• یکشنبه ۲۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-4186-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

یک پژوهشگر حوزه کارآفرینی در گفت و گو با ایسنا:

ايران رتبه پايينی در شاخص جهانی كارآفرينی دارد

ساليان متمادی است كه جوامع به سمت و سويی سوق يافته اند كه ارزش آفرينی را لازمه توسعه دانسته و تنها به ماهيت اصلی يك منبع اكتفا نمی كنند. تك بعدی بودن منابع از گردونه توسعه، اقتصاد و فرهنگ خارج شده و ارزش آفرينی منابع در راس امور قرار گرفته است.

زینب بنی شیخ الاسلامی يكي از پژوهشگران حوزه مدیریت و کارآفرینی در گفت وگو با ايسنا مازندران اظهار كرد: در ديدگاه جهاني، توليد ثروت، تكنولوژي و اشتغال مولد به عنوان سه سه محور اساسي كارآفريني ذكر شده اند، در صورتي كه در ايران نگاه تك بعدي به كارآفريني اين ابزار مهم را دچار ركود كرده است و آن تمركز در اشتغال مولد است.

وی با بيان اين كه نگاه سنتي كشور ما به اين مقوله موجب شده است كه كارآفريني را تنها با اشتغالزايي مترادف بدانند افزود: در صورتي كه دو محور ديگر آن يعني توليد ثروت و توسعه تكنولوژي منجر به تبلور اشتغال مي شود.

این پژوهشگران حوزه مدیریت و کارآفرینی با بيان اين كه كارآفريني يكي از كارآمدترين عوامل ايجاد مزيت رقابتي است تصريح كرد: لزوم به كارگیری كارآفريني به عنوان يك استراتژي حقيقتا رويكرد مناسب و در خور توجه اي است كه مي تواند دولت را در بهره برداري از تمامي ظرفيت ها سوق دهد و لازمه اين امر نيازمند ايجاد زمينه هاي فرهنگي و اجتماعي، همكاري نظام هاي آموزشي، ساختارهاي اداري مالي و ساير ساز و كارهاي حمايتي است.

شيخ الاسلامي تاكيد كرد: به كار آفريني نمي توان نگاهي غير سيستمي داشت زيرا اگر آن را جدا از ساير ابزارها بدانيم به طور حتم به شكست و هدر رفت منابع مي انجامد.

وي با اشاره به اينكه مسئولان كشور با داشتن نگاه سيستمي و ديد يكسان به كليه عوامل اقتصادي فرهنگي و اجتماعي مي توانند سياست هاي درست و هدفمند را تدوين كنند بيان كرد: كارآفريني نيازمند شبكه اي از عناصر مختلف است كه به عنوان شبكه اكوسيستم كارآفريني نام برده مي شود.

اين مدرس دانشگاه  اظهار كرد: اكوسيستم كارآفريني به عناصر، افراد، سازمان يا موسسات خارج از فرد كارآفرين توجه دارد كه محرك يا مانع تصميم فرد براي كارآفرين شدن يا احتمال موفقيت او در صورت راه اندازي كسب و كار كارآفرينانه است .

شيخ الاسلامي اكوسيستم كارآفريني را موجب تشويق تلاش هاي كارآفرينانه دانست و گفت: توسعه كارآفريني بايد همه جانبه ،كل نگر و پايدار باشد .

وي اضافه كرد: با به كارگيري ديدگاه سيستمي ريشه بسياري از مشكلات كارآفريني مي توان راه حلي خلاقانه براي هدايت اين اكوسيستم به سمت مطلوب خود پيدا كرد.

شيخ الاسلامي با تاكيد بر اينكه منطقه آسيا اقيانوسيه باید تمركز كارآفرينان خود بر صادرات را افزايش دهد افزود: منظور از شاخص هاي جهاني كار آفريني اين است كه عامل حيات توسعه اقتصاد ،اطلاعات و كليدي براي توانبخشي اكوسيستم كارآفريني كشورها براي سياستگذاران باشد.

شيخ الاسلامي بيان كرد: بر اساس گزارش موسسه جهاني كارآفريني و توسعه جهاني در سال 2017 ايران در جايگاه 85 جهان و 16 خاورميانه  است، همچنين بر اساس جديدترين آمار در سال 2018 ايران از ميان 137 كشور جهان به رتبه 72 رسيده است كه 13 مرتبه ارتقا پيدا كرده است.

وي تصريح كرد: با اين كه ايران همچنان رتبه پاييني در شاخص جهاني كارآفريني دارد اما با صعود 13 پله اي خود توانست اكوسيستم كارآفريني خود را نسبت به سال قبل ارتقا داده و از لحاظ بهبود اكوسيستم كارآفريني جز10 كشور برتر دنيا قرار گيرد كه جايگاهي بالاتر از ايتاليا، لهستان، كانادا، ايرلند و كره جنوبي داشته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: