• جمعه ۱۸ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-6514-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

ایسنا در گفت و گو با کارشناسان بررسی می کند

زن؛ از تبلور مادری تا نقش های اجتماعی

جایگاه زنان در طول تاریخ با حقیقت آن فاصله بسیاری داشته و همین موضوع باعث شده است که زنان تا به امروز نتوانند جایگاه خود را در جامعه به درستی پیدا کنند .

به گزارش ايسنا مازندران، بي ترديد نقش زنان در جامعه در پذيرش مسئوليت ها  نقشي انكار ناپذير است. در طول تاريخ  بهخصوص در طول انقلاب اسلامي زنان كشور ما ثابت كردند كه همگام با مردان در تمام عرصه ها حضوري فعال و چشمگير دارند اما هنوز زنان جامعه نتوانسته اند به آن جایگاهی که شایستگی آن را دارند دست یابند.

* فضاي كافي براي مديريت بانوان در جامعه باز شود

مولود نادري رئيس اداره سياسي اجتماعي فرمانداري نوشهر كه خود سال ها در عرصه هاي مختلف حضور فعال دارد با بيان اين كه امام راحل به خوبي به نقش زنان اشاره كرده است كه آنان دوشادوش مردان در مجاهدت و دفاع مقدس خود را ثابت كردند اظهار كرد: همه اين ها گوياي نقش مهم و ارزشمند بانوان در جامعه است و اگر آنان نقش آفريني نمي كردند به يقين مردان ما از حركت باز مي ايستادند.

وي افزود: زنان ما در طول انقلاب و دفاع مقدس مشوق اصلي مردان در فعاليت ها بوده و در نگهداشتن خانواده در غياب مردان بسيار نقش آفرين بودند.

رئيس اداره سياسي اجتماعي فرمانداري نوشهر با اشاره به اينكه 60 درصد قبولي هاي كنكور از خانم ها هستند تصريح كرد: همه اين ها نشان دهنده توانمندي بانوان در عرصه هاي مختلف است.

نادري با تاكيد بر اين كه بايد به بانوان جامعه در پست هاي مديريتي اعتماد بيشتري شود خاطر نشان كرد: در جامعه ما آن گونه كه بايد و شايد در طول اين 40 سال پست هاي مديريتي هم گام با مردان داده نشده است؛ هرچند نسبت به گذشته وضعيت بهتر شده اما بايد فضاي كافي براي مديريت بانوان باز شود.

*زنان در حفظ کانون خانواده نقش کلیدی دارند

در ادامه مرضيه يوسفيان مسئول امور بانوان و خانواده فرمانداري نوشهر نيز با بيان اين كه نقش زنان در جامعه می تواند بالاتر از نقش مردان باشد اظهار كرد:زيرا زنان علاوه بر اینکه خود یک قشر فعال در همه ابعاد هستند  قشرهای فعال را نيز در دامن خود تربیت می‌کنند.

وي افزود:زنان علاوه بر اینکه در جامعه می‌توانند تاثیر مستقیم داشته باشند با نگهداري و تربیت فرزندان و همچنین تاثیر گذاری برهمسران خود بر جامعه تاثیر غیر مستقیم نیز داشته باشند.

مسئول امور بانوان و خانواده فرمانداري نوشهر تاكيد كرد: نقش اجتماعی و  اهمیت مادری دو عبارتی است که بیانگر اهمیت نقش زنان در جامعه کنونی از دید حضرت امام (ره) است، زنان در حفظ کانون خانواده نقش کلیدی دارند.

* حضرت فاطمه (س) بهترین تصویر و  الگو برای زنان جامعه

يوسفيان گفت: زنان فهیم و با تدبیر جامعه اعتقاد دارند که اندیشه ، شخصیت و منش انسانی ،سیاسی و اجتماعی خانم فاطمه الزهرا (س) برای ما درس است اما متاسفانه کمتر به آن پرداخته مي شود و بايد دانست که حضرت فاطمه (س) بهترین تصویر و  الگو برای زنان جامعه است.

وي عنوان كرد: با توجه به همه نقش های کلیدی که زنان در جامعه دارند ، خانواده بزرگترین نهاد اجتماعی در دستان پر مهر و عطوفت این شیر زنان است اما  متاسفانه در جامعه هنوز  بعضی ها باور ندارند که نقش های کلیدی را زنان نقش آفرین ما به خوبی حفظ می نمایند.

 

* فرصت های شغلی ، تحصیلی و فعالیت های اجتماعی زنان هنوز زیر سایه مردانه قرار دارد

لاله انگورج تقوي يكي از فعالان رسانه و خبر شهرستان هاي نوشهر و چالوس نيز گفت: هرساله به مناسبت میلاد حضرت فاطمه (س) و نامگذاری این روز به روز مادر و زن، بهانه ای می شود تا مقام بانوان مورد تکریم قرار گیرد.

وي افزود: زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور در تمامی عرصه ها، از اشتغال تا ورزش و حتی دانشگاه ها، حتی به عنوان تربیت کنندگان نیروی انسانی مورد نیاز جامعه، بایستی مورد توجه قرار بگیرند.

اين فعال رسانه اي نوشهر و چالوس تصريح كرد:یک زن اگر در هیچ یک از فعالیت‌های اجتماعی حضور هم نداشته باشد، به عنوان یک مادر، نیروهای فعال جامعه را در دامان خود پرورش می دهد، و همین مسئله بر ضرورت توجه به این قشر را مورد تاکید قرار می دهد.

انگورج تقوي با تاكيد بر اين كه بايد به بعد معنوي زنان توجه بيشتر شود خاطر نشان كرد: امروزه گرچه با رشد تکنولوژی، بروز شدن جوامع و حرکت به سوی جامعه مدرن را شاهد هستیم اما تفکرات سنتی همچنان بر جامعه حاکم است و هنوز هم زنان به عنوان جنس دوم و زیر سیطره جنس اول یا همان آقایان قرار دارند.

وي اضافه كرد: فرصتهای شغلی ، تحصیلی و فعالیتهای اجتماعی با وجود تمام تلاش بانوان برای دستیابی به آنها، همچنان سایه مردانه داشته و همین مسئله تکاپوی زنان را برای رسیدن به آن چند برابر می کند.

*بانوان جایگاه والای زن و مادر بودن را فراموش نکنند

انگورج تقوي تاكيد كرد: نباید فراموش کرد از سمت دیگر، اوضاع به گونه ای پیش رود که زنان از جایگاه زنانه خود دوری کرده و در کشاکش احقاق حقوق خود، جایگاه والای زن و مادر را به فراموشی بسپارند.

وي اظهار كرد:در دنیای کنونی که افسارگسیختگی اطلاعات و تهاجمات بسیار به بنیان خانواده وجود دارد، بانوان ایرانی باید در کنار تمامی تلاش ها برای اثبات توانمندی های خود، شاکله خانواده را نگهبانی کرده و نام زن، مادر و همسر خوب بودن را بیش از پیش حرمت نهاده و آن را حفظ کنند.

گزارش از سپیده پورشعبان خبرنگار ایسنا مازندران


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: