• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-3886-5
  • خبرنگار : 49016
  • منبع خبر : ----

کارشناس گردشگری در گفت و گو با ایسنا؛

گردشگری روستایی سبب انتقال فرهنگ ها می شود

یک کارشناس گردشگری گفت: گردشگری روستایی سبب انتقال فرهنگ های یک منطقه به دیگران می شود.

علی ماهفروزی در گفت و گو با ایسنا مازندران، با بیان این که گردشگر یعنی یک نفر از موقعیت و فرهنگ منطقه خود سفر می کند بنابه هر دلیلی چیزی را ببیند که در پیرامون او نیست، اظهار کرد:  چیزی را که قرار است گردشگر ببیند باید خیلی متفاوت باشد؛ قطعا گردشگری روستایی باعث علاقمندی گروهی از گردشگران برای بازدید آن روستا یا منطقه روستایی، ارتباط اجتماعی در روستا است تا به این که یک فرهنگی زنده بماند کمک کنند.

وی با اشاره به این که گردشگری روستایی سبب انتقال فرهنگ های یک منطقه به دیگران می شود افزود: با تزریق پول به منطقه روستایی، جوامع محلی به لحاظ اقتصادی پویاتر شده و می تواند به حفظ فرهنگ های ارزشی خود توجه کند،به تولید بپردازد، از یادگارهای کهن خود نگه داری کند؛ این ها اهدافی است که در گردشگری روستایی وجود دارد.

کارشناس گردشگری در ادامه بیان کرد: علت توسعه گردشگری روستایی در مازندران وجود اقتصاد با ساختار مرکزی است.

ماهفروزی گفت: آن چه را که در حال حاضر در ایران شاهد آن هستیم، هجوم گسترده گردشگران به نواحی که عموما مقصد بوده اند است؛ زمانی نواحی جدید تبدیل به مقصد گردشگران خواهد شد که ما مقوله گردشگری، چشم اندازها و اهداف را بشناسیم که آیا این تعداد از مردم که با نام گردشگر به روستا آمده اند می توانند باعث تحول آن روستا شوند؟

وی یادآور شد: اگر یک روستایی ظرف ده سال،گردشگری روستایی را یاد بگیرد و آماده پذیرایی از گردشگر به عنوان روستای هدف شود ممکن است آن روستا بافت و جاذبه های تاریخی خود را از دست بدهد.

این کارشناس گردشگری تصریح کرد: مسافر ایرانی دوست دارد با ماشین تمام کوچه های روستا را بگردد که این موضوع باعث تخریب منطقه می شود، این موضوعات باید در گردشگری ایران آموزش داده شود.

ماهفروزی تصریح کرد: دولت وقتی یک روستا را روستای هدف گردشگری معرفی می کند، وظیفه سیاست گذاری و نظارت کامل را در منطقه دارد؛ بنیاد مسکن، اداره کل روستایی استانداری، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، محیط زیست ، آب منطقه ای و کشاورزی باید کنار هم ایستاده تا یک روستا به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی  و دارای کارکرد شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: