• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-6914-5
  • خبرنگار : 49016
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران در گفت و گو با ایسنا مطرح کرد

نبود سرمایه گذار چالش پیش روی گردشگری دریایی

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران گفت: عدم تمایل به سرمایه گذاری، نبود سرمایه گذار و عدم کمک از سوی نهادهای دولتی از چالش های پیش روی گردشگری دریایی است.

 

مصطفی قدمی دکترای جغرافیا و توسعه شهری در گفت و گو با ایسنا مازندران، اظهار کرد: حدود ۳۰ میلیون گردشگر سالانه وارد مازندران می شوند که بیش از ۹۰ درصد گردشگران دریا را برای تفریح  خود انتخاب می کنند.

وی افزود: عملا چیزی که به عنوان منطقه گردشگری در مازندران به گردشگر ارائه می شود زمین، دشت و ساحل است.

دکترای جغرافیا و توسعه شهری با اشاره به این که گردشگری دریایی در مازندران فراموش شده است و بیشتر به سمت ویلا سازی و ساخت و ساز روی آوردیم، افزود: دولت در بخش دریایی زیر ساخت های خود را دارد؛ در مازندران چند بندر مجهز  وجود دارد که می تواند سرویس گردشگری دریایی را ارائه دهد اما فقط با خدمات بسیار محدود در چند نقطه ارائه می شود.

قدمی گفت: در کنار گردشگری دریایی، حمل و نقل دریایی نیز مورد بی توجهی قرار گرفته است.

دکترای جغرافیا و توسعه شهری در ادامه بیان کرد: می توان بحث گردشگری دریایی را در سه استان شمالی مازندران، گیلان و گلستان رواج داد.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با بیان این که علت توجه نکردن به جاذبه گردشگری دریای عدم تمایل به سرمایه گذاری در این حوزه و عدم کمک از سوی نهادهای دولتی است، تصریح کرد: یکی از موانع و چالش که در اجرای طرح گردشگری دریایی می توان روی آن بحث کرد این بوده که ما بنادری که کارکرد گردشگری در مازندران را داشته باشند نداریم.

دکترای جغرافیا و توسعه شهری افزود: گردشگری فضایی مناسب تر برای گفتمان و درآمد بیشتر نسبت به نفت هم به لحاظ پایداری و هم به لحاظ رشته های فرهنگی ایجاد می کند.

وی تصریح کرد: ضریب تکاثری در عرضه و استفاده از پول گردشگران داخلی حایز اهمیت است این یعنی گردشگر پول را در استان من خرج و شهروند پول را دریافت و در بخش دیگری خرج می کند.

قدمی خاطرنشان کرد: این ضریب تکاثری باعث می شود تا استان مسیر توسعه را تعقیب کند، سهم گردشگری در اجرای طرح اشتغال زایی بسیار بالا است و باعث توزیع درآمد می شود.

وی خاطر نشان کرد: دولت می تواند زیر ساخت ها را فراهم کند، اسکله های ویژه گردشگری دریایی که نگاه امنیتی نداشته و بتواند به راحتی مسافر جذب کند.

دکترای جغرافیا و توسعه شهری یادآور شد: اگر گردشگری دریایی را فعال  کنیم فشار ساخت و ساز ها و ویلا برای استراحت به سمت دریا می رود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: