال های اخیر بانک مرکزی در نظارت و کنترل بر موسسات مالی و اعتباری بسیار بد عمل کرده و عدم نظارت بر رفتار این موسسات موجب سلب اعتماد مردم و کاهش سرمایه اجتماعی در کشور شده است که به تبع آن سال گذشته شاهد اعتراضات وسیعی از سوی مردم بودیم و هزینه های بسیار زیادی را به دلیل سو مدیریت بانک مرکزی در سال 96 پرداختیم.

عضو مجمع نمایندگان مجلس مازندران خاطرنشان کرد: متاسفانه بانک مرکزی در زمینه مدیریت ارز و سکه در بازار در ماه های اخیر عملکرد بسیار نامناسبی داشته و موجب افزایش شدید قیمت ارز و سکه و کاهش ارزش پول ملی در کشور شده است.

شاعری گفت: در روزهای اخیر به یکباره قیمت دلار،  یورو، و سکه تمام بهار افزایش چشمگیری داشت و بسیاری از رسانه های خارجی با مستمسک قرار دادن ضعف مدیریت بانک مرکزی ایران شایعات وسیعی را مبنی بر فروپاشی اقتصاد ایران به راه انداختند در حالی که ایران منابع ارزی بسیار مناسبی دارد.

وی تصریح کرد: اگر تدبیر مدیریتی در بانک مرکزی وجود داشت و پیش بینی های لازم انجام می شد، قطعا با عرضه مناسب ارز و سکه در شبکه های مجاز و با بهره گیری از روش ها و تجارب جهانی می توانستند بر روند افزایش افسارگسیخته قیمت ارز و سکه فائق بیایند.

عضو مجمع نمایندگان مجلس مازندران تصریح کرد: اما آقای سیف رئیس بانک مرکزی ایران به دلیل عدم کنترل و عمل نکردن به وظایف قانونی خود متاسفانه این فرصت را برای دلالان و رسانه های خارجی و شبکه های اجتماعی فراهم کردند که سیستم اقتصادی کشور، اقتدار بانک مرکزی و مدیریت اقتصادی دولت به شدت به چالش کشیده شود.

وی افزود: با توجه به ناکارآمدی آقای سیف رئیس کل بانک مرکزی در اداره امور محوله؛ نمایندگان ملت همراه مردم اعتراض خود را از نوسانات شدید ارز منعکس کردند و درخواست نمایندگان مجلس این بوده که آقای سیف باید به جای حرف های بی فایده به وظیفه قانونی خود عمل کند.

وی خاطرنشان کرد: در طی یک سال گذشته رئیس بانک مرکزی چندین بار در مجلس حاضر شد و گزارش عملکرد ارائه داد و متعهد شد اما به تعهدات خود عمل نکرد و به توافقاتی که در مجلس انجام شد پایبند نبود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس تاکید کرد: نمایندگان با اعتراض خود این پیام را به آقای سیف و مجموعه مدیران اقتصادی دولت دادند که به جای حرف؛ اهل اقدام و عمل باشند و بیش از این حیثیت سیستم اقتصادی کشور را زیر سوال نبرند.

شاعری عنوان کرد: اگر دولت دلار را به قیمت 4200 تومان عرضه می کند  و بر مواضع خود پایبند باشد و با اقتدار لازم از فعالیت صرافی های غیرمجاز، شبکه های قاچاق ارز، دلالان و عرضه ارز خارج از شبکه تحت کنترل بانک مرکزی جلوگیری و با متخلفان برخورد جدی شود؛ قطعا با همکاری تمام دستگاه های نظارتی و انتظامی و کمک مردم می توانیم از این شرایط عبور کنیم چراکه منابع ارزی کشور به اندازه کافی وجود داشته و برای تقاضای موجود در بازار کافی است و جای نگرانی نیست.

وی افزود: در شرایطی که آمریکا با تهدید خروج از برجام؛ یک جنگ روانی را بر علیه ملت ایران ایجاد کرده است بانک مرکزی باید در این شرایط حساس اقتدار مدیریتی خود را به نمایش بگذارد.

شاعری تصریح کرد:یک مدیریت خوب باید در شرایط حساس کارآمدی خود را نشان دهد اما آقای سیف نشان داد که توان مدیریت شرایط حساس را ندارد و ادامه مسئولیت این گونه افراد به صلاح کشور نیست به همین دلیل نباید بیش از این اجازه دهیم این گونه مدیران حتی اگر افراد خوبی باشند به مسئولیت خود ادامه دهند.

شاعری خاطرنشان کرد: یک مدیر استراتژیک مانند رئیس کل بانک مرکزی باید پیش بینی منطقی و معقولی از شرایط بازار داشته باشد و حتما باید روش های مناسب برای مدیریت بازار را پیش بینی کند و به مرحله اجرا بگذارد.

گفت و گو از مریم یخکشی خبرنگار ایسنا مازندران

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: