• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 971-1986-5
  • خبرنگار : 49007
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه فن آوری نوین آمل:

مهم ترین دستاورد شرکت های دانش بنیان تبدیل ایده به تجارت است

رئیس دانشگاه فن آوری نوین آمل گفت: مهم ترین دستاورد شرکت های دانش بنیان تبدیل ایده به تجارت است.

داوود دومیری گنجی در گفت و گو با ایسنا مازندران اظهار کرد: علم اقتصاد شامل دو نوع اقتصاد دانایی و اقتصاد فیزیکی می شود.

وی با بیان این که اقتصاد دانایی از درجه اهمیت بالاتری برخوردار است افزود: امروزه کشورهای توسعه یافته دنیا بابهره گیری ازاقتصاد دانایی ‌و فروش ایده ها به کشورهای دیگر به ویژه کشورهای درحال توسعه ، به ثروت هنگفت رسیده اند و البته کشورهای درحال توسعه باید دراین مسیر حرکت کنند‌ زیرا چاره ای جز سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان وجود ندارد.

دومیری گنجی خاطرنشان کرد: شرکت های دانش بنیان عمدتا با حضور فارغ التحصیلان خلاق دانشگاهی که دارای ایده های نوین هستند و قصد توسعه محصول و درآمدزایی دارند شکل می گیرد.

وی گفت: لزوما قشر خاصی و یا محدودیت  در این شرکت ها معنا ندارد، عموما فارغ التحصیلان دانشگاهی که فکر نوین دارند اما سرمایه ای در اختیار آن ها نیست می توانند وارد این شرکت ها شده و درصورت موفقیت درکار اشتغالزایی و ثروت ملی پایدار تولید کنند.

رئیس دانشگاه فن آوری نوین آمل در پاسخ به اینکه درشرایط حاضر آیا شرکت های دانش بنیان می تواند به بهبود اقتصاد کمک کنند خاطر نشان کرد:  تاسیس شرکت های دانش بنیان، اهداف سازمانی و عملکرد آن کاملا در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

دومیری گنجی یادآورشد: با حمایت از شرکت های دانش بنیان گام های سریعتری برای رسیدن به بازار و تجارت جهانی برداشته می شود.

وی افزود:توسعه اقتصاد دانش محور ، تحقق اهداف علمی و اقتصادی و تجاری سازی با بهره گیری ازشرکت های دانش بنیان آینده خوبی را برای جوانان این مرز و بوم به وجود می آورد .

دومیری گنجی با بیان اینکه  افراد ممتاز برخی از رشته ها نظیر رشته های پایه ،دراین شرکت ها فضای پیشرفت دارند، در مورد سهم فارغ التحصیلان بازرگانی، هنر یا دانش آموخته گان فنی حرفه ای دراین دانش تاکید کرد: این شرکت ها عمدتا با حضور فارغ التحصیلان آکادمیک  که قصد توسعه محصول را دارند شکل می گیرد.

 رئیس دانشگاه فن آوری نوین آمل خاطرنشان کرد: وقتی شرکتی تاسیس می شود چه دانش بنیان و چه غیردانش بنیان اشتغال و تولید ایجاد می شود .

وی افزود: درشرکت های دانش بنیان ایده ها تبدیل به تجارت می شود که مهم ترین دستاور این شرکت ها بوده، شما دنیای صنعتی عصرحاضر را ببینید؛ کشورهای غیرصنعتی چه چیزی ازکشورهای توسعه یافته  کمتر دارند؟!

دومیری گنجی تصریح کرد: کشورهای پیشرفته صنعتی در زمینه علم، سرمایه گذاری کلان انجام دادند و حاصل این سرمایه گذاری را  به قیمت میلیاردها میلیارد برابر به کشورهای دیگر می فروشند.

وی خاطرنشان کرد:  این که  شرکت های دانش بنیان از نیروهای کارگرجوان جامعه استفاده نمی کنند طبیعتا نگاه غلطی به ماهیت اقتصاد محوری به این شرکت ها است.

  رئیس دانشگاه فن آوری نوین آمل در مورد این که آیا درحال حاضر  سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان متناسب با نیاز مازندران است،گفت: در حوزه هایی که وجود کالاهای دانش بنیان و با فناوری برتر در آن ها وجه غالب را دارد برای کشور قطعا  ارزآوری خواهد داشت.

وی افزود: ازسویی دیگر، سایرحوزه ها و بخش هایی که وجود کالاهای دانش بنیان درآنها غلبه ندارد اما رسوخ فناوری های برتر و ظهور محصولات دانش بنیان در آنها مشاهده می شود نظیر حمل ونقل ، برق، آب و هوا می تواند هزینه اقتصادی  را به شدت کاهش دهد.

گفت و گو از راضیه عنایتی خبرنگار ایسنا مازندران


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: