• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-6814-5
  • خبرنگار : 49006
  • منبع خبر : ----

شهرهای غربی مازندران سرشار از پدیده های جذاب برای گردشگری

وجود آبشارها، آب های سرد و گرم معدنی، بوستانهای جنگلی، غارها، چشمه ها، دریاچه، یادمان های تاریخی، صدها مراکز اقامتی و پذیرایی و تفریحی و به ویژه نزدیکی کوه، دریا و جنگل غرب مازندران را به عنوان قطب مهم گردشگری در کشور و حتی جهان مطرح کرده است.

*وجود مثلث طلایی عاملی در جذب گردشگر در شهرهای غربی مازندران

سینا نحوی کارشناس و لیدر تورهای داخلی و خارجی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: مهم ترین دلیل عزیمت مسافران به شمال کشور به ویژه غرب مازندران وجود مثلث طلایی کوه،جنگل و دریا و همجواری آن ها باهم است.

وی افزود:وجود جنگل های انبوه و پراکنده، رودخانه های متعدد خروشان، نزدیکی کوه و جنگل با ساحل و دسترسی در مدت زمان کوتاه به تمام این ظرفیت ها و همجواری به پایتخت کشور از علل پر تردد بودن منطقه غرب مازندران به لحاظ گردشگری و میهمان پذیری است.

نحوی خاطر نشان کرد: قدمت تاریخی مناطق غرب مازندران که به دوران پهلوی اول و دوم باز می گردد نیز با تاثیری که بر اذهان گذاشته، توانسته جذابیت مضاعفی را به مخاطبان القا کند.

وی گفت: کاخ‌های متعدد و وجود اقامتگاه‌ها و هتل‌های تفریحی،جاذبه های طبیعی و تاریخی؛چشمه های آب گرم همه باعث شده تا گردشگران به غرب مازندران متمایل تر شودند.

*گیاهان دارویی ظرفیتی بی نظیر برای گردشگری

نگار امیرزادی کارشناس ارشد محیط زیست در گفت و گو با ایسنا مازندران خاطرنشان کرد: هوای سالم و بهره مندی از طبیعتی سبز و بکر با تغییر فاحش اختلاف ارتفاع در این خطه و وجود گونه‌های متعدد و متنوع جانوری و گیاهی که با صرف کمترین هزینه و به آسانی در دسترس قرار دارد از علت های مسافرت به این مناطق است.

امیرزادی وجود منابع معدنی و چشمه های آبگرم طبیعی این منطقه را نیز از دیگر موارد استقبال و مراجعه مسافران به غرب مازندران دانسته و گفت: چشمه سارها و رودخانه های بسیار در غرب مازندران زیستگاه مناسبی را برای استقرار جمعیت انسانی چه در مناطق جلگه ای و کوهپایه ای و چه نواحی جنگلی و کوهستانی فراهم کرده که خود سبب جذب گردشگر به این منطقه است.

کارشناس ارشد محیط زیست  تصریح کرد: وجود کوه‌های مرتفع و دامنه های غنی از گیاهان دارویی، کیفیت مطلوب کشاورزی با تنوع کاشت مرکبات و کیوی، صیادی و وجود گونه های خوش خوراک دریایی و رودخانه ای از دیگر دلایل هجوم مسافر به غرب مازندران است.

*پیشینه تاریخی غرب مازندران

کیکاووس املشی کارشناس ارشد جامعه شناسی  در گفت و گو با ایسنا یادآور شد: شهرهای غربی مازندران قدمت تاریخی دارند.

کارشناس ارشد جامعه شناسی جمعیت افزود: در اواخر دولت قاجار و با استقرار حکومت پهلوی این مناطق مورد توجه خاص قرار گرفت و از اتفاقات مفید آن موقع می توان به احداث محور کندوان اشاره کرد که سبب نزدیکی پایتخت نشینان و امرای حکومتی به غرب مازندران شد.

وی افزود: این روند در پهلوی دوم نیز تداوم داشت و توسعه و پیشرفت بیشتری را عاید این مناطق کرد.

املشی یادآور شد: تردد صاحبان جاه و مقام به این مناطق باعث شد تا غرب مازندران شاهد برگزاری مناسبت ها و جشن های متفاوتی باشد و به مدد آن نیز هجوم مسافران به این مناطق زیاد و زیادتر شد.

وی گفت:از آن زمان تاکنون این شیوه در اذهان نقش بسته و اکنون مسافران با توجه به این پیشینه تاریخی غرب مازندران را کماکان مقصد سفر خود قرار داده اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: