• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-3986-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

مدير مركز ملی مطالعات و تحقيقات دريای خزر:

نحوه توزیع آب در دريای خزر ناپايدار است

مدير مركز ملی مطالعات و تحقيقات دريای خزر گفت: نحوه توزیع آب در دريای خزر ناپايدار است.

داريوش يوسفي كبريا در گفت وگو با ايسنا مازندران، در مورد بهترين راهكار جهت رفع آلودگي در درياي خزر اظهار كرد: يكي از بهترين راهكارها پايش رودخانه ها است و اين كه نبايد اجازه داد تا آلودگي بيشتري از طريق رودخانه ها وارد دريا شود.

وي با اشاره به اين مطلب كه آلودگی شهرهاي ساحلي عمدتا به دليل نداشتن اگو شهري و شبكه جمع آوري فاضلاب وارد دريا مي شود افزود:در اين خصوص دولت راهكارهاي خوبي را انديشيده است  تا همه شهرهاي ساحلي به سيستم اگو شهري مجهز شوند که حداقل از آن طريق بتوان از آلودگي دريا و رودخانه پيشگيري كرد.

مدير مركز ملي مطالعات و تحقيقات درياي خزر تصريح كرد: در20 سال گذشته تقريبا 130 سانتي متر از ارتفاع آب درياي خزر از دست رفته است كه معادل حجم آب 17 درياچه اروميه در دوران پرآب ترين زمان خود بوده است و طبيعتا تالاب ها را شديدا درگير كرده و به نوعي تحت شعاع قرار داده است.

يوسفي كبريا با بيان اين كه هيدرولوژي  یا نحوه توزیع آب در درياي خزر به نوعي ناپايدار است و بستگي به ميزان بارش در حوزه آبريز ولگا دارد گفت:اين حوزه سطح و مساحت آن به اندازه كل مساحت كشور ما است،  بنابراين ميزان بارندگي نقش اساسي در آن دارد.

مدير مركز ملي مطالعات و تحقيقات درياي خزر  تصریح کرد: بر اساس پديده گرمايش جهاني كه بوجود آمده و شرايط و تغييراقليمي كه وجود دارد احتمال كاهش تراز آب نيز تا حد زيادي وجود دارد.

وي تاكيد كرد: در تالاب ها و سواحل كه آب از دست مي دهد،غلظت آلودگي بالا مي رود بنابراين بايد تلاش كرد تا از شدت ميزان آلودگي ورودي به دريا جلوگيري شود.

اين مسئول با ابراز نگراني از اينكه با كاهش تراز آب حجم زيادي از آب از دست مي رود تصريح كرد: كشور روسيه با دخل و تصرف هايي كه در اين 70 سال با سدسازي انجام داده است نقش بسزايي در كاهش تراز آب داشته است.

يوسفي كبريا مهم ترين منبع تامين آب درياي خزر را رودخانه ولگا در روسيه است عنوان كرد و گفت: بيشترين ميزان آبدهي ولگا معمولا در ارديبهشت ، خرداد و تير ماه ديده مي شود  و كمترين ميزان آبدهي نيز در دي و بهمن ماه است.

مدير مركز ملي مطالعات و تحقيقات درياي خزر در خصوص آخرين مطالعات در حوزه اين دريا اظهار كرد: اين مركز عمدتا در هيدرولوژي دريا در حال مطالعه است؛ نوسانات و نيز بررسي اوضاع پيش روي و پس روي آب درياي خزر و وضعيت كيفي آب دريا در دستور كار اين مركز قرار دارد.

يوسفي افزود: در حال حاضر بيشترين مطالعات به سمت فناوري هاي نوين مانند سنجش از دور است تا بتوان هم سواحل و هم بخش كم عمق دريايي را چه از نظر آلودگي و چه از نظركمي رصد كرد.

مدير مركز ملي مطالعات و تحقيقات درياي خزر  یادآور شد: با ترازسنج هايي كه به طور يكنواخت در كل سواحل جنوبي نصب شده است با تهيه پايگاه داده و تبادل اطلاعات با كشورهاي ديگر بطور دقيق در حال رصد كردن وضعيت نوسانات آب درياي خزر هستیم.

وي در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که كدام بخش از درياي خزر وضعيت بهتري دارد ابراز كرد:از نظر دخل و تصرف بهترين منطقه ميانكاله است زيرا دخل و تصرف انساني كمتري شده و هرچقدر به سمت غرب مازندران مي رود،ميزان دخل و تصرف ها بيشتر است.

مدير مركز ملي مطالعات و تحقيقات درياي خزر اضافه كرد:كميته ساماندهي سواحل مسئول ساماندهي اين دخل و تصرف ها است كه در هر استاني معمولا از طريق استانداري پيگيري مي شود و در دريا نيز سازمان بنادر مسئول آن است.

يوسفي با اشاره به اينكه كشور ايران 42 درصد جمعيت ساحل نشين كل حوزه درياي خزر را  داردگفت: مازندران بيشترين جمعيت ساحل نشين را بين سه استان شمالي با سهم 40 درصد دارد و رزق و روزي و اقتصاد مازندراني ها وابسته به دريا است.

وي ادامه داد: اين موضوع طبعيتا بايد خيلي حائز اهميت باشد كه ساحل پويا و اقتصاد توسعه محور داشته باشند و این امر مستلزم آن است كه خود آن ها دست به كار شوند؛ يعني در جلوگيري از آلودگي آب دريا ، دخل و تصرف در دريا و آزاد سازي حريم دريا همچنين ساماندهي سواحل پاي كار باشند و نقش اساسي ايفا كنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: