• چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-7714-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

در نشست خبري شهردار و اعضاي شوراي نوشهر مطرح شد؛

از تصويب بودجه 38 ميليارد تومانی تا مشكل درآمدی شهرداری ها از ساخت و ساز

در نشست خبری که در روزهای پایانی سال شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر نوشهر با اصحاب رسانه ترتیب دادند به مسائل مختلفی پیرامون شهر اشاره شد و خبرنگاران نیز با ارائه پرسش های مختلف به نوعی حرف دل مردم را به گوش نمایندگان مردم رساندند.

به گزارش ایسنا مازندران، مجید شعبان نژاد شهردار نوشهر در این نشست با اشاره به اینکه همه شهرداری ها به لحاظ وضعیت اقتصادی کشور با مسائل و مشکلاتی مواجه هستند و تنها مربوط به نوشهر نیست، اظهار کرد: رفع مشکلات نیازمند حمایت رسانه و مردم و نیز بررسی درست است تا با تعامل و مدیریت درست برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه در زمان قبول مسئولیت، شهرداری نوشهر با بدهی فراوانی رو به رو بود، تصریح کرد: یکی از منابع اصلی درآمدی شهرداری ها خصوصا در شهرهای شمالی از محل عوارض صدور پروانه و ساخت و ساز است و با توجه به شرایط اقتصادی و رکود بازار مسکن و کاهش ساخت و ساز این منبع درآمدی نیز کاهش یافته و شهرداری ها را با مشکلات مالی مواجه کرده است.

وی با بیان اینکه شهرداری در وحله اول این دوره به دنبال کسب درآمد جدید رفت تصریح کرد: در ابتدا برای جلوگیری از هزینه های اضافی جلوی برخی توافقات که جز خسارت برای شهرداری نداشته است گرفته شد و در این بین شورای شهر با تمام وجود حمایت کرد.

*تصویب بودجه ۳۸ میلیاردی شهرداری نوشهر

شهردار نوشهر در ادامه بیان کرد :برآورد درآمد شهرداری در سال 97 به میزان ۳۸ میلیارد تومان است که تنها۴۰درصد آن باید صرف هزینه های جاری شود و  امید است با برنامه ریزی های انجام شده بتوان این درآمد را به ۶۰ میلیارد تومان افزایش داد.

شعبان نژاد با  بیان اینکه  ماهانه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای پرداخت حقوق کارکنان شهرداری هزینه می شود و بخش زیادی از درآمد شهرداری را در بر می گیرد ، ابراز امیدواری کرد: با اجرای طرح و برنامه جدید هزینه های شهرداری را کاهش داده  و به جذب منابع درآمدی تمرکز داشت.

وی در ادامه  به برخی فعالیت های عمرانی و خدماتی این شهرداری اشاره کرد و گفت: پیاده رو سازی ، کانال و آسفالت معابر،ساخت تابلو ورودی و خروجی شهر ،تغییر و اصلاح ایستگاه تاکسی ، خرید دستگاه ساحل روب ، اصلاح میادین شهر ، نصب المان های شهری به همراه دیگر خدمات عمرانی و شهری با برآورد هزینه ۱۰ میلیارد تومان خلاصه طرح های مرتبط با حوزه خدمات شهری ، فضای سبز و تجهیزاتی هستند.

شهردار نوشهر آسفالت خیابانها و معابر شهری را از برنامه های مهم پیش رو عنوان کرد و یادآور شد:شهر نوشهر نباید هیچ معبر خاکی داشته باشد بنابراین برای آسفالت و روکش آسفالت ۶۹۱ هزار متر مربع از معابر و خیابانهای نوشهر  با برآورد هزینه ۳۱ میلیارد تومان به آسفالت نیاز دارد.

شعبان نژاد یکی از مشکلات عمده نوشهر را آبگرفتگی معابر و خیابان ها اعلام کرد و گفت: برای هدایت روان آب ها، آب های سطحی خیابان واحداث کانال مبلغ ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان هزینه برآورد شده است، همچنین مبلغ سه میلیارد و 600 میلیون تومان به منظور پیاده رو سازی شهر نیاز است.

وی در ادامه با بیان اینکه طی چند ماه گذشته بدهی شهرداری از 15به سه میلیارد تومان رسیده است، افزود: برای اجرای همه پروژه های عمرانی و خدماتی شهر نیاز به 55 میلیارد تومان هست.

شهردار نوشهر پروژه همافران را یکی از دغدغه های مهم کاری شهرداری و شورای اسلامی نام برد و با تاکید بر اتمام این پروژه به عنوان یکی از اولویت های شهرداری گفت: با اتمام این پروژه تا شهریور ماه سال آینده و فروش واحد های ساخته شده بتوان به درآمدی بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان دست یافت تا بخشی از تعهدات مالی  شهرداری بدین ترتیب اجرایی شود.

*کمپینگ ساحلی اجرا می شود

شعبان نژاد با تاکید بر اتمام پروژه تفریحی کپورچال و ساماندهی سیترا به طرح کمپینگ ساحلی اشاره کرد و افزود: این طرح با برآورد هزینه ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی تنظیم شد که امید است با اجرای آن بتوانیم درآمدی پایدار را برای شهرداری فراهم کرد.

وی با اشاره به اهمیت مجموعه تفریحی توریستی سیترا خاطرنشان کرد: طی سال های اخیر این مجموعه آنگونه که باید و شاید سوددهی نداشته است بنابراین همه تلاش شهرداری بر این است مبلمان ویژه در این مجموعه اجرا شود و برنامه هایی برای افزایش درآمد نیز وجود دارد.

شهردار نوشهر اظهار کرد: پروژه زباله سوز با پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصد با تخصیص اعتبار و همراهی استانداری تا شهریور ماه سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

شعبان نژاد در ادامه تصریح کرد: ‌این شهر از محدود شهرهای غرب مازندران است که از موقعیت های ممتاز فراوانی از جمله نزدیکی به پایتخت و دارای مسیرهای دریایی، هوایی و زمینی است و بنابراین باید با عزم و اراده جدی تری از همه ظرفیت ها بویژه توان سرمایه گذاران بخش خصوصی استفاده کرد تا بتوان به پویایی، رونق اقتصادی و رفاه شهروندان این شهر کمک کرد.

در ادامه مهدی اسحاقی رئیس شورای اسلامی شهر نوشهر با تاکید بر اینکه هدف از این نشست حرکت در جهت توسعه شهر نوشهر است، خاطرنشان کرد:همه تلاش اعضای شورا و شهردار بر پیگیری مسائل به صورت جدی است.

وی افزود: با توجه به بدهی که از گذشته برای این دوره شورا باقی ماند همه تلاش برای کم کردن این بدهی بود و خوشبختانه طی این 7 ماه نیز 12 درصد افزایش درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل برای شهرداری کسب شد.

رئیس شورای اسلامی شهر نوشهر با اشاره به اینکه امور اجرایی شهر برای اینکه تا حد قابل قبولی اجرا شود نیاز به یک سال و نیم زمان است افزود: ساماندهی کپورچال، کاهش بدهی، ایجاد درآمد پایدار، اتمام نیروگاه زباله سوز، اتمام  مجتمع  همافران، ساماندهی بازار و ساماندهی سه شنبه بازار در دستور کار شورا قرار دارد.

*اهدا یک دستگاه خودرو به نفر برتر کنکور در سال آینده

اسحاقی گفت: برای کنکور سال اینده به کسی که بتواند رتبه دو رقمی کسب کند از سوی شورا و شهرداری یک دستگاه خودرو اهدا می شود و این امر در راستای تشویق دانش اموزان برای کسب رتبه های برتر می باشد.

جمیله هاشمی نائب شورای اسلامی شهر نوشهر نیز با اشاره به برگزاری موفق سومین دوره جشنواره ارکیده گفت: با توجه به اینکه این جشنواره کارنامه قابل قبولی را از خود به جای گذاشت با تصویب اعضای شورای شهر قراراست دبیرخانه دائمی این جشنواره در نوشهر برپا شود.

وی افزود: همه تلاش اعضای شورا در جهت کاهش آسیب های اجتماعی است و کمیته اجتماعی و فرهنگی شورا نیز درتلاش است با اجرای برنامه های مختلف در این راه گامهای موثری بردارد.

*اگو شهری نوشهر در نقطه صفر قرار دارد

در ادامه رفائیل آزادیان عضو شورای شهر نوشهر با بیان اینکه اگو و طرح فاضلاب شهری یک طرح اساسی به شمار می رود گفت: این طرح ملی در نوشهر در نقطه صفر قرار دارد و تکمیل فازهای بعدی این پروژه اساسی نیازمند اعتبارات ملی است.

وی با بیان اینکه این پروژه از طرح های مهم و زیربنایی محسوب می شود و با اعتبارات شهرستانی نمی توان آن را تکمیل کرد خواهان تخصیص اعتبارات ملی در این بخش شد.

عضو شورای شهر نوشهر بحث بازار و اصناف را از مسائل مهم شهری برشمرد و گفت: ۵۰ هزار شهروند در شهر زندگی می کنند و بازار نباید در انحصار یک گروه خاص باشد هرچند اصناف ما نسبت به دیگران اولویت دارند اما باید بازار کنترل و مدیریت شود و از این رو نسبت به برپایی بازار هفتگی موسوم به سه شنبه بازار اقدام شده است.

آزادیان اظهار کرد: نباید روش تحقق بودجه را تنها در دریافت عوارض و ماده صد در نظر گرفت و باید به دنبال سایر منابع درآمد زا برای تامین اعتبار مورد نیاز بود.

وی به مرکز پژوهش های شورای شهر اشاره و خاطرنشان کرد: طرح هایی در حوزه های فنی و عمرانی در این مرکز صورت گرفته و برنامه محوری اولویت اصلی این مرکز است.

آزادیان با بیان اینکه طرح حریم شهری و تفصیلی نیز باید متناسب با برنامه طراحی و تهیه شود اسناد تهیه شده متناسب با سند بالادستی باید تدوین شود، تصریح کرد: زمین فوتبال ساحلی بنام پیمان حسینی دروازه بان ملی پوش فوتبال ساحلی مزین شد.

وی با تاکید بر ضرورت مشارکت اجتماعی و سرزنده‌گی در شهر گفت: چهار عمارت شهری در آستانه ثبت میراث فرهنگی در خیابان فردوسی شمالی است.

محمودرضا محسنی عضو دیگر شورای شهر نوشهر نیز اظهار کرد: برخی مصوبات شورای ترافیک شهرستان بویژه در دور برگردان دریاسر و چهارراه هلستان پختگی کارشناسی را ندارد.

وی گفت: مجموعه تفریحی توریستی سیترا با سرمایه گذاری جدید وارد تحول جاذبه ای می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: